سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر خیره نگاه کردن به نوزاد بر امواج مغزی

مطالعه جدید نشان می دهد که نگاه کردن به نوزاد میتواند پیوند شما را با او تقویت کند.

محققان گزارش می دهند که تماس چشمی بین والدین و نوزادانشان در حقیقت موجب همگام سازی امواج مغزی می شود.

تماس چشمی بین والدین و نوزادانشان

نویسنده ارشد این تحقیق، ویکتوریا لئونگ در این باره می گوید: “هنگامی که بزرگسالان و نوزادان به یکدیگر نگاه می کنند، در حال پیامرسانی آمادگی و قصد برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. ما دریافتیم که مغز بزرگسالان و نوزادان با انطباق بیشتر با والدین، به سیگنال بینایی پاسخ می دهند.”

لئونگ در نشریه دانشگاهی گفت: “این مکانیزم با هماهنگی هنگام صحبت کردن و گوش دادن، می تواند والدین و نوزادان را برای برقراری ارتباط آماده کند، همچنین یادگیری موثرتر را در پی دارد.”

محققان خاطر نشان کردند که مطالعات قبلی نشان داده اند که وقتی والدین و نوزادان ارتباط متقابل دارند، منجر به هماهنگ سازی چیزهایی مانند نگاه، احساسات و ضربان قلب می شود. اما مشخص نبود که آیا فعالیت مغز آنها نیز هماهنگ است یا خیر.

محققان کمبریج با ۳۶ نفر از والدین و نوزادان آنها این آزمایش را انجام دادند. آنها الگوهای فعالیت مغز را از طریق الکترودهای موجود در کلاه جمجمه ای که توسط شرکت کنندگان پوشیده می شوند، اندازه گیری کردند. سپس فعالیت مغز نوزادان را نسبت به آوازهای کودکانه ای که بزرگسالان برای نوزاد خواندند مقایسه کردند.

محققان دریافتند که تماس چشمی بین دو موج تحریک شده مغز منطبق شده است. سم واس، همکار پژوهشی این مطالعه، تاکید کرد: “با این حال، ما نمی دانیم که چه چیزی باعث این هماهنگی فعالیت مغزی می شود. ما به طور قطع ادعا نمی کنیم که تله پاتی را کشف کردیم.”

واس که با بخش روانشناسی دانشگاه کمبریج نیز همکاری دارد، در ادامه اظهار داشت: “در این مطالعه، ما به اینکه آیا نوزادان می توانند همانند بزرگسالان، مغز خود را با دیگران هماهنگ کنند، پرداختیم. همچنین تلاش کردیم دریابیم که چه چیزی باعث این هماهنگی میشود.”

این مطالعه ۲۸ نوامبر در مجله آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

 

منابع

  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • bezzia

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت روان

زندگی عاشقانه‌

۷ راه حلی که می‌توانند به حفظ یک رابطه کمک کنند!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *