سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا جراحی قلب موفق به زمان عمل بستگی دارد؟

تصمیم دارید به‌زودی یک عمل قلب باز انجام دهید؟ شاید بهتر باشد از متخصص قلب‌تان بخواهید که عمل قلب‌تان را در بعدازظهر انجام دهد.

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که نتایج جراحی‌های قلبی که در بعدازظهر انجام می‌شوند، نسبت به عمل‌های انجام شده در صبح بهتر است.

عمل جراحی قلب

عمل جراحی قلب

محققان فرانسوی می‌گویند از آنجا که عمل جراحی قلب در بعدازظهر با ساعت شبانه‌روزی بدن (ساعت داخلی بدن که زمان خواب، غذا خوردن و بیدار شدن افراد را کنترل می‌کند) هماهنگ است، می‌تواند خطر آسیب قلبی را کاهش دهد.

دکتر دیوید مونتین، نویسنده‌ی این مطالعه و استاد دانشگاه لیل می‌گوید: «در حال حاضر گزینه‌های غیرجراحی معدودی برای کاهش خطر آسیب قلبی پس از جراحی وجود دارد، این یعنی برای محافظت از بیماران به تکنیک‌های جدیدی نیاز است.»

در یک بخش از تحقیق، تیم او بمدت ۵۰۰ روز سوابق پزشکی نزدیک به ۶۰۰ نفر را که جراحی تعویض دریچه قلب انجام داده بودند، دنبال کردند تا هرگونه عارضه‌ی قلبی عمده مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی یا مرگ ناشی از بیماری های قلبی را شناسایی کنند. نیمی از آنها در صبح جراحی داشتند ونیمی دیگر در بعدازظهر.

محققان می‌گویند که خطر دچار شدن به یک عارضه قلبی عمده در میان بیمارانی که در بعدازظهر جراحی داشتند، ۵۰ درصد کمتر از بیمارانی بود که در صبح جراحی انجام داده بودند. و از هر ۱۱ عملی که در بعدازظهر انجام شد، ۱ مورد فاقد این مشکل نام‌ برده بود.

در بخش دیگری از این تحقیق، محققان سلامت ۸۸ بیماری که تحت جراحی تعویض دریچه قلب قرار گرفته بودند، تا زمان مرخص شدن‌شان از بیمارستان تحت نظر گرفتند. در طول یک پیگیری ۱۲ روزه، افرادی که در بعدازظهر جراحی داشتند، آسیب بافت قلب کمتری را نسبت به گروه جراحی شده در صبح تجربه کردند.

محققان سپس ۳۰ نمونه بافت قلب را از این گروه از بیماران آزمایش کردند و دریافتند که نمونه‌های مربوط به بیماران جراحی عصر با قرار گرفتن در وضعیتی که پرشدن مجدد قلب با خون را بازسازی می‌کرد، توانایی‌شان برای منقبض شدن را سریع‌تر بدست آوردند.

تجزیه‌و‌تحلیل ژنتیکی نمونه‌های بافت قلب نیز نشان داد که ۲۸۷ ژن مربوط به ساعت شبانه‌روزی بدن در نمونه‌های متعلق به بیماران جراحی عصر، فعال‌تر از بیماران جراحی صبح بودند.

محققان می‌گویند این نشان می‌دهد که قلب تحت تأثیر ساعت شبانه‌روزی بدن است و اینکه نتایج جراحی قلب باز، توانایی کمتر قلب برای ترمیم شدن در صبح را نشان می‌دهد.

این یافته‌ها در ۲۶ اکتبر در مجله‌ی پزشکی لنست منتشر شد.

مونتین می‌گوید: «مطالعه ما نشان داد که آسیب قلبی پس از جراحی در میان افرادی که در صبح جراحی دارند، در مقایسه با افرادی که جراحی‌شان در بعدازظهر انجام می‌شود، شایع‌تر است.»

او می‌افزاید: «یافته‌های ما نشان می‌دهند که دلیلش این است که بخشی از مکانیسم بیولوژیکی پشت این آسیب، تحت تأثیر ساعت شبانه‌روزی بدن و ژن‌های زمینه‌ای قرار می‌گیرد که آن را کنترل می‌کنند. در نتیجه، موکول کردن زمان جراحی قلب به بعدازظهر ممکن است به کاهش خطر آسیب قلبی افراد پس از جراحی کمک کند.»

موتین و همکارانش خاطرنشان می‌کنند که ممکن است بتوان داروهایی تولید کرد که بر ژن‌های مربوط به ساعت شبانه‌روزی بدن تأثیر می‌گذارند و از این طریق، از قلب در طول جراحی محافظت می‌کنند.

مقاله مرتبط : عوارض بعد از عمل جراحی قلب باز

 

منابع

  • The Lancet, news release, Oct. 26, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • i.dailymail

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

زیبایی

انواع لیپوساکشن

هر آنچه که باید درباره لیپوساکشن بدانید

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *