سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا مردان هنگامی که آنفولانزا می‌گیرند، بچه می‌شوند؟

همانطور که زمستان از راه می‌رسد، آنفولانزا و همه‌ی علائم وحشتناکش را نیز به‌همراه می‌آورد.

با این حال پزشکان و خانم‌ها هردو متوجه شده‌اند که مردان، بیشتر از زنان به‌خاطر علائم آنفولانزا ناله و شکایت می‌کنند. پدیده‌ای که حتی یک نام هم دارد: «آنفولانزای مردان»
اما آیا مردان، افراد ضعیف و زودرنجی هستند؟

 

آنفولانزای مردان

یک تجزیه‌وتحلیل جدید نشان می‌دهد که اینطور نیست، چون بیماری‌های تنفسی در حقیقت به مردان، بیشتر از زنان صدمه می‌زنند.

به‌گفته‌ی نویسنده‌ی این مطالعه، دکتر کایل سو: «در حال حاضر تفاوت‌های فیزیولوژیکی زیادی بین مردان و زنان وجود دارد، بنابراین منطقی به‌نظر می‌رسد که ما در واکنش‌هایمان به ویروس‌های آنفولانزا و سرماخوردگی نیز باهم تفاوت داشته باشیم.»

او توضیح می‌دهد: «شواهد در مطالعات فعلی به این اشاره دارد که مردان، سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به زنان دارند، به‌خصوص هنگامی که بحث عفونت‌های تنفسی رایج به میان می‌آید.

مردان نسبت به آنها حساس‌تر هستند، علائم بدتری دارند، بیماری‌شان مدت طولانی تری طول می‌کشد و بیشتر از زنان احتمال دارد که به‌خاطر آنفولانزا در بیمارستان بستری شوند یا فوت کنند.»

برای مقایسه‌ی اینکه علائم آنفولانزا در میان مردان و زنان چگونه ظاهر می‌شود، سو چندین مطالعه را که هم شامل انسان‌ها می‌شد و هم حیوانات بررسی کرد.

یکی از تحقیقات از هنگ‌کنگ نشان داد، هنگامی که سروکله‌ی آنفولانزا پیدا می‌شود، مردان بالغ نسبت به زنان همتایشان با ریسک بیشتری برای بستری شدن در بیمارستان مواجه‌اند. یک مطالعه‌ی آمریکایی دیگر نیز دریافت که با یکسان بودن تمام شرایط، به‌نظر می رسد که مردان نسبت به زنان با خطر بالاتری برای مرگ‌ومیر ناشی از آنفولانزا مواجه‌اند.

یک مطالعه‌ی دیگر نیز نشان داد که مردان در مقابله با آنفولانزا و سایر ناراحتی تنفسی، نسبت به زنان با ریسک بالاتری برای دچار شدن به عوارض مواجه‌اند.

علاوه بر این، چندین مطالعه روی موش‌ها نشان داد که تفاوت‌های هورمونی بین مردان و زنان ممکن است درواقع باعث شود که زنان در برابر صدمات ناشی از علائم آنفولانزا مصونیت بیشتری داشته باشند. سایر مطالعات انجام‌شده روی بیماران نیز به‌طور مشابه نشان داد که شروع آنفولانزا ممکن است باعث واکنش ایمنی قوی‌تری در زنان نسبت به مردان شود و درنتیجه تأثیر کامل علائم را تضعیف کند.

یک تحقیق دیگر نیز دریافت که زنان معمولا نسبت به مردان، واکنش قوی‌تری نسبت به واکسن آنفولانزا نشان می‌دهند – شاید به‌خاطر اینکه سطوح بالاتر تستوسترون در مردان، پاسخ ایمنی کلی را سرکوب می‌کند.

 

آنفولانزای مردان

سو معتقد است به تحقیقات بیشتری نیاز است اما می‌گوید که یافته‌ها تا به امروز نشان می‌دهند که «آنفولانزای مردان» تا حدودی واقعیت دارد.

سو می‌گوید: «اکثر مردان معمولا در علائم آنفولانزا و سرماخوردگی مبالغه می‌کنند، به همین دلیل است که اصطلاح آنفولانزای مردان، به‌طور گسترده‌ای در سطح بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد – صرف نظر از تفاوت‌های فرهنگی. اما با توجه به آزمایشات بالینی، تجربیات شخصی و محافل اجتماعی من ، شاهد بوده ام که مردان به‌خاطر آنفولانزا و سرماخوردگی، بیشتر از زنان رنج می‌برند. به‌عبارت دیگر کارایی آنها بیشتر از زنان افت می‌کند.»

سو اضافه می‌کند که اگر فرض کنیم که آنفولانزای مردان، مبنای واقعی دارد، می‌تواند به این معنا باشد که درمان آنفولانزا باید براساس تفاوت‌های جنسیتی تغییر داده شود.

سو می‌گوید: «از نظر پزشکی، درمان هردو جنس از روشی یکسان، به ضرر هر دو جنس است. ما در حال حاضر مردان را برای بیماری‌های قلبی عروقی، زودتر از موعد مورد بررسی قرار می‌دهیم، چون آنها نسبت به این بیماری حساس‌تر هستند. پس چرا این مسئله که مردان بیشتر از زنان به‌خاطر سرماخوردگی و آنفولانزا اذیت می‌شوند، باید اینقدر بحث‌برانگیز باشد؟»

دکتر ایبینگ لوتنباخ، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در دانشکده‌ی پزشکی پرولمن دانشگاه پنسیلوانیا گفت که آخرین تجزیه‌وتحلیل «به‌خوبی نشان می‌دهد که چقدر داده و اطلاعات واقعی برای حمایت از این باور معمول وجود دارد.» او در این بررسی شرکت نداشت.

با این حال لوتنباخ تأکید کرد که این تجزیه‌وتحلیل ثابت نمی‌کند که «پاسخ مرد به عفونت تنفسی درواقع بدتر از زن است و اینکه اگر اینطور است، چه مقدار تفاوت وجود دارد. تحقیقات بسیار بیشتری باید انجام شود تا مشخص گردد که آیا تفاوت‌هایی در این زمینه وجود دارد یا نه و اگر اینطور است، کدام مکانیسم‌های بیولوژیکی می‌توانند آنها را توضیح دهند.»

مقاله مرتبط : واکسیناسیون بزرگسالان!

 

منابع

  • Kyle Sue, M.D., clinical assistant professor, family medicine, Health Sciences Centre, Memorial University of Newfoundland, St. John’s, Canada; Ebbing Lautenbach, M.D., M.P.H., associate professor, infectious diseases, and chief, division of infectious diseases, Perelman School of Medicine, University of Pennsylvania, Philadelphia; Dec. 11, 2017, BMJ
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • footage.framepool
  • blog.memorialhermann

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

خطرات یا عوارض جانبی لیزر

همه چیز درباره لیزر بدن

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف داکسی‌سایکلین

موارد استفاده و عوارض داکسی‌سایکلین

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *