سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ماسک های گیاهی و میوه ای

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که به سلامتی و زیبایی پوست خود اهمیت ندهد. افزایش انواع ماسک های گیاهی و میوه ای در فروشگاه ها حاکی از همین امر می باشد. با تهیه این ماسک ها در منزل علاوه بر مقرون به صرفه بودن، می توان از صحت و سلامت مواد تشکیل دهنده آنها اطمینان حاصل کرد. راستینه در این مقاله، طرز تهیه چند ماسک گیاهی و میوه ای را که تاثیر شگرفی در سلامتی و زیبایی پوست دارند، ارائه می دهد.

انواع ماسک های گیاهی و میوه ای

ماسک خیار

ماسک خیار

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک خیار فوق العاده است.

مواد لازم: خیار تازه یک عدد، مقداری روغن زیتون.

طرز تهیه: خیار تازه و پلاسیده نشده را بشویید و رنده کنید، سپس آن را در پارچه نازک نخی ریخته، خوب فشار داده تا آب آن خارج شود بعد آب آن را به روغن زیتون مخلوط نموده و بمالید.

 

ماسک جوانه گندم

ماسک جوانه گندم

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک جوانه گندم پرطرفدار است.

مواد لازم: پودر جوانه گندم سه قاشق مربا خوری، کف دریا پودر شده یک قاشق مربا خوری، روغن زیتون یک قاشق چای خوری، روغن بادام تلخ یک قاشق چای خوری، آبلیمو یک قاشق غذاخوری، آب چهار قاشق غذاخوری، صابون مغز بادام رنده شده یک قاشق غذا خوری.

طرز تهیه: مواد بالا را مخلوط کرده خوب به هم زده و به مدت پنج دقیقه کنار بگذارید سپس به صورت بمالید و نیم ساعت بعد با آب نیم گرم (ولرم) بشویید. این دستور را هفته ای ۳ روز (یک روز در میان) به مدت ۳ هفته انجام دهید. این ماسک علاوه بر برطرف نمودن کک مک صورت در از بین بردن دانه های سر سیاه صورت نیز موثر بوده و پوست را روشن می گرداند.

 

ماسک ترب سیاه

ماسک ترب سیاه

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک ترب سیاه موثر است.

مواد لازم: ترب سیاه رنده شده یک قاشق غذاخوری، جوانه گندم یک قاشق غذاخوری، شیر ترش سه قاشق غذاخوری، سرکه سیب یک قاشق چای خوری، کف دریا یک قاشق غذا خوری.

طرز تهیه: جوانه گندم و کف دریا را نرم ساییده، با سایر مواد مخلوط کرده و خوب بهم بزنید سپس مقداری از آن را به روی صورت بمالید و نیم ساعت بعد با آب نیم گرم بشویید.

 

ماسک ماست

ماسک ماست

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک ماست علاوه بر لطیف کردن و نرم نمودن پوست اثر قابل توجهی در برطرف نمودن چربی پوست های چرب دارد و ترشحات غدد چربی را تنظیم می کند .

مواد لازم: یک قاشق غذاخوری ماست، پودر سبوس گندم یک قاشق غذاخوری.

طرز تهیه: ماست و سبوس گندم را مخلوط کرده و به پوست بمالید و ماساژ دهید تا پوست شما نرم و روشن گردد.

 

ماسک عسل

ماسک عسل

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک عسل از گذشته (مصر باستان) تاکنون استفاده می شده و اهمیت ویژه ای دارد.

مواد لازم: سی گرم عسل (حدود ۷ مثقال)، یک قاشق مربا خوری آبلیمو، سفیده تخم مرغ دو عدد، روغن بادام شیرین نصف قاشق مرباخوری، آرد گندم یک قاشق غذاخوری، آرد باقلا یک قاشق مربا خوری.

طرز تهیه: همه این مواد را بجز گندم و باقلا را با هم مخلوط کرده و خوب به هم بزنید تا ماسک یکدست شود و هر بار مقداری از آن را به صورت مالیده و نیم ساعت بعد بشویید. این ماسک لک های پوستی را بر طرف ساخته و طراوت و شادابی خاصی به پوست می بخشد.

 

ماسک لیمو ترش

ماسک لیمو ترش

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک لیمو ترش جهت برطرف نمودن چربی پوست های چرب و روشن نمودن پوست اثر قابل توجهی دارد.

مواد لازم: لیموی تازه یک عدد، زرده تخم مرغ یک عدد، روغن هفت مغز (مغز بادام تلخ، مغز گردو، مغز فندق، مغز نارگیل، مغز بادام شیرین، روغن زیتون و روغن کنجد مقداری).

دستور تهیه: لیموی تازه را آب گرفته و با زرده تخم مرغ و روغن مخلوط نموده خوب بهم زده و بر صورت بمالید و ماساژ دهید.

 

ماسک توت فرنگی

ماسک توت فرنگی

از میان ماسک های گیاهی و میوه ای، ماسک توت فرنگی بسیار معروف است و نیاز به معرفی ندارد.

مواد لازم: توت فرنگی تازه چهار عدد، خامه شیر یک قاشق مربا خوری، روغن زیتون یک قاشق مربا خوری، آب اکسیژنه (ده درصد) به مقدار خیلی کم.

دستور تهیه: ابتدا آب اکسیژنه را با دو برابر مقدار آن آب مخلوط نموده و صورت را خیس کرده، سپس روغن زیتون را بمالید و روی آن را با مخلوط توت فرنگی و خامه بپوشانید و پس از بیست دقیقه صورت را با آب گرم بشویید. این ماسک برطرف کننده کک مک پوست می باشد.

دستور تهیه نوع دیگر ماسک توت فرنگی: توت فرنگی را له کنید و با شیر مخلوط نمایید و به مدت یک ساعت بر روی صورت بمالید. این دستور را روزی سه مرتبه انجام دهید. این ماسک جهت افرادی که رنگ پوست آنها پریده و به زردی پوست مبتلا هستند مفید و موثر است.

 

ماسک گلاب

ماسک گلاب

مواد لازم : گلاب محمدی دو قاشق غذاخوری، سفیده ی تخم مرغ دو عدد، انزروت (گنجیده) پنج گرم، روغن بادام شیرین یک قاشق غذاخوری، بوره یک قاشق چای خوری، آرد باقالا یک قاشق چای خوری.

دستور تهیه: سفیده تخم مرغ را خوب بهم زده و سپس مواد را پودر کرده با سفیده خمیر کنید، بر روی صورت بمالید و بیست دقیقه بعد با آب گرم بشویید. این ماسک علاوه بر برطرف ساختن لک و کک مک پوست در تقویت پوست های ضعیف نیز مؤثر است و آن را به خوبی تقویت می کند.

 

ماسک کنجد

ماسک کنجد

مواد لازم: کنجد له شده یا روغن آن پانزده گرم، وازلین زرد پانزده گرم، آب مقطر چهل و پنج گرم.

طرز تهیه: وازلین زرد را به روش بن ماری (روش حرارت غیر مستقیم) ذوب کرده سپس کنجد له شده یا روغن آن را اضافه نموده خوب بهم زده و آب را نیز داخل نمایید و هر بار مقداری از آن را به پوست بمالید. این ماسک اثر قابل توجهی در برنزه شدن پوست های بور و روشن داشته و کک مک و لک های تیره را ناپدید می سازد.

 

ماسک اسطو خودوس

ماسک اسطو خودوس

مواد لازم: گل اسطو خودوس دو پیمانه، پودر ریشه سوسن زرد (اگیر ترکی) سی گرم، سرکه سیب ششصد سی سی، آب مقطر هفتصد سی سی.

طرز تهیه: مواد فوق را در ظرفی ریخته و سرکه سیب اضافه کنید و بگذارید به مدت یک ماه بماند سپس آن را صاف نموده و به مقدار سرکه صاف شده آب مقطر اضافه کنید و هر بار مقداری از آن را به پوست بمالید. این مایع اثر قابل توجهی در تقویت پوست های ضعیف داشته و جهت از بین بردن چروک و تو رفتگی پوست های شل و افتاده مصرف آن توصیه می شود.

 

Chamomile Mask

ماسک بابونه

مواد لازم: پودر گل بابونه شیرازی سی و پنج گرم، زرده ی تخم مرغ یک عدد، روغن بابونه مقداری، آبلیمو یک قاشق مربا خوری.

طرز تهیه: مواد بالا را مخلوط کرده، خوب بهم بزنید و به مدت یک ساعت گذاشته سپس مقداری از آن را بر پوست مالیده و پس از یک ساعت با آب گرم بشویید و این عمل را تا پانزده روز تکرار کنید.

ماسک بابونه موجب زایل شدن لک ها شده و به روشن شدن پوست کمک شایانی می کند.

 

ماسک زرده تخم مرغ

ماسک زرده تخم مرغ

مواد لازم: زرده ی تخم مرغ یک عدد، آبلیمو یا سرکه سیب نصف قاشق چایخوری.

طرز تهیه: زرده تخم مرغ را خوب بهم بزنید سپس آبلیمو یا سرکه سیب را به آن افزوده و هر بار مقداری از آن را به پوست بمالید. این ماسک جهت پوست های چرب مفید و مؤثر است.

 

ماسک سفیده ی تخم مرغ

ماسک سفیده ی تخم مرغ

مواد لازم: سفیده تخم مرغ یک عدد، الکل سفید مقداری.

طرز تهیه: سفیده تخم مرغ را با الکل سفید مخلوط نموده خوب بهم زده و به صورت بمالید و خوب ماساژ دهید. این ماسک اثر قابل توجهی در رفع ناهمواری صورت های چروک دارد.

 

ماسک گلابی و سیب

ماسک گلابی و سیب

یک عدد گلابی یا سیب را له کرده و به تمام پوست صورت بمالید.

 

ماسک انگور

ماسک انگور

طرز تهیه: پنجاه گرم انگور تازه را له کرده و آن را در یک پارچه نخی ریخته و خوب فشار داده و روزی دو مرتبه ابتدا آب آن را به پوست بمالید سپس تفاله آن را بر روی پوست به مدت پانزده دقیقه پهن کنید.

 

ماسک سیب زمینی

ماسک سیب زمینی

مواد لازم: سیب زمینی متوسط یک عدد، روغن زیتون یک قاشق مربا خوری.

طرز تهیه: پوست سیب زمینی را که قبلاً با آب تمیز نموده اید بگیرید و رنده کنید تا سیب زمینی به صورت پوره درآید سپس روغن زیتون را به آن اضافه کرده به صورت و گردنتان بمالید و پس از نیم ساعت بشویید. این ماسک علاوه بر رفع کک مک جهت پوست ها و صورت هایی که خسته شده اند بسیار مناسب است.

 

ماسک لبو

ماسک لبو

طرز تهیه: یک زرده ی تخم مرغ را خوب بهم بزنید سپس لبو نصف کرده و آن را بفشارید و آب لبو را با زرده ی تخم مرغ مخلوط کرده و به صورت بمالید. یا اینکه لبو را نصف کرده و بر روی صورت بمالید و به مدت بیست دقیقه ادامه دهید. این ماسک جهت نرم شدن پوست نافع است.

 

ماسک هویج

ماسک هویج

طرز تهیه: یک هویج را به قطعات پهنی تقسیم کرده به مدت سی دقیقه روی صورت بگذارید سپس صورت را با آب نیم گرم (ولرم) بشویید. این ماسک جهت روشن شدن پوست های تیره و آفتاب زده مفید و مؤثر است.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • pinimg
 • cdn.playbuzz
 • media.buzzle
 • fromthegrapevine
 • freshdesignpedia
 • i.sozcu
 • webcool
 • blogspot
 • noavard
 • i.ndtvimg
 • burkewilliamsspa
 • noavard
 • beforeitsnews
 • boldsky
 • mosta2bal
 • takehealth
 • runtastic
 • naturalremediesdaily
 • imeeveh

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

پوست و مو

رفع موهای زائد مردان

بهترین گزینه‌ها برای رفع موهای زائد مردان

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *