سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

عادات خوبی که می تواند مضر باشد و شما نمی دانید!

در کارهای خوب هم زیاده روی نکنید! شاید در ابتدای امر انجام یک سری از کارها به افراد حس خوب منتقل کند ولی به مرور زمان ممکن است آثار مخرب و جبران ناپذیری بر جای بگذارد، حتی عادات سالم مانند ورزش کردن اگر بیش از حد انجام شوند، می تواند مشکل ایجاد کنند.با این مقاله از راستینه همراه باشید.

 

ورزش

ورزش

اگر بیش از حد ورزش کنید ممکن است به بدن خود آسیب برسانید. انجام بیش ازحد ورزش ممکن است به مفاصل, تاندون ها, رباط ها و حتی قلب شما آسیب برساند. زنانی که بیش از حد ورزش می کنند ممکن است در روند قاعدگی شان مشکل ایجاد شود و یا دچار کاهش تراکم استخوان شوند که این موضوع منجر به پوکی استخوان می شود. شما چه میزان ورزش را” خیلی زیاد” می دانید؟ چنانچه ورزش، شما را خسته یا تحریک پذیر کند و یا اگر در خوابیدن، غذا خوردن و یا تمرکز دچار مشکل شوید زمان آن است که ورزش کردن را کاهش دهید.

 

خوابخواب

اگر بیش از اندازه می خوابید، در حال آسیب زدن به بدن خود هستید. مطالعات نشان می دهند که بیش از ۸ ساعت خواب در طول روز خطر مرگ بر اثر مشکلات قلبی را تا ۳۴ در صد افزایش می دهد. همچنین در تمرکز, وزن و سطح قند خون دچار مشکل خواهید شد.

 

آنتی بیوتیک هاآنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها بسیاری از باکتری هایی که سبب عفونت و بیماری می شوند را نابود می کنند. حال استفاده ی زیاد از آن ها چه ضرری خواهد داشت؟ به نظر می رسد باکتری ها اگر زیاد در تماس با آنتی بیوتیک ها قرار بگیرند، تغییر می کنند. این کار آنها را در مقابل داروها مقاوم می کند. تنها زمانی که به آنتی بیوتیک نیاز دارید از آن استفاده کنید.

 

خشنود نگه داشتن مردمخشنود نگه داشتن مردم

خوشحال کردن مردم احساس خوبی به انسان می دهد. اما مرز باریکی بین مفید بودن و تاثیر پذیر بودن وجود دارد. اگر برای برقراری صلح یا انجام وظایف بسیار با دیگران موافقت کنید به این دلیل که توانایی نه گفتن را ندارید، ناخشنود خواهید شد.

 

فقط بگویید نه

فقط بگویید نه

این مهارت های رد کردن را برای کمک به حفظ سلامت عقل خود تمرین کنید: این سوالات را از خود بپرسید تا از دلیل انجام یک کار مطمئن شوید. از خود بپرسید: در این کار برای من چه سودی وجود دارد؟ سپس قاطعانه پاسخ دهید و بدانید که لازم نیست برای رد آن دلیلی بیاورید. “نه” می تواند یک جمله ی کامل باشد.

 

رابطه جنسیرابطه جنسی

هنوز موضوع “اعتیاد“به رابطه جنسی ثابت نشده است. با این حال، یک فرد می تواند در رابطه جنسی به شدت فعال باشد. این فعال بودن به این معناست که فرد بیش از حد معمول به رابطه ی جنسی می اندیشد. تمرکز بیش از حد بر رابطه جنسی ممکن است بر زندگی روزمره و روابط شما تاثیر منفی بگذارد.

 

یافتن دلیل

یافتن دلیل

در برخی موارد تمرکز شما بر روی رابطه جنسی ممکن است ریشه در مسائل پزشکی داشته باشد. با پزشک خود مشورت کنید شاید این مشکل ریشه در دارو ها، وضعیت استفاده از آنها و یا حتی تومور مغزی داشته باشد. گروه های پشتیبانی و مشاوره نیز می توانند به شما کمک کنند که زندگی خود را به حالت عادی بازگردانید.

 

شستشو با دستشستشو با دست

این بهترین روش برای از بین بردن میکروب ها است. مطالعات نشان می دهند که پودر های شستشو می توانند به پوستتان آسیب برسانند و آنرا تبدیل به محل مناسبی برای رشد و نمو میکروب ها کنند.

 

غذای سالمغذای سالم

شما فقط غذایی را می خوردید که برایتان مفید است؟ خیلی خوب! اما چقدر می خورید؟ پرخوری باعث فشار خون، کلسترول بالا، دیابت نوع ۲، مشکلات استخوانی و مفصلی، مشکلات خواب وحتی افسردگی می شود – مهم نیست که چه نوعی از مواد غذایی را درون بشقاب خود قرار میدهید. و چنانچه بیش از میزان کالری که می سوزانید را جذب می کنید، چاق خواهید شد که این امر به حمله قلبی و سکته منجر می شود.

 

آبآب

اتفاق نادری است، اما شما می توانید بیش ازحد آب بنوشید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، کلیه های شما نمی توانند میزان اضافی را با سرعت کافی دفع کنند. این کار سدیم را در خون شما تا سطح ناسالمی پایین می آورد –وضعیتی که به آن هیپوناترمی گفته می شود. این اتفاق می تواند موجب تهوع، ضعف و خستگی، سردرد یا در موارد شدید تشنج، کما و مرگ شود. اگر شما یک ورزشکار هستید که برای مدت طولانی تمرین می کنید، در معرض خطر بیشتری هستید.

مقاله مرتبط : آب آشامیدنی شما تا چه حد سالم است؟

کارکار

آیا شما در دفترکار خود به مدت طولانی و بدون استراحت می مانید؟ شاید شما واقعا عاشق کاری که انجام می دهید هستید – یا شاید فردی معتاد به کار هستید. اگر حس می کنید که بایستی تمام مدت کار کنید و کار را به روابط خود ترجیح می دهید، احتمالا یک فرد معتاد به کار هستید.

مقاله مرتبط : آقایانی که فقط کار می کنند بخوانند!

زمان استفاده از تلفن هوشمندزمان استفاده از تلفن هوشمند

تلفن های هوشمند بسیاری از کار ها را آسانتر کرده اند، اما اگر نمی توانید از کار کردن با آنها دست بکشید، تلفن شما می تواند زندگی شما را دشوارتر کند. این تلفن ها می توانند بر روی نحوه ی ارتباط شما با دیگران، خلق و خوی شما، کیفیت خواب و حتی فرایند شیمیایی مغز شما تأثیر بگذارد.

 

نکاتی برای دور شدن از تلفن های هوشمند

نکاتی برای دور شدن از تلفن های هوشمند

همه چیز را تغییر دهید. کارهای مختلفی را در مواقعی که بیشتر با تلفن سروکار دارید برنامه ریزی کنید. برای زمانی که می خواهید با تلفن بگذرانید محدودیت مشخص کنید و هنگامیکه از آن استفاده نمیکنید آن را در حالت خاموش قرار دهید. به دنبال حمایت دیگران باشید- دوستان و خانواده می توانند به شما در این کار کمک کنند.

 

ویتامین هاویتامین ها

ویتامین ها شما و خانواده تان را سالم نگه می دارند، درست است؟ شاید نه. آهن بیش از حد می تواند موجب تهوع و استفراغ شود و استفاده بیش از حد از ویتامین C به تهوع، اسهال، و گرفتگی های معده منجر می شود.

مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی شود. ویتامین D بیش از حد می تواند ضعف عضلانی ایجاد کند و حتی می تواند به مشکلات قلبی منجر شود. و زیاده روی ویتامین e و ویتامین k می تواند باعث خونریزی شود.

شما و خانواده تان باید دوز روزانه را رعایت کنید و از مصرف بیشتر خودداری کنید.

مقاله مرتبط : نشانه های ناکافی دریافت ویتامین ها !

 

دوستیدوستی

شما هرگز نمی توانید دوستان زیادی داشته باشید، اینطور نیست؟ خوب، شاید. بر اساس برخی مطالعات، تعداد افرادی که شما واقعا می توانید “دوست” بنامید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ است. مغز شما نمی تواند بیش از آن را پردازش کند.
و برای دوستان صمیمی این تعداد بسیار کمتر است – حدود پنج نفر. تحقیقات ادامه دارند، با این حال رسانه های اجتماعی به طور خاص مردم را به روش های مختلف و جدید با یکدیگر مرتبط می کنند.

مقاله مرتبط : هشت عادت، که موجب مرض است!

 

منابع

 • Kids Health: “Compulsive Exercise,”  “How Much Food Should I Eat?”
 • The American Council on Exercise: “Top 10 Signs You’re Overtraining.”
 • American Sleep Association: “Is Too Much Sleep Bad for You?”
 • Devore, E. Journal of the American Geriatrics Society, June 2014.
 • Buxton, OM. Social Science & Medicine, 2010.
 • American Diabetes Association: “Too Much or Too Little Sleep May Raise Your Blood Glucose Level and Expand Your Waistline.”
 • American Psychological Association: “Just Say No,” “Workaholism: It’s not just long hours on the job.”
 • Krueger, RB. Society for the Study of Addiction, 2016.
 • Fong, T. Psychiatry (Edgmont), 2006.
 • Medscape: “Hyponatremia.”
 • WebMD
 • Mayo Clinic: “Factors That Influence Water Needs.”
 • Andreassen, C. Journal of Behavioral Addictions, 2014.
 • Cash, H. Current Psychiatry Reviews, 2012.
 • CDC: “Hygiene of the Skin: When is Clean Too Clean?”
 • St. Joseph Health: “Can a Child Overdose on Gummy Vitamins?”
 • Zhou, W. X. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, ۲۰۰۵٫
 • Dunbar, R. Human Nature, 1995.

منبع تصاویر 

 • Thinkstock Photos
 • fthmb.tqn
 • static1.squarespace

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *