مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار محدود کردن انتقال مالاریا با اصلاح ژنتیکی در پشه ها

محدود کردن انتقال مالاریا با اصلاح ژنتیکی در پشه هاافزودن دیدگاه

روش های جدید می توانند همراه با تکنیک های کنترل قدیمی تر مانند پشه بند مورد استفاده قرار گیرند.

محققان گزارش دادند که دو روش جدید اصلاح ژنتیکی میتوانند خطر شیوع بیماری های عفونی مالاریا را در افراد کاهش دهند.

 

مالاریا

مالاریا هر ساله جان بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در سراسر جهان میگیرد. این نوع بیماری توسط پشه ها به افراد منتقل می شود. اکثر کسانی که از این بیماری می میرند، کودکان زیر ۵ سال در کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند.

این دو روش جدید برای اولین بار نتیجه کار یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی مارسل جاکوبس-لورنا بودند. وی استاد دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ در بالتیمور جان هاپکینز بلومبرگ است.

محققان از یک گونه باکتری استفاده کرده اند که می تواند به سرعت در پشه ها گسترش یابد. این باکتری ها همچنین می توانند در بلند مدت در پشه هایی که مالاریا را حمل میکنند باقی بمانند. نسخه اصلاح شده ژنتیکی این باکتری مانع توسعه انگل مالاریا می شود. این بدان معنی است که شانس هایی که پشه ها می توانند این انگل ها را به افراد انتقال دهند، کاهش می یابند.

تیم تحقیقاتی دوم، روشی شامل اصلاح ژنتیکی را مورد بررسی قرار دادند که سیستم ایمنی بدن پشه های حامل مالاریا را تقویت می کند. ایده این بود که این کار انگل های مالاریا را در حشرات سرکوب میکند. و در صورتی که انگل های کمتری در پشه ها وجود داشته باشند، انگل های کمتری برای انتقال به انسان نیز وجود دارند.

 

مقاله مرتبط: آشنایی با گزش حشرات

 

این تیم تحقیقاتی به سرپرستی جورج دیمپوولس از گروه میکروبشناسی مولکولی و ایمونولوژی دانشکده بلومبرگ دریافتند که پس از اصلاح ژنتیکی برای سیستم ایمنی، انگل کمتری وجود دارد. با این حال، اصلاح ژنتیکی، اولویت های جفتگیری پشه ها را نیز تغییر داد.

چگونگی رخ دادن این اتفاق محققان را شگفت زده کرد. آنها انتظار داشتند که تغییرات ژنتیکی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود، اما این دستکاری، “میکروبیوتا” حشرات یعنی تعادل باکتریهای طبیعی آنها را نیز تغییر داد.

دیموپولوس در نشست خبری هاپکینز گفت: “ما معتقدیم که با تغییر میکروبیوتا، ما در حال تغییر بوی پشه های اصلاح شده هستیم که به نوبه خود اولویت جفت گیری را تغییر می دهد.”

وی گفت: “این تغییری کامل در ترجیح جفت گیری در این مورد است، چرا که این تغییر فرصت را برای تولید بچه های اصلاح شده از لحاظ ژنتیکی زمانی که پشه ها برای جفتگیری رقابت می کنند، به حداکثر میرساند.”

این تحقیق جدید می تواند به باکتری ها و پشه های اصلاح شده از نظر ژنتیکی منتهی شود که می توانند در بین پشه های وحشی به عنوان کنترل طبیعی مالاریا منتشر شوند. به گفته دانشمندان این روش ها می توانند در کنار روش های پیشگیری استاندارد مانند پشه بند ها و حشره کش ها مورد استفاده قرار گیرند.

گزارش های مربوط به این روش های تجربی در ۲۹ سپتامبر در مجله Science منتشر شدند.

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

هلو

خواص هلو

تغذیه و سلامتی

جودوسر

۷ ماده غذایی که برای سیستم ایمنی بدن مفیدند!

اطلاعات پزشکی

بیماری سالک

بیماری سالک چیست؟

اطلاعات پزشکی

مالاریا

مالاریا چیست؟ علل، علائم، تشخیص و درمان آن

سایر مطالب

مسائل مربوط به سلامت در سفر

چگونه هنگام سفر از بیماری‌ها در امان بمانیم؟

اطلاعات پزشکی

ویروس زیکا

نکاتی که باید در مورد ویروس زیکا بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *