سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۷ علامت هشدار دهنده از دست دادن حافظه مرتبط با آلزایمر

در حالی که ابتلا به بیماری آلزایمر در هر سنی ممکن است، آلزایمر شایع ترین بیماری در بزرگسالان بالای ۶۰ سال است. با این حال، تحقیق اخیر نشان می دهد که علائم آلزایمر می توانند بسیار زودتر در زندگی ظاهر شوند، پس مهم است که هر گونه تغییر در حافظه، قضاوت و عملکرد های مغزی بالاتر دیگر را بررسی کنید. در این مقاله از راستینه ۷ علامت هشدار دهنده وجود دارند که ممکن است نشانگر از دست دادن حافظه مربوط به آلزایمر باشند. در حالی که تغییرات مغزی بخشی از چرخه طبیعی پیری هستند، مهم است که در مورد تغییرات ناگهانی یا شدید و هر چیزی که به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره شما تاثیر می گذارد، با پزشک خود صحبت کنید.

اشتباه قراردادن اشیااشتباه قراردادن اشیا

افراد جوان اغلب دوست دارند از بعضی کارهای پدربزرگ و مادربزرگشان مثل گذاشتن سویچ ماشین در یخچال و یا گذاشتن عینک در جعبه جواهرات جوک بسازند، اما قراردادن نادرست اشیا – به ویژه در مکان های عجیب -می تواند نشانه اولیه آلزایمر باشد. در حالی که طبیعی است گاهی اوقات وقتی به خانه برمی گردید، فراموش کنید کیف پول خود را کجا گذاشته اید، اما اگر به طور فزاینده ای اشیاء را در جای نادرست قرار دهید، یا اگر نمی توانید کارهای خود را بازبینی کنید تا بتوانید متوجه شوید اشیا گم شده خود را کجا قرار داده اید، این موضوع می تواند آزاردهنده باشد.

 

اختلال در تصمیم گیریاختلال در تصمیم گیری

وقتی قضاوت ضعیف از حد بگذرد، می تواند نشانه ای از آلزایمر باشد. گاهی اوقات پرداخت پولی بیشتر از آن چیزی که باید برای خریدی بزرگ بپردازید، واقعیتی تاسف بار از زندگی است. افرادی که مهارت های تصمیم گیری آن ها به طور کامل و به طور ناگهانی از بین می رود و یا شروع به گرفتن تصميمات غیر قابل قبول و نامناسب با شخصيت های معمولشان می کنند، ممکن است علائم زودرس آلزايمر را نشان دهند.

 

مشکل داشتن با کلماتفراموشی کلمات

این مشکل می تواند اشکال متعددی داشته باشد. از فراموشی کلمات گرفته تا تلاش برای توصیف افکار انتزاعی و مشکل داشتن در فرایند فیزیکی نوشتن. گاهی اوقات فراموش کردن کلمه ای که “نوک زبان ” شماست، کاملا طبیعی است، اما مشکلات ارتباط عمومی می تواند نشان گر مسئله ای بزرگتر باشد.

 

تغییر در درک زمانتغییر در درک زمان

افراد مبتلا به آلزایمر به جای درک حس نوستالژیک ” زمان کجا رفت”؟، ممکن است به طور کامل دوره های زمانی را گم کنند. فراموش کردن تاریخ، علامت کوچکی از این موضوع است، اما موارد بزرگتر مثل سردرگمی در گذشت فصل ها یا عدم توانایی در مورد این که چه مدت زمانی در مکانی بوده اید، نگران کننده هستند.

 

گم شدنگم شدن

بسیاری از ما، به ویژه امروزه که تمایل به وابستگی به برنامه های GPS برای مکان یابی داریم، توانایی کمتری در تشخیص مسیر داریم. با این حال، افرادی که شروع به نشان دادن علائم آلزایمر می کنند، ممکن است در مکان هایی که با آن ها آشنا هستند، مانند محله خانه و یا منطقه اطراف محل کار خود گم می شوند.

 

تکرارتکرار

بازگویی داستان تکراری گاهی اوقات با افزایش سن اتفاق می افتد اما تکرار دائم همان داستان ها یا عبارات به صورت مکرر ممکن است نشان گر از دست رفتن حافظه بیشتر باشد. فرم دیگری از تکرار ممکن است پرسیدن سوالی به طور مکرر حتی پس از آن که چندین بار پاسخ داده شد، باشد.

 

دشواری تکمیل وظایف دشواری تکمیل وظایف

بسیاری از کارها، مانند دوش گرفتن، انجام بازی های مورد علاقه، و یا رانندگی به سمت محل کار به طور طبیعی با سالها تکرار در ذهن ما حک شده اند. با این حال، افرادی که علائم از دست دادن حافظه مربوط به آلزایمر در آن ها بروز پیدا می کند، ممکن است با تکمیل وظایفی که قبلا می توانستند با کمی فکر آن ها انجام دهند، مشکل داشته باشند.

مقاله مرتبط: ورزش های مناسب برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

 

منابع

  • http://www.nia.nih.gov/alzheimers/publication/alzheimers-disease-fact-sheet
  • http://abcnews.go.com/GMA/OnCall/dr-ozs-warning-signs-alzheimers-disease/story?id=9618672#.UMjpkJPjn9I
  • http://www.mayoclinic.com/health/warning-signs-of-alzheimers/MY01036
  • http://alzheimers.about.com/od/diagnosisofalzheimers/tp/Warning-Signs.htm
  • http://www.alz.org/alzheimers_disease_10_signs_of_alzheimers.asp
  • http://www.webmd.com/alzheimers/early-warning-signs-when-to-call-the-doctor-about-alzheimers

منبع تصاویر 

  • dailyhealthpost

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خیار

فواید خوردن خیار

سلامت عمومی

زردچوبه

تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!

سلامت عمومی

اسانس لیمو

فواید اسانس لیمو

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

کمک های اولیه

آسیب دیدگی سر

درمان و دلایل آسیب دیدگی های سر

کمک های اولیه

آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

درمان آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

کمک های اولیه

ضربه مغزی

ضربه مغزی (آسیب تروماتیک مغز سر)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *