سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ورزشی برای واژن

در بعضی از فرهنگ‌ها خیلی به واژن اهمیت داده می‌شود اما در برخی از فرهنگ‌های دیگر واژن تابو در نظر گرفته می‌شود، اما در نهایت، واژن یک لوله عضلانی شگفت‌آور همه کاره است که دارای عملکردهای مختلفی است: کانال زایمان، مسیر خروج خون قاعدگی، مسیر جریان برای اسپرم (این ترتیب به صورت تصادفی است). زایمان، گرانش، یائسگی، سیگار کشیدن و چاقی همگی می‌توانند واژن را ضعیف و با گذشت زمان عضلات کف لگن (تکیه‌گاهی عضله‌ای که از پشت شما به قسمت تحتانی شما وصل می‌شود) را تضعیف کنند.

ورزشی برای واژن

Fitness concept. Close up of woman relaxing after workout on the exercising mat.
Portrait of Active Tired Woman Using Foam Roller in Light Room.

کگل ورزشی مناسب برای تقویت عضلات کف لگن و واژن

در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد کف لگن و عضلات واژن شما ممکن است ضعیف باشد:

  • نشت ادرار هنگام سرفه یا عطسه
  • خروج ناخواسته گاز از بدن
  • برآمدگی واژن
  • احساس فشار مداوم در لگن
  • مشکل در تخلیه مثانه

خبر خوب این است که مانند سایر ماهیچه‌های بدن، عضلات کف لگن و واژن شما با ورزش تقویت می‌شوند (کاهش وزن و ترک سیگار نیز می‌تواند کمک کند). ورزش‌هایی که بر روی عضلات اصلی شما تمرکز می‌کنند – مانند تمرینات پلانک، حرکت اسکات، دراز و نشست – کف لگن شما را درگیر می‌کنند، بنابراین تاثیر دارند. اما مؤثرترین راه برای ترمیم واژن و کف لگن شما با انجام تمرینات، عضلات کف لگن با تمرینات کگل است.
در واقع تمرین کگل دشوار نیست، اما بزرگترین مشکلی که در مورد بیماران دیده می‌شود این است که اکثر زنان یاد نگرفته‌اند که چگونه این تمرین را به درستی انجام دهند. آنها غالباً به جای عضلات واژن و کف لگن، عضلات داخلی ران خود را درگیر می‌کنند. بهترین راه برای تشخیص ماهیچه‌های مناسب برای کگل، هنگام ادرار کردن است. شروع به ادرار کردن کنید، سپس ادرار را به مدت ۱۰ ثانیه متوقف کرده و نگه دارید. ماهیچه‌هایی که برای نگه داشتن ادرار خود استفاده می‌کنید عضلات کف لگن شما هستند. پس از یادگیری عضلات مناسب برای انقباض، می‌توانید در تمام روز تمرین کگل را انجام دهید. هدف این است که در طول روز ۵۰ انقباض کگل انجام شود (هر بار ۱۰ ثانیه نگه دارید).
این تمرین را می توان با احتیاط در هر جایی انجام داد، بنابراین می‌توانید کگل را به راحتی انجام دهید. اگر در رفت و آمدهایی با مسیرهای طولانی هستید، حتی می‌توانید این تمرین را پشت چراغ قرمز انجام دهید. تماشای تلویزیون یا بررسی رسانه‌های اجتماعی می‌توانند فرصت خوبی برای چند تمرین کگل باشند.
شما باید طی ۶ هفته بهبودی را در عضلات خود مشاهده کنید، اگرچه بهبودی واژن بعد از زایمان، ممکن است تا ۳ ماه طول بکشد. اگر بعد از انجام کگل به‌طور منظم هنوز با ضعف عضلات لگن خود مشکل دارید، به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید. وقتی پزشکی در مورد فیزیوتراپی واژن با بیماران صحبت می‌کند، معمولاً مانند مجنون به او نگاه می‌کنند، چراکه آنها خود را در یک اتاق درمانی که با وسایل ورزشی مخصوص برای واژن تجهیز شده است تصور می‌کنند. با این حال، فیزیوتراپیست‌های لگنی به طور خاص آموزش دیده‌اند تا در اتاق جداگانه و با احتیاط (بدون وسایل ورزشی) روی عضلات لگن کار کنند و تقریباً هر بیماری که برای فیزیوتراپی لگن ارجاع داده شده است، نتایج فوق العاده‌ای داشته است.
شاید تعجب کنید که یک واژن قوی‌تر چگونه می‌تواند بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. از نظر فیزیولوژیکی، انجام منظم تمرین کگل به یک زن با وضعیت سلامتی معمولی کمک می‌کند تا با بهبود جریان خون و هماهنگی بیشتر با بدن، پاسخ جنسی خود را بهبود بخشد. با این حال، از نظر تحقیقات واقعی در مورد این موضوع، تعداد کمی مقاله در مورد کگل و سلامت عمومی جنسی در زنان وجود دارد. مطالعات کمی وجود دارد که پس از انجام عمل جراحی لگن برای بی‌اختیاری و پرولاپس، عملکرد جنسی زنان را مورد بررسی قرار داده است. این یافته‌ها نشان دادند که پس از اتمام فیزیوتراپی لگن، افزایش میل جنسی و توانایی دستیابی به ارگاسم در زنان مشاهده شد. همچنین داده‌های خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد فیزیوتراپی لگن برای زنانی که رابطه جنسی دردناک دارند، بسیار مفید است.
اگر علائم کف لگن ضعیف را تجربه کرده‌اید، شروع به انجام تمرینات کگل در کارهای روزمره خود کنید. اگر بعد از گذشت چند هفته از انجام تمرینات کگل نتیجه‌ای مشاهده نکردید، در مورد سایر دلایل احتمالی اختلال در عملکرد لگن با پزشک خود صحبت کنید یا اینکه به پزشک فیزیوتراپی لگنی مراجعه کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • selecthealth

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انجام عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

تغذیه و سلامتی

سیر

اطلاعاتی درباره سیر و خواص سیر

تغذیه و سلامتی

خستگی

آیا به طور مداوم احساس خستگی می‌کنید؟

سلامت جنسی

آزمون و خط

۱۰ نکته شگفت انگیز برای افزایش میل جنسی

اختصاصی

حرکاتی برای داشتن رابطه جنسی بهتر

حرکاتی برای داشتن رابطه جنسی بهتر !

اختصاصی

افتادگی مثانه

افتادگی مثانه ، دلایل و مشکلات آن

اختصاصی

تقویت قوای جنسی

تقویت قوای جنسی با این خوراکی ها

اختصاصی

بوی خوش

۱۷ عطر و بوی طبیعی برای افزایش میل جنسی

اختصاصی

رابطه جنسی

رابطه جنسی و فواید پنهان آن برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *