سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مواد باور نکردنی که نوجوانان برای احساس سرخوشی استفاده می کنند!

متاسفانه این روزها برخی از نوجوانان و جوانان برای داشتن احساسات و لحظات خوش ،شروع به استفاده از موادی می کنند که با مصرف بیش از حد و نادرست آنها حتی ممکن است جان خود را از دست بدهند. برای اطلاعات بیشتر راجع به این مواد با مجله سلامتی راستینه همراه باشید.

شربت سرفه

شربت سرفه

بسیاری از والدین چندان به داشتن شربت سرفه بدون نسخه در خانه فکر نمی کنند. اما اگر زمانی مقدار زیادی از آن را مصرف کنید، این دارو می تواند افکار شما را تغییر دهد یا احساس کنید که بدن شما به آن عادت کرده است. می توانید به آن معتاد شوید. مصرف بیش از حد شربت سرفه می تواند ضربان قلب و تنفس شما را نیز کاهش دهد، به ویژه اگر آن را با الکل ترکیب کنید. ممکن است به خاطر آن، جان خود را از دست بدهید.

 

نیتریت ها

نیتریت ها

نوع خاصی از استنشاق ها موسوم به نیتریت ها، که گاهی اوقات”poppers” یا “snappers”نامیده میشوند، نوع دیگری از احساس سرخوشی را ایجاد میکنند. به دلیل گشاد کردن رگ های خونی، میتوانند لذت جنسی را افزایش دهند. همانند تمام استنشاق ها، حتی ممکن است در اولین بار مصرف، باعث ایجاد مرگ یا آسیب مغزی شوند. آنها همچنین با گسترش بیماری های جنسی مانند اچ آی وی و هپاتیت مرتبط هستند، زیرا افرادی که روی احساس سرخوشی تمرکز دارند، ممکن است رابطه جنسی سالم نداشته باشند.

 

جوزهندیجوزهندی

Yup، ماده شیمیایی موجود در جوز هندی در صورتی که به اندازه کافی از آن را دریافت کنید، ممکن است به شما احساس سرخوشی خوبی بدهد. اما می تواند شما را راهی اورژانس کند.

مسمومیت با جوز هندی باعث می شود که شما احساس خستگی، سرگیجه، تهوع، گیجی، یا اضطراب داشته باشید. بعضی افراد از خوردن بیش از حد جوز هندی جان خود را از دست داده اند. نگران نباشید، مقدار کمی از آن که در کیک میریزید مشکلی ایجاد نمیکند.

 

تامپون الکل

تامپون الکل

برخی از نوجوانان کنجکاو (زن و مرد) ممکن است سعی کنند بدون نوشیدن الکل مست شوند. آنها ممکن است تامپون ها را در الکل بخیسانند، سپس آنها را در واژن و یا مقعد خود قرار دهند. هیچ مدرکی وجود ندارد که این روش تاثیر گذار است. علاوه بر این،الکل ممکن است بافت واژن یا رکتوم حساس را بسوزاند. در موارد نادر، کولیت زخمی ایجاد می شود.

اگر نوجوانان به این طریق یعنی غیر از مصرف خوراکی، الکل استفاده کنند و دچار مسمومیت الکلی شوند، پزشکان اورژانس ممکن است ندانند که چه چیزی موجب بروز این مشکل شده است، بنابراین درمان ممکن است به تعویق بیفتد و مسمومیت با الکل باعث مرگ شود.

 

نمک حمامنمک حمام

این پودر که در بسته های کوچک عرضه میشود، و کاتیونی های مصنوعی نیز نامیده میشود، در اصل برای قرار استفاده در حمام نیست. نوجوانان آن را می بلعند، میکشند یا تزریق می کنند. نمک حمام می تواند موجب احساس لذت و یا افزایش میل جنسی شود. اما می تواند شما را مست و خشن کند و یا موجب شود ارتباط با واقعیت را از دست بدهید. این ماده اعتیاد آور است و می تواند علائم قوی ترک اعتیاد را ایجاد کند. هرساله هزاران نفر بعد از استفاده از نمک حمام، به خاطر چیزهایی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب، حملات پانیک و توهم ها به پزشک اورژانس مراجعه میکنند. برخی از آنها جان خود را از دست میدهند.

 

قرص های بیماری حرکت قرص های بیماری حرکت (ماشین گرفتگی)

نوجوانان دوزهای بالای قرص های بیماری حرکتی را برای ایجاد سرخوشی استفاده میکنند، که ممکن است موجب شود آنها دچار توهم شوند. اما مصرف بیش از حد این دارو بدون نسخه می تواند شما را خشن کند و یا موجب شود ارتباط با واقعیت را از دست بدهید، حافظه خود را از دست بدهید، و یا موجب می شود قادر به صحبت کردن و یا کنترل مثانه خود نباشید. مشخص نیست که چه تعداد قرص احساس سرخوشی ایجاد می کند یا چند عدد قرص شما را به کشتن میدهند.

 

ضدعفونی کننده دستضدعفونی کننده دست

بعضی افراد ضدعفونی کننده دست را میخورند و یا از نمک برای خارج کردن مایع از ژل استفاده میکنند. نوشیدن این ماده می تواند منجر به مسمومیت الکلی، تشنج، کما یا مرگ شود. نوجوانان ممکن است بدون اینکه بدانند مقدار زیادی الکل در ضد عفونی کننده دست (۶۰٪ تا ۹۵٪) نسبت به ودکا (۴۰٪) و یا آبجو (۶٪ -۴٪) وجود دارد، آن را بیش از حد مصرف کنند. بعضی از نوجوانان ممکن است برای ایجاد حس سرخوشی، افترشیو (aftershave) بخورند، اما باید بدانند افترشیو می تواند نشانه های مشابه یا مرگ را ایجاد کند.

 

قرصهای ضد اسهالقرصهای ضد اسهال

مصرف بیش از حد داروهای ضد اسهال شبیه به یک شوخی بد است، نه روشی برای ایجاد حس سرخوشی. با این حال، نوجوانان ممکن است برای ایجاد سرخوشی، چند قرص ضد اسهال بخورند. این کار خطرناک است. دوزهای بالا این قرص ها می توانند شما را راهی اورژانس کنند یا حتی شما را بکشند.

 

کروکودیلکروکودیل

هیچ پرونده تایید شده ای وجود ندارد، اما کروکودیل بحث های زیادی در سال های اخیر ایجاد کرده است. کروکودیل یک ماده مخدر خانگی است که در روسیه ساخته شده است. افراد آن را تزریق می کنند و درست به اندازه مصرف هروئین احساس سرخوشی ایجاد میکند. این ماده مخدر بسیار خطرناک است و می تواند پوست، عضلات، استخوان ها و اندام هایی را که با آن در تماس قرار می گیرند، از بین ببرد. برخی از مصرف کنندگان نیاز به قطع عضو بدن دارند. بسیاری از آنها به خاطر استفاده از این ماده مخدر، جان خود را از دست داده اند.

 

منابع

 • National Institute on Drug Abuse: “Cough and cold medicine (DXM and codeine syrup).”
 • National Institute on Drug Abuse: “Research report series: Inhalants.”
 • Demetriades, A. Emergency Medicine Journal, March 2005.
 • webmd
 • Mentoring in Medicine and Science: “Are teenagers really using vodka-soaked tampons?”
 • Herrerias, J. Endoscopy, May 1983.
 • Mian, S. Gastrointestinal Endoscopy, June 2005.
 • Gardner, D. Canadian Journal of Psychiatry, March 1993.
 • Brown, J. Journal of the Canadian Medical Association, Dec. 13, 1969.
 • Gormley, N. Critical Care Medicine, January 2012.
 • Darracq, M. American Journal of Drug and Alcohol Abuse, May 2013.
 • National Capital Poison Center: “Hand sanitizer: What’s the real story?
 • Wilson, M. Indian Journal of Nephrology, January/February 2015.
 • Egbert, A. Alcohol and Alcoholism, January 1986.

منبع تصاویر

 • Getty Images
 • DEA
 •  WebMD

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

انجام عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم کیست آراکنوئید

همه چیز درباره کیست آراکنوئید

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *