سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرب شدن بیش از اندازه موها

بسیاری از افراد مخصوصا کسانی که پوست و موی چربی دارند، مجبورند هر روز موهای خود را بشویند تا چرب و کثیف به نظر نرسند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چرب شدن بیش از اندازه موها گاهی اوقات به عادت های نادرست خودمان مربوط می شود . یعنی ممکن است کارهای عادی و روزمره ای که انجام می دهیم، میزان چرب شدن و از دست دادن حالت موهایمان را تا جایی افزایش بدهند که نیاز به شستن آنها پیدا کنیم. مجله راستینه ، شما را با ۸ عادت نادرستی که باعث چرب شدن بیش از اندازه موها می شوند، آشنا خواهد کرد.

۸ عادت نادرست و دلیل چرب شدن بیش از اندازه موها :

عادت نادرست اول و چرب شدن بیش از اندازه موها در بازی کردن مداوم با موهاست . بعضی افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن یا کار کردن، مدام با موهای خودشان بازی کنند یا انگشتان خود را بین موها و پوست کف سر به حرکت دربیاورند. این عادت نادرست باعث انتقال چربی از کف سر و ریشه موها به سمت ساقه موها می شود و در نهایت منجر به چرب شدن و کثیف به نظر رسیدن موهای شما خواهد شد.
راه حل عادت نادرست اول : برای ترک این عادت می توانید هنگام صحبت کردن با کار کردن، دست آزاد خود را با یک مداد یا خودکار مشغول نگه دارید.

عادت نادرست دوم و چرب شدن بیش از اندازه موها در شستن بیش از حد موهاست . برخی افراد گمان می کنند بهترین راه برای رهایی از چربی موها، شستن مداوم آنهاست. این در حالی است که شامپو کردن مکرر موها، مخصوصا با شامپوهای مخصوص موهای چرب، باعث خشک شدن پوست کف سر می شود. به همین دلیل هم بدن به طور ناخودآگاه برای مبارزه با این خشکی، چربی بیشتری در آن قسمت از بدن تولید می کند تا کمبود چربی به وجود آمده در پوست کف سر را جبران کند. از این رو، افرادی که بیش از اندازه موهای خودشان را با آب گرم و شامپوی مخصوص موهای چرب می شویند روزی یک بار)، بیشتر با چرب شدن موها مواجه خواهند شد.
راه حل عادت نادرست دوم : موهای خود را حداکثر ۲ یا ۳ بار در هفته شامپو کرده و برای آب کشی موها، آب ولرم را جایگزین آب گرم یا آب داغ کنید.

عادت نادرست سوم و چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده بیش از اندازه از نرم کننده هاست . یکی دیگر از عادت های نادرستی که باعث چرب شدن بیش از حد موها می شود، استفاده بیش از اندازه یا نادرست از نرم کننده هاست. افرادی که نرم کننده را به کف سر خود می زنند یا از نرم کننده های قوی همزمان با شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می کنند، زودتر از دیگران حالت موهای خود را بعد از استحمام از دست می دهند و موهایشان هم با سرعت بیشتری نسبت به سایر افراد چرب می شود.
راه حل عادت نادرست سوم : اگر از شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده می کنید (شامپوهای دو در یک یا سه در یک)، بهتر است به صورت جداگانه از نرم کننده استفاده نکنید. نرم کننده را فقط به نوک موهای خود بزنید و از تماس آن با پوست کف سر جلوگیری کنید.

 

 شانه کردن بیش از حد موها

عادت نادرست چهارم و چرب شدن بیش از اندازه موها در شانه کردن بیش از حد موهاست . شانه کردن بیش از اندازه موها می تواند باعث تحریک تولید چربی در پوست کف سر شود. شاید در نگاه اول، موهای شما با این کار براق و زیبا به نظر برسند، اما در صورت تکرار موها حالت خود را از دست می دهند و چرب و نامرتب می شوند. ضمن اینکه شانه کردن بیش از حد موها در طول روز باعث انتقال چربی کف سر به ساقه موها نیز خواهد شد.
راه حل عادت نادرست چهارم : اگر موهای شما در طول روز نیاز به شانه کردن دارند، بهتر است شانه را از میانه موها به سمت انتها بکشید و از شانه زدن موها، از کف سر به پایین، خودداری کنید.
با این کار هم موهای مرتب و زیبایی خواهید داشت و هم زمینه چرب شدن موها را فراهم نخواهید کرد.

عادت نادرست پنجم و چرب شدن بیش از اندازه موها در تمیز نکردن شانه است . خیلی از افراد گمان می کنند برس یا شانه آنها نیازی به شستن و تمیز کردن ندارد . این درحالی است که همین شانه های آلوده می توانند زمینه چرب شدن موها را فراهم کنند. از این رو، افرادی که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زیاد دارای موهای چرب تری هستند.
راه حل عادت نادرست پنجم : سعی کنید حداقل هر ۳ تا ۴ هفته یکبار، شانه یا برس خود را با آب ولرم و شامپو بشویید.

عادت نادرست ششم و چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده از برس حاوی مو است . برخی افراد عادت ندارند بعد از شانه زدن، موهای جداشده را از برس یا شانه خود خارج کنند. بعضی افراد هم به خارج کردن تمام موها از برس اهمیت نمی دهند و ممکن است باقی ماندن چند تار مو را در بر خود نادیده بگیرند. این درحالی است که همین موهای باقی مانده در برس، مخصوصا اگر چرب یا حاوی مواد حالت دهنده مو باشند، می توانند در شانه زدن های بعدی باعث چرب شدن موی تمیز شما شوند.
راه حل عادت نادرست ششم : بعد از هر بار شانه زدن موها، تمام موهای باقی مانده در برس را خارج کنید و اگر احساس کردید برس یا شانه شما به دلیل استفاده از حالت دهنده های مو چرب یا چسبناک شده بلافاصله آن را بشویید.

 

حالت دهنده

عادت نادرست هفتم و چرب شدن بیش از اندازه موها در استفاده از حالت دهنده های نامناسب است . انواع حالت دهنده های مو، ماسک های مو و سرم های مو، جزو محصولات زیبایی بسیار پرطرفداری هستند که می توانند به خودی خود باعث چرب شدن نامطلوب موها شوند. اگر شما ندانید بر اساس جنس موی خود از چه نوع حالت دهنده ای استفاده کنید، قطعا ۳-۲ ساعت پس از استحمام با موهای چرب و بی حالت مواجه خواهید شد.
راه حل عادت نادرست هفتم : برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است افراد دارای موهای چرب از حالت دهنده های بر پایه آب یا رطوبت رسان استفاده کنند و حالت دهنده ها فقط روی ساقه موها اسپری یا مالش داده شوند. به علاوه، از تماس انواع حالت دهنده ها با پوست کف سر خودداری کنید.

عادت نادرست هشتم و چرب شدن بیش از اندازه موها در حرارت دادن بیش از حد می باشد . به موها برخی افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام، موهای خودشان را با حرارت بالا سشوار یا اتو بکشند. گاهی هم گروهی از افراد ترجیح می دهند بعد از استحمام موهایشان را با لوازم مخصوص برقی و پرحرارت فر کنند. تمامی این کارها باعث افزایش ترشح چربی در ریشه موها می شوند و شانس چرب شدن سریع تر موها را افزایش می دهند.
راه حل عادت نادرست هشتم : استفاده از انواع حالت دهنده های حرارتی برای مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهمانی های خود محدود کنید.

مقاله مرتبط : جای جوش روی صورت

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • NetDoctor

منبع تصاویر 

  • shinierhair
  • bebeautiful
  • yourbeauty411

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *