سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هرآنچه باید در مورد ضربه مغزی و آسیب مغزی بدانید!

مغز شما از بیشتر آسیب ها به خوبی محافظت می شود و کمتر دچار آسیب مغزی می شود. مغز در داخل جمجمه سخت و استخوانی قرار دارد. لایه های غشاء و مایع نیز محافظ دیگر آن هستند. اما با تمام این حفاظت های طبیعی، مغز باز هم می تواند آسیب ببیند. صدمه به آن می تواند بر هر چیزی که انجام می دهید، از فکر کردن تا حرکت کردن، را تحت تاثیر قرار دهد.  برای اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب های مغزی با راستینه همراه شوید.

 

آسیب های سر و مغز

آسیب های سر و مغز

آسیب مغزی تروماتیک (TBI) هر گونه ضربه به سر است که به اندازه کافی کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

چگونگی آسیب مغزی

چگونه مغز شما می تواند دچار آسیب شود؟

ضربه سخت به سر می تواند مغز را در داخل جمجمه تکان دهد و به کبودی، پاره شدن رگ های خونی و یا آسیب عصبی به مغز منتهی شود. هنگامی که ضربه سختی به سر شما وارد می شود اما هیچ گونه خونریزی بیرونی و یا باز شدن جمجمه دیده نشود، می تواند به آسیب بسته مغز منجر شود. آسیب باز مغز زمانی است که یک شی به داخل جمجمه نفوذ می کند و وارد مغز می شود.

 

آسیب های شدید و خفیف مغزی

آسیب های شدید و خفیف مغزی

TBI می تواند شدید یا خفیف باشد. ضربه مغزی TBI خفیف می توانید به سرعت بهبود یابید. TBI شدید می تواند به اندازه ای آسیب برساند که برای یک دوره طولانی بیهوش شوید. حتی می تواند به حالت کما و مرگ منجر شود.

 

ضربه مغزی

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی ناشی از تکانی است که مغز شما را در داخل جمجمه به جلو و عقب می لرزاند. هر ضربه سخت به سر و یا بدن – خواه یک تکل در فوتبال باشد و یا یک تصادف باشد – می تواند به ضربه مغزی منجر شود. اگر چه ضربه مغزی یک مصدومیت خفیف مغز در نظر گرفته می شود، گاهی اوقات می تواند باعث آسیب دائمی شود. در صورتی که به اندازه کافی استراحت نکنید تا مغز شما فرصت یابد پس از آسیب به طور کامل بهبود یابد، بیشتر احتمال دارد مغز دوباره دچار آسیب شود.

 

چگونگی تشخیص ضربه مغزی

چگونگی تشخیص ضربه مغزی

پس از سقوط و یا ضربه به سر، ممکن است برای چند ثانیه بیهوش شوید. اما بسیاری از افراد با ضربه مغزی دچار بیهوشی نمی شوند. چند نشانه بارز وجود دارد که نشان دهنده آن است که، ممکن است شما دچار ضربه مغزی شده باشید. سرگیجه، تهوع یا استفراغ، تاری دید، سردرد، و فکر کردن دشوار، علائمی هستند که باید برای بررسی آنها فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

بهبودی بعد از ضربه مغزی

بهبودی بعد از ضربه مغزی

درست مثل زمانی که پس از پیچ خوردگی پا نیاز به استراحت مچ پای خود دارید، پس از ضربه مغزی نیز باید استراحت کنید. خواب کافی فرصتی برای بهبودی به مغز شما می دهد. هنگامی که احساس کردید بهتر شده اید، به آرامی فعالیت هایی مانند فعالیت های مدرسه و محل کار خود را شروع کنید. تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، بازی هایی همچون فوتبال و بسکتبال و … را به تعویق بیندازید. ابتلا به ضربه مغزی دوم قبل از بهبودی ضربه مغزی اولی می تواند روند بهبودی شما را کُند کند و خطر ابتلا به آسیب دائمی را افزایش دهد.

 

شکستگی های جمجمه

شکستگی های جمجمه

جمجمه بسیار سخت است. اما اگر ضربه ای به اندازه کافی شدید باشد، می تواند آن را تَرَک دهد، این مشکل شکستگی جمجمه نامیده می شود. اگر لبه های تیز استخوان جمجمه شکسته به مغز فشار آورند، می توانند به بافت های ظریف آن آسیب برسانند و منجر به خونریزی در مغز شوند. یکی از نشانه های شکستگی جمجمه ریختن مایع روشن یا خون از بینی یا گوش است.

 

خونریزی در مغز

خونریزی در مغز

در صورتی که مغز آسیب ببیند و رگ های خونی در داخل آن آسیب دیده باشند، مغز شما ممکن است خونریزی کند. خون به دام افتاده می تواند جمع شود و یک هماتوم (جمع شدن خون در بخشی از بدن) تشکیل شود. اگر هماتوم داخل جمجمه به وجود آید معمولا شما برآمدگی ای نمی بینید، در صورتی که اگر خونریزی خارج از جمجمه باشد، برآمدگی ایجاد می شود طوریکه شما آن را می بینید یا آن را احساس می کنید. اگر هماتوم بر مغز فشار آورد، می تواند جریان خون به مغز را قطع کند یا تحت فشار قرار دهد و نیاز به اورژانس پزشکی دارد. علائم هماتوم شامل سردرد، استفراغ و مشکل در تعادل هستند.

 

تشخیص آسیب های مغزی

تشخیص آسیب های مغزی

پزشک شما با انجام یک سری آزمایشات می تواند بگوید که آیا شما دچار آسیب مغزی شده اید یا نه. پزشک ممکن است سوالاتی برای بررسی حافظه، تمرکز، توانایی حل مسئله، و دیگر کارکردهای مغز از شما بپرسد. اگر شما علائم طولانی مدت و یا شدیدتر داشته باشید، ممکن است از شما یک اسکن مغز به نام CT یا MRI گرفته شود.

 

آسیب های مغزی و حافظه

آسیب های مغزی و حافظه

آسیب می تواند به بخش هایی از مغز شما که به ذخیره و بازیابی اطلاعات می پردازند صدمه بزند. به همین دلیل ممکن است به سختی روز تولد خود، آنچه که برای صبحانه خورده اید، یا حادثه ای که باعث آسیب مغزی شما شده است را به یاد آورید. مقداری از دست دادن حافظه پس از آسیب مغزی طبیعی است، اما باید حافظه برگردد. افراد مبتلا به آسیب های شدید مغزی گاهی اوقات حافظه خود را برای مدت زمان طولانی تری از دست می دهند.

 

آسیب های مغزی و حرکت

آسیب های مغزی و حرکت

آسیب می تواند به بخش هایی از مغز شما که به تعادل و راه رفتن کمک می کنند، صدمه بزند. در نتیجه، شما ممکن است احساس سرگیجه داشته باشید مثلا احساس می کنید اتاق در حال چرخش است. بخش هایی از مغز که به شما کمک می کنند تا به خوبی ببینید و عمق را تعیین کنید، نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. درمان فیزیکی و توانبخشی های دیگر می توانند تعادل و حرکت شما را پس از ضربه به سر بهبود بخشند.

 

آسیب های مغزی و خلق و خوی

آسیب های مغزی و خلق و خوی

ممکن است پس از TBI احساس شما مانند قبل نباشد. بیش از نیمی از افراد علائم افسردگی را تجربه می کنند، علائمی همچون غمگینی و بی قراری. برخی افراد نوسانات خلقی دیوانه وار پیدا می کنند (یک دقیقه خنده و بعد از آن گریه) و بعضی دیگر احساس عصبانیت و یا اضطراب بیش از حد. اگر نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید، با پزشک خود در مورد درمان های این وضعیت صحبت کنید.

 

اثرات طولانی مدت آسیب های مغزی

اثرات طولانی مدت آسیب های مغزی

آسیب جدی مغز می تواند در طول زندگی با شما بماند. مشکلات فکری، حرکتی و کنترل احساسات ممکن است از بین نروند، به خصوص اگر سر شما چند بار دچار ضربه شده باشید (به عنوان مثال ضربه های ناشی از بازی های ورزشی). برخی از شواهد حاکی از این هستند که داشتن TBI خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، پارکینسون و دیگر اختلالات مغزی که با بالا رفتن سن پدید می آیند را افزایش می دهد.

 

بهبود آسیب مغزی شدید

بهبود آسیب مغزی شدید

برای صدمات خفیف مانند ضربه مغزی، بهترین درمان استراحت کردن و فرصت دادن به مغز برای التیام است. درمان های فیزیکی، حرفه ای و گفتار درمانی می توانند به عوارض جانبی جسمی و روانی آسیب های شدید مغزی کمک کنند. جلسات مشاوره با یک روانشناس یا روانپزشک می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چطور با آسیب خود زندگی کنید.

 

میزان اتفاق افتادن آسیب مغزی

آسیب های مغزی چقدر رایج هستند؟

هر ساله، حدود دو و نیم میلیون نفر دچار حادثه ای می شوند که منجر به آسیب مغزی تروماتیک می شود. اغلب صدمات سر خفیف هستند، از جمله ضربه های مغزی. اما هر ساله صدها هزار آسیب جدی رخ می دهند.

 

کودکان و آسیب های مغزی

کودکان و آسیب های مغزی

آسیب های مغزی از علل اصلی ناتوانی و مرگ در کودکان به شمار می روند. هر ساله نزدیک به نیم میلیون کودک – پسران بیشتر از دختران – به خاطر آسیب مغزی به اورژانس مراجعه می کنند. کودکان با TBI می توانند یادگیری دشوارتری در مقایسه با همسالان خود داشته باشند. همچنین ممکن است با مشکلات رفتاری و عاطفی دست و پنجه نرم کنند.

 

تشخیص آسیب مغزی در کودکان

تشخیص آسیب مغزی در کودکان

راه رفتن برای کودک سخت است. کودک نوپای نامتعادل ممکن است زیاد زمین بخورد. خوشبختانه، آسیب دیدگی کودکان بسیار زود بر طرف می شود و پس از ایجاد برآمدگی کوچک روی سر به سرعت بهبود می یابند. اما اگر گریه کودک متوقف نشود، استفراغ کند، بگوید سر و یا گردنش صدمه دیده است، یا بعد از افتادن به سختی بلند شود، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

ایمنی در دوچرخه سواری

ایمنی در دوچرخه سواری

هنگامی که کودکان به سن مدرسه می رسند، در معرض خطر آسیب های ورزشی، دوچرخه سواری و تصادفات هستند. به کودکان آموزش دهید از کلاه و دیگر تجهیزات ایمنی در طول فعالیتهای ورزشی و تفریحی استفاده کنند و مطمئن شوید که آنها از قوانین ایمنی دوچرخه در مورد خطرات جاده ای و ترافیک پیروی می کنند.

 

آسیب های سر ناشی از بازی های ورزشی

آسیب های سر ناشی از بازی های ورزشی

ضربه به سر در ورزش های حرفه ای و آماتور مانند فوتبال، بیس بال و هاکی رایج است. برخی لیگ های حرفه ای حتی سیاست های کنار زمین خود را برای درمان آسیب به سر ورزشکاران به طور موثرتری توسعه داده اند. اگر نمی خواهید از بازی کردن منع شوید، هر زمانی که بازی می کنید از کلاه ایمنی مناسب استفاده کنید. بر کودکان نظارت داشته باشید تا بازی های بیش از حد خشن که برای سن آنها مناسب نیستند، را انجام ندهند. برای جلوگیری از سقوط و ضربه به سر از قوانین پیروی کنید.

 

ایمنی در اتومبیل

ایمنی در اتومبیل

تصادف اتومبیل می تواند سرتان را به جلو پرت کند و یا حتی بدتر، خود شما را به جلوی خودرو پرتاب کند. قبل از استارت زدن، کمربند ایمنی خود را ببندید و فرزند خود را در صندلی ایمنی مناسب سن او قرار دهید. به کودکان آموزش دهید هنگام سوار شدن در اتومبیل و یا اتوبوس های مدرسه کمربند ایمنی خود را ببندند.

 

جلوگیری از سقوط

جلوگیری از آسیب به سر ناشی از سقوط

نباید از فاصله زیاد خود را پرت کنید که سر شما دچار آسیب شود. برای جلوگیری از سقوط، به هم ریختگی ها، کابل ها، و سایر خطراتی که ممکن است باعث سقوط شما شوند را مرتب کنید. در بالای راهروها و پله ها چراغ نصب کنید بنابراین هنگام رفتن به توالت در شب تلو تلو نمی خورید. تمام فرش ها و موکت ها را به خوبی به کف بچسبانید طوری که لیز نخورند و موجب سُر خوردن شما نشوند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • “.American Academy of Family Physicians. “Head Injuries.” “Head Injuries–Complications
 • “.American Association of Neurological Surgeons. “Sports-Related Head Injury
 • “.Brain Injury Association of America. “Diagnosing Brain Injury
  CDC. “Concussion and Mild TBI,” “What to expect after a concussion,” “What are the Potential Long-Term Outcomes of TBI?,” “Clinical Diagnosis and Management
 • “.Dana Foundation. “Brain Trauma, Concussion and Coma – The Dana Guide
 • .WebMD
 • “.McGill University. “The Brain from Top to Bottom
 • “.Medscape. “Neuropsychiatric Sequelae of Traumatic Brain Injury.” “Traumatic Brain Injury in Children
 • “.Merck Manual Home Edition. “Skull Fracture
 • “.National Dissemination Center for Children with Disabilities. “Traumatic Brain Injury
 • “.National Highway Traffic Safety Administration. “Kids and Bicycle Safety
 • National Institute of Neurological Disorders and Stroke. “Traumatic Brain Injury: Hope Through Research,” “NINDS Traumatic Brain Injury Information Page.”
 • “.Nemours Foundation. “Head Injuries,” “Concussions
 • .News release, American Psychological Association
 • .News release, National Football League
 • “.NIH. “Head Injury
 • “.U.S. Department of Health and Human Services. “Treating Clients with Traumatic Brain Injury
 • “.University of Washington Medical Center. “Memory and Brain Injury
 • “.Virginia Commonwealth University. “Emotional Problems After Traumatic Brain Injury

منبع تصاویر 

 • ۳D4Medical
 • Bruce Ayres / Stone
 • Rubberball
 • Nucleus Medical Art, Inc.
 • Terry Vine / Blend Images
 • Image Source
 • Zephyr / Photo Researchers, Inc.
 • Zephyr / Photo Researchers, Inc.
 • Mike Powell / Digital Vision
 • coyunturaeconomica
 • Denkou Images / Cultura
 • smokefree.gov
 • Glow Wellness / Glow
 • Don / Design Pics
 • Stockbyte
 • Leah / Design Pics
 • Laurence Monneret / Stone
 • ottawakent
 • Jeff Greenberg
 • Thomas Northcut / Riser
 • Steve Pomberg / WebMD

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *