شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار کاهش شنوایی با بالا رفتن سن و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل!

کاهش شنوایی با بالا رفتن سن و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل!افزودن دیدگاه

همانطور که شنوایی با بالارفتن سن کاهش می‌یابد، ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل افزایش یابد

بالارفتن سن اغلب می‌تواند باعث کاهش شنوایی و برای برخی، کاهش توانایی ذهنی در قالب زوال عقل شود. اما آیا این دو باهم مرتبط هستند؟

 

کاهش شنوایی

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که کاهش شنوایی، احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد اما کارشناسان هنوز نمی‌دانند که آیا واقعا یکی از آنها باعث دیگری می‌شود یا خیر.

به‌گفته‌ی تیمی از محققان ایرلندی در کالج ترینیتی دوبلین، تقریبا یک‌سوم از بزرگسالان بالای ۶۵ سال دچار کاهش شنوایی مرتبط با سن می‌شوند. و تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که ازدست دادن شنوایی در اغلب اوقات – اما نه همیشه – حدود ۵ تا ۱۰ سال زودتر از شروع زوال عقل اتفاق می‌افتد.

در یک تحقیق جدید، یک تیم تحقیقاتی تحت رهبری دیوید لفری از کالج ترینیتی، داده‌های مربوط به ۳۶ مطالعه که شامل بیش از ۲۰ هزار نفر در سراسر جهان بودند را بررسی کردند. محققان ارتباط کوچکی بین افت شنوایی مرتبط با سن و افزایش خطر ابتلا به کاهش عملکرد روانی، اختلال روانی و زوال عقل مشاهده کردند.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: «هر چند این ارتباط‌ها کوچک بودند اما از نظر اندازه و اهمیت قابل‌مقایسه با سایر عوامل خطر زوال عقل بودند که بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند.» به‌عنوان مثال با نگاهی به مطالعات کنترل‌شده و آینده‌نگر متوجه می‌شویم که کاهش شنوایی با ۲۲ درصد احتمال بیشتر برای ابتلا به اختلال روانی یا شناختی و ۲۸ درصد خطر بیشتر برای ابتلا به هر نوع زوال عقل مرتبط بود.

 

 بیماری آلزایمر

با این حال با درنظر گرفتن بیماری آلزایمر به‌طور خاص، گروه لفری هیچ ارتباطی بین کاهش شنوایی و این اختلال مغزی پیدا نکردند.

این محققان تأکید کردند که نتوانسته‌اند هیچ‌گونه رابطه‌ی علت و معلولی را اثبات کنند اما یک متخصص امراض پیری می‌گوید که اگر کاهش شنوایی با زوال عقل مرتبط باشد، این بدان معنا نیست که افراد سالخورده در پیشگیری از هر یک از این دو وضعیت ناتوان هستند.

دکتر جیزل ولف کلین که مسئول درپارتمان آموزش پیری در نورپ ول هلث در نیویورک است، می‌گوید: «به نظر می‌رسد که ازدست دادن شنوایی، یک عامل خطر قابل‌اصلاح برای کاهش شناختی با بالارفتن سن است. این خبر خوبی برای سالمندان است چون کاهش شنوایی براحتی قابل‌تشخیص است و با استفاده از سمعک‌های مناسب با موفقیت درمان می‌شود.»

دکتر یان استورپر، مدیر بخش اتولوژی در مرکز اختلالات شنوایی و تعادل در موسسه‌ی سر و گردن نیویورک است که بخشی از بیمارستان لنوکس هیل در نیویرک می‌باشد. او با بررسی یافته‌ها تأکید می‌کند که این مطالعه نمی‌تواند اثبات کند که کاهش شنوایی باعث ایجاد زوال عقل می‌شود بنابراین افراد مسنی که دچار مشکلات شنوایی هستند، نباید وحشت کنند.»

استورپر می‌گوید که این مطالعه «نشان نمی‌دهد که ازدست دادن شنوایی، تنها عامل خطر» برای زوال عقل است. او با ولف کلین هم‌نظر است که اگر کاهش شنوایی یک عامل خطر برای کاهش توانایی شناختی باشد، «با استفاده از سمعک می‌تواند یک عامل خطر قابل‌پیشگیری باشد که شنوایی فرد را نیز بهبود می‌بخشد.»

این یافته‌ها در ۷ دسامبر در مجله‌ی Otolaryngology-Head & Neck Surgery منتشر شد.

مقاله مرتبط : پیشگیری از زوال عقل

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اخبار

آنفلوانزا

آنفلوانزا می تواند تاثیر خطرناکی بر سالمندان داشته باشد!

اخبار

آلزایمر

تعداد موارد ابتلا به آلزایمر تا سال ۲۰۶۰، دوبرابر می‌شود!

تغذیه و سلامتی

ماده‌ی غذایی مهم برای زنان

۶ ماده‌ی غذایی مهم که زنان با بالارفتن سن‌شان به آن نیاز دارند.

تغذیه و سلامتی

ادویه جادویی

۷ ادویه جادویی برای تقویت سلامتی

رانینگ تایتل

مطالعه کنید

۶ گام معجزه آسا برای پیشگیری از بیماری آلزایمر

رانینگ تایتل

ورزش صبحگاهی

افزایش چشم گیر قدرت مغز با این نوع ورزش

اطلاعات پزشکی

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا

تغذیه و سلامتی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

تغذیه و سلامتی

ویتامین ها، مواد معدنی، و مکمل

بهترین روش ها برای تغذیه مغز

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *