سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

به خاطر سلامتی خود خوش بین باشید!

در زندگی دو نوع از افراد وجود دارند: کسانی که نیمه پر لیوان را می بینند و کسانی که در مورد همه مسائل نیمه خالی لیوان را می بینند. تحقیقات نشان می دهند که خوش بینی دارای مزایای واقعی برای سلامتی است، اگر چه افراد خوشبین همیشه افراد ساده لوحی در نظر گرفته میشوند، اما تحقیقات نشان میدهند که خوشبینی فواید واقعی برای سلامتی در پی دارد.
به نظر می رسد که مشاهده نیمه پر لیوان به صورت همیشگی، فواید بسیار زیادی در داشته باشد.

سلامت روانی

سلامت روانی خود را با خوشبینی کنترل کنید.

خوشبینی یک حالت ذهنی ماندگار است. در نتیجه، منطقی به نظر می رسد که افزایش خوشبینی سلامت روان و دید عمومی نسبت به مسائل را بهبود می بخشد. در حقیقت، بیش از ۱۰۰ مطالعه نشان داده اند که افراد خوش بین می توانند انتظار داشته باشند که سلامت روان بهتری را در طول زندگی خود تجربه کنند.

مطالعه ای در هلند به تازگی بیش از ۶۰۰ بیمار را مورد آزمایش قرار داده است، نشان داده است که افراد بدبین بیشتر در معرض اضطراب، مشکلات خواب و سیستم های اختلال وسواسی-اجباری قرار دارند. از سوی دیگر، افراد خوش بین با مشکلات سلامت روانی کمتری با اتفاقات بد برخورد می کنند.

ما می توانیم از این مطالعه نتیجه گیری کنیم که در همه حال کمی خوش بین بودن به شما کمک می کند تا فشار روانی را با تاثیرات منفی کمتری بر سلامت روان خود مدیریت کنید. البته، هر کسی که یک رویداد تلخی را تجربه کرده باشد، ممکن است در برخی موارد دچار مشکل شده باشد، اما به نظر می رسد که خوشبین ها بتوانند موقعیت های بسیار استرس زا را بدون اثرات منفی مدیریت کنند.

 

سلامت جسمانی

خوشبینی دارای مزایای جسمانی است.

اگرچه مزایای سلامت روان در افراد خوش بین بسیار واضح است، بسیاری از مردم در درک این موضوع مشکل دارند که خوش بینی دارای مزایای بسیار واقعی برای سلامت جسمانی است. به طور کلی، افراد خوش بین سلامت عمومی بهتری نسبت به افراد بدبین از خود نشان داده اند.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که افراد بدبین دارای میزان بالاتری از بیماری های عفونی و همچنین سلامتی عمومی کمتر و مرگ و میر زود هنگام هستند. این امر می تواند به دلایل متعددی صورت بگیرد، از جمله این واقعیت که افراد خوش بین به طور کلی کمتر تحت تأثیر قرار می گیرند و استرس بیش از حد به تحلیل سیستم ایمنی کمک می کند.

علاوه بر این، فقدان مهارت های مدیریت استرس می تواند باعث بیماری های قلبی شود، به همین دلیل است که به نظر می رسد افراد خوش بین کمتر از فشار خون بالا و دیگر مشکلات سلامت قلبی رنج می برند.

 

افزایش اندیشه های مثبت

بیشتر خوش بین باشید.

بسیاری از مردم بر این باورند که خوش بینی یک حالت ذاتی است. این مسئله درست نیست و راه های بسیاری وجود دارند که شخص خوش بین تری باشید. یکی از ساده ترین راه های خوش بین شدن، حذف گفتار منفی و افزایش اندیشه های مثبت در مورد خودتان است. اگرچه ممکن است به نظر برسد که صحبت در مورد این مسئله راحت تر از انجام آن باشد، شما می توانید با تمرین و ماندگاری، افکار منفی معمول خود را به افکار مثبت تری تبدیل کنید. بخش عمده ای از تفکر مثبت می کوشد تا به جای در نظر گرفتن موقعیت های منفی به عنوان موانع غیرقابل تحمل، خود را مجبور کنید تا آن ها را به عنوان چالشی که باید بر آن غلبه پیدا کنید ببیند.

در نهایت، با تمرین مراقبت از خود، می توانید خوشبینی خود را افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی می خوابید، به خوبی غذا می خورید و سالم بمانید.

همچنین خوش بین بودن باعث پیشرفت نوعی از رژیم جسمانی می شود. حتی اگر احساس کنید که به طور طبیعی فردی بدبین هستید، امکان آن وجود دارد تبدیل به فردی خوش بین شوید و از مزایای سلامت جسمی و روانی بهره ببرید.

آیا شما فردی خوش بین هستید یا بدبین؟ در بخش نظرات به ما بگویید چه کاری انجام می دهید تا بتوانید نیمه پر لیوان را ببینید.

مقاله مرتبط: بهترین روش ها برای از بین بردن اضطراب

 

منابع

  • http://www.mayoclinic.com/health/positive-thinking/SR00009
  • http://www.yalemedicalgroup.org/stw/Page.asp?PageID=STW037186
  • http://stress.about.com/od/optimismspirituality/a/optimismbenefit.htm
  • http://www.readinghealth.org/red
  • http://www.ppc.sas.upenn.edu/cvabs.htm#ab111

منبع تصاویر 

  • vitacost
  • theavenuemaroochydore
  • celebritypix

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *