سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ارتباط مصرف داروهای رایج رقیق کننده خون با کاهش خطر ابتلا به سرطان!

پژوهشی جدید نشان می دهد که قرص هایی که به طور گسترده برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی مصرف میشوند، فرد را در برابر سرطان نیز محافظت می کنند.
وارفارین یک رقیق کننده خون ارزان قیمت است. این دارو معمولا برای بیمارانی که شریان های پای آنها در معرض لخته شدن هستند و برای بیمارانی مبتلا به ضربان قلب غیرطبیعی به نام فریبلاسیون دهلیزی تجویز می شود.

 

داروی رایج رقیق کننده خون

در حال حاضر، محققان نروژی می گویند این دارو میتواند به طور خاص فرد را در برابر انواع سرطان و همچنین سرطان پروستات، سرطان ریه و سرطان سینه محافظت کند.

براساس این پژوهش، گزارش شده است که خطر پایینتر سرطان روده نیز وجود دارد، اما تنها در افرادی که وارفارین را برای A-fi مصرف میکنند.

جیمز لورنس، پژوهشگر ارشد این تحقیق، هشدار داد، این نتایج ثابت نمیکنند که وارفارین خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

لورنس، استاد بیومدیکال در دانشگاه برگن در نروژ، گفت: “این یک مطالعه مشاهده ای است که با استفاده از داده های بیش از ۱٫۲۵ میلیون نفر از افراد ۵۰ ساله و بالاتر از مردم نروژ است که ثبت نام کرده بودند و نمی تواند رابطه علت و معلولی را اثبات کند.

لورنز گفت، با این حال، در میان بزرگسالانی که وارفارین مصرف می کنند، تعداد کمتری در مقایسه با کسانی که این دارو را مصرف نمی کنند، به سرطان دچار شدند. دکتر لن لیتانفلد، معاون بخش پزشکی در انجمن سرطان آمریکا گفت، این مطالعه نشان می دهد که مسئله ای درباره وارفارین وجود دارد که ممکن است این دارو خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

وی گفت، با این حال، “این مطالعه نشان می دهد که ما نباید وارفارین را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشنهاد دهیم.” هیچکس نباید وارفارین را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای سرطان مصرف کند.”

لیتانفلد افزود که یک رژیم غذایی سالم و ورزش نسبت به مصرف وارفارین، روش های بهتری برای جلوگیری از سرطان هستند.

وی گفت، مدل های تجربی سرطان نشان می دهند که وارفارین یک گیرنده را به نام AXL بر روی سلول های تومور مسدود می کند، که ممکن است توضیح دهد چرا می تواند از سرطان جلوگیری کند.

با توجه به پیش زمینه ای که در این مطالعه گفته شده است، ۱۰ درصد از بزرگسالان در کشورهای غربی، وارفارین مصرف می کنند. وارفارین به عنوان یک رقیق کننده خون با مسدود کردن ویتامین K کار میکند که برای لخته شدن ضروری است. اما تنظیم این دارو دشوار است و آزمایشات خون مکرر برای اطمینان از اینکه دوز برای جلوگیری از لخته شدن به اندازه کافی بالا است، مورد نیاز است، اما اگر خیلی دوز بالا باشد موجب خونریزی شدید میشود.

داروهای جدید که به چنین نظارت دقیقی نیاز ندارند، نظیرxarelto (rivaroxaban) و eliquis (apixaban)، شروع به جایگزینی برای وارفارین کرده اند.

لورنس خاطرنشان کرد: از آنجا که این داروهای جدید یک مکانیزم عملکرد متفاوتی دارند، “ما انتظار نداریم همان اثر محافظتی را همانند وارفارین برای سرطان داشته باشد.”

 

سرطان

رولف برکن استاد جراحی در مرکز تحقیقات انکولوژی درمانی در دانشگاه پزشکی در جنوب غربی تگزاس در دالاس است. وی به مشاهده آزمایش آزمایشگاهی وارفارین در بیمارانی که سرطان داشتند، امیدوار است.

وی گفت: “گام بعدی نشان دادن این است که دوز کم وارفارین در جلوگیری از بازگشت سرطان ایمن و موثر است.”

برای آخرین مطالعه، لورنس و همکارانش اطلاعاتی راجع به استفاده از وارفارین و سرطان در میان نروژی هایی که بین سالهای ۱۹۲۴ و ۱۹۵۴ متولد شده بودند، جمع آوری کردند.

به بیان دقیقتر، محققان نسخه های وارفارین بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ و موارد جدید سرطان پروستات، ریه، سینه و روده بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ را بررسی کردند.

در میان ۱٫۲۵ میلیون نفر، نزدیک به ۹۳۰۰۰ نفر وارفارین را مصرف کردند.

لورنس گفت، اثر ضد سرطانی وارفارین در میان بیمارانی که این دارو را برای فیبریلاسیون دهلیزی مصرف میکردند، قوی بود.

این مطالعه محدودیت هایی داشت. از آنجایی که تیم لورنس اطلاعاتی در مورد داروها و یا عوامل خطر دیگر جمع آوری نکرده بودند، ممکن است سرطان های جدید عود سرطان های قبلی بوده باشند.

همچنین، نسخه های وارفارین ممکن است نشانه ای برای سایر عوامل باشند که می توانند به جلوگیری از سرطان کمک کنند.

این گزارش در روز ۶ نوامبر در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شد.

مقاله مرتبط : چه عواملی موجب سرطان می شوند؟

 

منابع

  • James Lorens, Ph.D., professor, biomedicine, University of Bergen, Norway; Rolf Brekken, Ph.D., professor, surgery, principal investigator, Hamon Center for Therapeutic Oncology Research, University of Texas, Southwestern Medical Center, Dallas; Len Lichtenfeld, M.D., deputy chief medical officer, American Cancer Society; Nov. 6, 2017, JAMA Internal Medicine, online
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • cdn.immuno-oncologynews
  • ab.svassets

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *