سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

از این پس اضافه وزن ناشی از”متابولیسم آهسته”، فقط بهانه نیست!

مردم از این پس نمی‌توانند افرادی را که دلیل داشتن اضافه وزن را “ژن‌های بد” خود معرفی می‌کنند، مسخره کنند زیرا محققان اولین مدرکی را که نشان می‌دهد زمانی که DNA خاصی جهش یافته است، می‌تواند سبب کندی متابولیسم فرد شود، پیدا کرده‌اند. 
این تحقیق زمانی رخ داد که دانشمندان موسسه علوم متابولیک در کمبریج کشف کرده بودند که موشهایی که به طور ژنتیکی بدون ژنی به نام KSR2 متولد می‌شوند، راحت‌تر اضافه وزن پیدا می‌کردند. بنابراین، محققان سپس احساس نیاز به پیدا کردن همان فرآیند در ژنهای انسانی نیز کردند.

 

متابولیسم بالا

متابولیسم آهسته

پروفسور ساداف فاروقی، که مسئولیت تحقیق بر روی انسان‌ها را به عهده داشت، وقتی که در حال آنالیز 
DNA در ۲،۱۰۱ نفر نمونه‌های آزمایشی انسانی به شدت چاق بود، که برخی نسخه‌های جهش یافته از
 ژن KSR2 نیز داشتند، این امر را کشف کرد. آنچه که فاروقی نیز متوجه شد، زمانی بود که این ژن وجود نداشت، و دو اثر مستقیم در متابولیسم آنها داشت؛ یکی افزایش اشتها بود، و دیگری کاهش متابولیسم.
از مطالعه فاروقی، وی نتیجه گرفت که این ژن “گمشده” بر روی کمتر از ۱ نفر در ۱۰۰ نفر اثر می‌گذارد. اما کسانی که این ژن KSR2 را ندارند اغلب در دوران کودکی بسیار چاق هستند که شدیداً مربوط به والدینی است که فرزندانشان در حال حاضر مشکل مشابهی دارند.نتایج مطالعه در Journal Cell منتشر شد، در مواردی که ژن KSR2 تغییر یافته است، در صورت وجود، می‌تواند بر سیگنالینگ ERK تأثیر بگذارد و پس از آن می‌تواند باعث آسیب دیدگی اکسیداسیون گلوکز و اسیدهای چرب شود. علائم مشترکی که فاروقی متوجه شد ممکن است در بیماران ظاهر شود شامل اشتهای شدید و پرخوری، مقاومت به انسولین، با کاهش میزان متابولیسم پایه بودند.
”شما گرسنه می‌شوید و می‌خواهید مقدار زیادی غذا بخورید، به دلیل متابولیسم کندتر نمی‌خواهید حرکت کنید و ​​احتمالاً خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را نیز در سن جوانی افزایش می‌دهید. این امر توانایی کالری سوزی را کاهش می‌دهد و این فرآیند مهم است زیرا تعریف جدیدی برای چاقی است. ”
در حالی که من و همه دانشمندان تلاش می‌کنیم تا راه‌های جدیدی برای رسیدن به علت ریشه‌ای بیماری همه گیر چاقی در بسیاری از کشورهای جهان پیدا کنیم، در خلال این امر شاید نباید نظرات قدیمی در مورد توصیه‌های سلامتی که اغلب برای بسیاری از افرادی که مایل به از دست دادن وزن هستند بسیار مؤثر بوده است را نادیده بگیریم. 
مثل کسانی که بیشتر میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک مصرف می‌کنند و غذاهای بی ارزش کمتری مثل کیک 
و شکلات و وعده‌های غذایی غنی از شکر، نمک و ترانس چربی می‌خورند. همانطور که معتقدم هیچ کس، در حالی که دائماً در حال غذا خوردن مواد غذایی بی ارزش است، از اضافه وزن در امان نیست، خواه دارای ژن KSR2 جهش یافته باشد یا نه.

 

منابع

  • DHP

منبع تصاویر 

  • abc

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

تغذیه و سلامتی

مشکل چاقی در نوجوانان

با نوجوانی که مبتلا به چاقی است چه کنیم؟

دسته‌بندی نشده

لپتین

لپتین

دسته‌بندی نشده

آدرنالین

آدرنالین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *