سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

رازیانه چیست؟ خواص رازیانه کدامند؟

رازیانه از دریای مدیترانه منشاء می گیرد و فرهنگ این منطقه مدت ها از رازیانه در آشپزی و پزشکی استفاده می کرد. رازیانه به عنوان یک گیاه در سراسر جهان گسترش نیافته است و بومی نشده است، بلکه این گیاه عمدتا در آب و هوای ساحلی و در رودخانه ها رشد می کند. رازیانه نیز از اجزای اصلی بنزیل الکل نیز هست، اگرچه این گیاه خواص توهم زایی ندارد.

 

فواید سلامتی رازیانه

فواید سلامتی رازیانه

فواید رازیانه برای سلامتی عبارتند از تسکین مشکلاتی از قبیل: کم خونی، سوء هاضمه، تنگی نفس، یبوست، کولیک، اسهال، ناراحتی تنفسی، اختلالات قاعدگی و فواید آن در مورد مراقبت از چشم. رازیانه، که دارای نام علمی Foeniculum Vulgare Miller، و یا جوهر رازیانه است، به طور گسترده در سراسر جهان در خوشبو کننده های دهان، خمیر دندان ها، دسرها و آنتی اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد های مختلفی در آشپزی دارد.

کم خونی: آهن و هیستیدین، اسید آمینه های موجود در این گیاه ، در درمان کم خونی مفید هستند. در حالی که آهن سازنده اصلی هموگلبین است، هیستیدین تولید هموگلوبین را تحریک می کند و همچنین در تشکیل سایر اجزای تشکیل دهنده خون کمک می کند.

سوء هاضمه: رازیانه روشی رایج برای سوء هاضمه است، به ویژه در شبه قاره هند، که دانه های رازیانه را پس از غذا میجوند. این کار برای تسهیل هضم و از بین بردن بوی بد دهان انجام می شود.
برخی از اجزای روغن اسانس رازیانه، محرک هستند و باعث ترشح هورمون های گوارشی و معده می شوند، در حالی که کاهش تورم معده و روده را کاهش میدهند و جذب مناسب مواد مغذی از مواد غذایی را تسهیل میکنند. علاوه بر این، رازیانه می تواند یبوست را از بین ببرد و بدین ترتیب بدن را از طیف گسترده ای از مشکلات روده که ریشه در یبوست دارند، محافظت کند. همچنین رازیانه دارای خواص آنتی اسیدی (basic) است و به طور گسترده ای در آماده سازی آنتی اسیدها مورد استفاده قرار می گیرد. در برنامه های آشپزی، این گیاه به عنوان یک ماده تشکیل دهنده اصلی بسیاری از پیش غذاها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نفخ

نفخ: رازیانه، به دلیل خواص بادشکن اسید آسپارتیک موجود در خود، به عنوان ضد نفخ بسیار محبوب است. عصاره آن می تواند توسط همه افراد، از نوزادان تا سالمندان، به عنوان راهی برای کاهش اشتها و حذف گاز اضافی از معده استفاده شود. این گیاه معمولا در داروها برای کاهش علائم دیسپپسی غیر زخم و نفخ در نوزادان و خردسالان مورد استفاده قرار می گیرد.

یبوست: دانه های رازیانه، به ویژه به شکل پودر شده، می توانند به عنوان یک ملین عمل کنند. عصاره گیاهی آن به پاک کردن روده کمک می کند، در حالی که اثر تحریک کننده آن باعث حفظ حرکات دودی مناسب در روده می شود و در نتیجه از طریق تحریک اسید معده و تولید صفرا به دفع مناسب کمک میکند. این گیاه معمولا در داروهایی که درد شکمی، اسهال، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سایر مسائل روده را درمان میکنند، یافت می شود.

بیماری قلبی: رازیانه منبع خوبی از فیبر است، همانطور که در بالا ذکر شد، اما علاوه بر مزیت هضم غذا که فیبر فراهم می آورد، رازیانه به حفظ میزان کلسترول سالم در جریان خون نیز کمک میکند. این بدان معنی است که رازیانه می تواند حذف کلسترول LDL را که عامل مهمی در بیماری های قلبی، آترواسکلروز و سکته مغزی است را تحریک کند.

سرطان: سبزی خام این گیاه، به طور گسترده در مورد محافظت فرد علیه سرطان مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما عصاره دانه رازیانه مورد مطالعه قرار گرفته است، و یافته های مربوط به حفاظت فرد علیه سرطان کاملا چشمگیر هستند. این یافته ها نشان می دهند که عصاره رازیانه به علت غلظت فلاونوئید ها، آلکالوئیدها و فنل ها نه تنها میتواند از رشد تومورها جلوگیری کند، بلکه می تواند تا حدودی محافظ شیمیایی در برابر اثرات مضر پرتودرمانی در طول درمان سرطان باشد. مشخص شده است که عصاره دانه رازیانه در پیشگیری از سرطان های مختلف سینه و کبد موثر است.

 

فشار خون

فشار خون: رازیانه منبعی غنی از پتاسیم است که ماده مغذی ضروری در بدن ما است و برای تعدادی از فرآیندهای مهم حیاتی است. یکی از ویژگی های پتاسیم، کیفیت آن به عنوان یک وازودیلاتور است که بدین معنی است که تنش عروق خونی را کاهش می دهد و بنابراین فشار خون کاهش می یابد. فشار خون بالا به طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامتی مرتبط است، از جمله حمله قلبی، سکته مغزی، و آترواسکلروز. همچنین برای بیماران دیابتی، مشکلات فشار خون می توانند باعث کاهش سطح انسولین و قند خون شوند و می توانند علت بسیاری از عوارض احتمالی کشنده باشند. یک فنجان رازیانه در رژیم غذایی روزانه شما پتاسیم مورد نیاز شما را تامین میکند و مزایای بسیار زیادی همراه خود دارد.

عملکرد مغز: پتاسیم که در سطوح بالا در دانه های رازیانه یافت می شود، یک الکترولیت است یعنی هدایت الکتریکی را در سراسر بدن تسهیل می کند. این هدایت الکتریکی شامل اتصالات درون مغز است که یک صفحه کلید واقعی از جریان الکتریکی است. پتاسیم می تواند باعث افزایش عملکرد مغز و توانایی های شناختی از طریق این ویژگی شود. همچنین، رازیانه یک وازودیلاتور است، یعنی اکسیژن بیشتری به مغز می رساند و فعالیت عصبی می تواند به صورت مطلوبی انجام شود.

 

 روغن اسانس رازیانه

اسهال: رازیانه در صورتی که اسهال ناشی از عفونت باکتریایی باشد، در درمان اسهال مفید است، زیرا برخی از اجزای موجود در روغن اسانس رازیانه مانند آنتول و سینئول دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری هستند. برخی از اسید آمینه ها، مانند هیستیدین، می توانند به هضم و عملکرد مناسب دستگاه گوارش کمک کنند، در نتیجه به از بین بردن اسهال به علت سوء هاضمه کمک میکنند. رازیانه مدت ها است که به عنوان راهی برای از بین بردن اسهال، در فرهنگ های بومی مورد استفاده قرار میگرفته است.

کولیک: مولکول های پلیمری و سنگین در درمان کولیک کلیوی مفید هستند. چنین پلیمرهایی، که فیتواستروژن نیز نامیده می شوند، در آنتول، یکی از اجزای روغن اسانس رازیانه، یافت میشوند. این ویژگی رازیانه، آن را در درمان کولیک کلیوی موثر می سازد. رازیانه دارای ویژگی های ضد اسپاسم است که به شل شدن ماهیچه ها و کاهش ناراحتی های مربوط به این بیماری کمک میکند.

 

 1 فنجان رازیانه

 

سیستم ایمنی: ۱ فنجان رازیانه تقریبا حاوی ۲۰٪ نیاز روزانه ویتامین C است که باعث می شود رازیانه منبع غنی این عنصر مفید در رژیم غذایی ما باشد. ویتامین C موجب بهبود سلامت سیستم ایمنی بدن، تولید و ترمیم بافت پوست، کمک به ایجاد کلاژن و همچنین محافظت از دیواره های رگ های خونی به عنوان آنتی اکسیدان در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد است که اغلب می توانند به بیماری های قلبی منجر شوند!

اختلالات قاعدگی: رازیانه به عنوان Emenagogue شناخته میشود، به این معنی که با تنظیم درست عملکرد هورمونی در بدن، درد قاعدگی را کاهش می دهد و قاعدگی را تنظیم می کند. علاوه بر این، رازیانه به عنوان تسکین دهنده درد و آرامش بخش برای زنان یائسه مورد استفاده قرار میگیرد.

بزرگ شدن پستان: فلاونوئیدوئید موجود در دانه های این گیاه مقدار استروژن را افزایش می دهند و به این ترتیب به عنوان یک محرک و تونیک عمل می کند. دانه های رازیانه به افزایش اندازه سینه ها کمک میکنند، زیرا آنها تشکیل سلول های جدید و بافت های سینه را افزایش می دهند.

 

گیاه رازیانه

مراقبت از چشم: استفاده از رازیانه در غذا به محافظت از چشم ها کمک می کند و همچنین به کاهش اختلالات مربوط به پیری زودرس و دژنراسیون ماکول نیز کمک می کند. این مزیت به دلیل فراوانی آنتی اکسیدان ها (ویتامین C و اسیدهای آمینه هایی مانند آرژنین که برای جوان سازی بافت ها و پیشگیری از پیری بسیار مفید هستند) و سم زدایی ها و محرک ها، می باشد. به بیان دقیقتر این آنتی اکسیدان ها در روغن اسانس رازیانه و همچنین مواد معدنی مانند کبالت و منیزیم بیشتر هستند. در نهایت، آب برگ های رازیانه و خود گیاه رازیانه، می تواند به صورت خارجی بر روی چشم استفاده شود تا تحریک و خستگی چشم را کاهش دهد.
رازیانه همچنین منبعی غنی از فلاونوئوندها است که در محافظت علیه مرگ سلول های رنگدانه ناشی از اکسیداتیو، مفید هستند. با محافظت در برابر این تخریب سلول های رنگدانه، رازیانه می تواند به دلایل متعددی در سلامت چشم نقش داشته باشد.

اختلالات تنفسی: رازیانه به علت وجود سینوئل و آنتول که در میان سایر فوایدی که دارند، خلط آور هستند، در اختلالات تنفسی مانند احتقان، برونشیت و سرفه مفید است. دانه ها و پودر رازیانه می توانند به تجزیه خلط و تسریع شل شدن خلط که در گلو و بینی تجمع یافته اند، برای حذف سریعتر از بدن و بهبودی سریع تر از بیماری تنفسی کمک کنند.

 

 تقویت مو

سایر فواید و موارد مصرف: این گیاه دیورتیک است یعنی مقدار و فراوانی ادرار را افزایش می دهد، در نتیجه به حذف مواد سمی از بدن کمک میکند و در روماتیسم و تورم نیز مفید است. رازیانه همچنین تولید و ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد و از آنجا که این شیر حاوی برخی از خواص رازیانه است، برای نوزاد نیز ضد نفخ است. رازیانه باعث تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو، آرامش بدن و تقویت حافظه میشود و تأثیر شگفت انگیزی در خنک کنندگی در تابستان دارد. این فواید زمانی که رازیانه را در آب خیس کنید و آب آن را صاف کنید و با کمی شکر و نمک سیاه مصرف کنید، به دست می آیند.

موارد احتیاط: باید به یاد داشته باشید که هر چیزی که بیش از حد مصرف شود، میتواند مضر باشد. بدیهی است که این مسئله برای این گیاه نیز صدق میکند. برخی از اجزای روغن اسانس رازیانه مانند آنتول و چندین ماده شیمیایی موجود در این گیاه، اگر زیاد مصرف شوند علاوه بر اینکه مفید هستند، می توانند خطرناک باشند. باید به یاد داشته باشید که ترکیباتی که می توانند باکتری ها و میکروب ها را در دوزهای پایین بکشند میتوانند برای شما زیان آور نیز باشند. استفاده بیش از حد از این گیاه می تواند موجب دشوارتر شدن تنفس، افزایش ضربان قلب، ضربان قلب نامنظم و مشکلات عصبی شود.

 

منابع

  • organicfacts

منبع تصاویر 

  • organicfacts
  • rd
  • blog.sigonas
  • appreciategoods
  • foodsforbetterhealth
  • images.indianexpress

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

لیفت شقیقه

در لیفت شقیقه چه اتفاقی می‌افتد؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی و تمام دلایل بروز آن

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *