شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی هپاتیت و رابطه جنسی: پرسش و پاسخ‎های متداول

هپاتیت و رابطه جنسی: پرسش و پاسخ‎های متداولافزودن دیدگاه

به‎طور گسترده‎ای چنین شناخته شده‎است که هپاتیت ویروسی می‌تواند از طریق مصرف موادغذایی آلوده یا اشتراک سوزن‎های تزریق زیرجلدی سرایت یابد.

اما بیماری تخریب‎کبد نیز می‎تواند گاهی‎اوقات از طریق تماس‎جنسی انتقال یابد. در این بخش به مواردی اشاره می‎کنیم شما باید برای محافظت از خود بدانید.

همه چیز درباره هپاتیت و رابطه جنسی

 

هپاتیت

چند نوع هپاتیت ویروسی وجود دارد؟

دانشمندان حداقل پنج نوع هپاتیت ویروسی که منجر به مشکلات کبدی می‎شوند، شناسائی کرده‌‎اند.  هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C تهدید‎های اصلی به‎شمار می‎روند.

آیا تمام انواع بیماری هپاتیت می‎توانند از طریق تماس‎جنسی انتقال یابند؟

هپاتیت A از طریق تماس دهانی-مقعدی سرایت می‎یابد و درصورتی این سرایت اتفاق می‎افتد که یک تماس دهانی-مقعدی یا تماس با انگشتان یا اشیائی که در تماس با مقعد یک فرد آلوده بوده‎اند، وجود داشته باشد. اگر حتی مقدار میکروسکوپی از مدفوع مملو از ویروس وارد دهان شود، می‎تواند به‎طور بالقوه سرایت این بیماری را در پی داشته باشد.

هپاتیت ب  ۵۰ الی ۱۰۰ بار راحت‎تر از اچ‎آی‎وی(ویروسی که سبب بیماری ایدز می‎شود) از راه جنسی انتقال می‎یابد. ویروس ایدز در ترشحات واژنی، بزاق و منی یافت می‎شود. رابطه‎جنسی دهانی و به‎ویژه معقدی، چه در تماس با جنس‎مخالف یا جنس‎موافق، راه‎های احتمالی انتقال این ویروس هستند. این ویروس از طریق دست‎دادن، بغل‎کردن یا حتی بوسه‎ی خشک بر لب‎ها انتقال نمی‎یابد. احتمال انتقال ویروس از طریق بوسیدن عمیق ناشناخته است زیرا هیچ گونه سرایتی پس از تماس با بزاق فرد مبتلا قطعا مستند نشده‎است. بااین‎وجود زمانی‎که ویروس ایدز در بزاق یافت شود، احتمالا خطر انتقال از طریق بوسیدن عمیق وجود دارد و درصورتی‎که یکی از شرکای‎جنسی براکت‎ارتوندسی یا بریدگی یا زخم باز در دهان داشته باشد، خطر انتقال افزایش می‎یابد. احتمال مبتلا شدن به این ویروس با تعداد شرکای‎جنسی که یک فرد دارد، افزایش می‏یابد. بنابراین افراد بی‎قید در روابط‎جنسی به‎میزان بیش‎تری در معرض دریافت این ویروس هستند.

هپاتیت C  از طریق تماس با خون یک فرد آلوده انتقال می‎یابد که ممکن‎است به‎خاطر زخم‎ها و بریدگی‎های تناسلی و خون‎قاعدگی سرایت یابد. ویروس هپاتیت C با درصد ابتلای بالایی در میان افرادی که سابقه‎ی بی‎بندوباری جنسی دارند، تشخیص داده شده‎است که می‎توان آن را به‎عنوان سابقه‎ای از یک بیماری انتقال‎یافته از راه‎جنسی، رابطه‎جنسی با یک فاحشه، بیش از پنج شریک جنسی در سال، یا یک ترکیبی از این موارد تعریف کرد. فردی که در یک رابطه‎ی طولانی‎مدت تک‎همسری با یک فردی مبتلا به هپاتیت‎C می‎باشد به ‏ندرت مبتلا به این بیماری می‎شود. تنها حدودا ۲ درصد از شرکای‎جنسی افراد مبتلا به هپاتیتC نیز تست ویروس هپاتیتC آنها مثبت بوده است. با این‎وجود تذکر این نکته مهم است که این آمار فقط برمبنای مدارک و ادله غیرمستقیم می‎باشد. بنابراین این موضوع که آیا این افراد از طریق عمل‎جنسی مبتلا شده‎اند یا از یک راه دیگر روشن نیست. برای‎مثال افرادی که روابط طولانی‎مدت دارند معمولا در زمان بیماری یا جراحت ملاحظه‎ی یکدیگر را می‎کنند. طی این زمان‎ها ویروس هپاتیتC می‎تواند به همسر یا شریک انتقال داده شود زیرا زن و شوهر نمی‎توانند نسبت به اجتناب از تماس با خون محتاط باشند.

آیا مردان و زنان به‎یک اندازه درمعرض خطر ابتلا به هپاتیت از طریق رابطه‎جنسی هستند؟

خطر ابتلا به هپاتیت از طریق رفتار یک فرد تعیین می‎شود و نه جنسیت فرد، اگرچه برخی از مطالعات نشان داده‎اند که انتقال این بیماری از جانب مرد به زن راحت‎تر صورت می‎گیرد تا برعکس آن.

مردانی که با هم‎جنس خود رابطه‎جنسی دارند ۱۰ الی ۱۵ بار به‎احتمال زیاد بیش‎تر از جمعیت عمومی به هپاتیتB مبتلا می‎شوند.

چگونه می‎توان پیش از داشتن رابطه‎جنسی اطمینان حاصل یافت که شریک‎جنسی ناقل هپاتیت نیست؟

هیچ علامت یا نشانه‎ی مطمئنی وجود ندارد که نشان دهد فردی مبتلا به هپاتیت است. برخی از افراد مبتلا به هپاتیت حتی در مراحل پیش‎رفته‎ی بیماری کاملا سالم به‎نظر می‎رسند. کارشناسان صحبت با شرکای‌جنسی در مورد خطر هپاتیت و سایر بیماری‎های عفونی انتقال‎یافته از راه‎جنسی را توصیه می‎کنند.

البته درصورتی‎که متوجه شوید فردی دارای چشم‎ها و پوست زرد است( بیماری شناخته‎‎شده‎ای باعنوان یرقان) این موضوع را یک علامت‎خطر به‎حساب آورید. علائم دیگر هپاتیت شامل تب، خستگی، کاهش اشتها، حالت‎تهوع، استفراغ در مفاصل یا شکمی و مدفوع به‎رنگ خاک رس هستند. آزمایش‎های خونی برای تعیین اینکه فردی ناقل هپاتیتی است که می‎تواند از طریق رابطه‎جنسی انتقال یابد، موجود هستند.

آیا برخی از اعمال‎جنسی به‎احتمال خیلی‎زیاد منجر به انتقال هپاتیت می‎شوند؟

هرگونه فعالیت‎جنسی که ممکن‎است سبب خراش‎ها، بریدگی‎ها یا زخم‎های دیگری شود، بسیار خطرناک است.

چنین تصور می‎شود که رابطه‎جنسی معقدی نسبت به رابطه‎ی واژنی پرمخاطره‎تر است و هردوی این نوع رابطه‎ها از رابطه‎جنسی دهانی پرمخاطره‎تر هستند. تماس دهانی-مقعدی نیز خطرناک است. برای به‎حداقل رساندن خطر انتقال ویروس کارشناسان چنین عنوان می‎کنند که هر فردی که به‎لحاظ جنسی فعال است و رابطه‎ی متقابلا تک‎همسری ندارد باید اقدامات احتیاطی را اتخاذ نماید مانند قرار دادن موانعی چون کاندوم، سد دندانی، کاندوم زنانه و لاتکس انگشتی بین شما و خون و مایعات بدن فرد دیگر به‎اضافه‎ی واکسینه‎شدن علیه هپاتیت B وC. هیچ‎گونه واکسنی برای هپاتیت نوع C وجود ندارد.

آیا امکان ابتلا به هپاتیت از راه بوسیدن وجود دارد؟

ابتلا به بیماری هپاتیت از راه بوسیدن یک فرد ناقل بعید است. اگرچه بوسیدن عمیقی که شامل رد و بدل شدن مقدار زیادی از بزاق باشد می‎تواند منجر به بیماری هپاتیت نوع B شود به‎ویژه اگر بریدگی یا زخمی در دهان فرد ناقل وجود داشته باشد.

کاندوم‎ها به چه‎میزان در جلوگیری از انتقال جنسی هپاتیت موثر هستند؟

گمان می‎شود کاندوم‎های لاتکس دست‎کم ۹۹% موثر باشند. بهتر است در هر برخورد جنسی از یک کاندوم استفاده کنید، مگر اینکه یک رابطه‎ی متقابلا تک‎همسری داشته باشید. تعدادی از کارشناسان استفاده همیشگی از کاندوم‎های ساده را توصیه می‎کنند. کاندوم‎های طعم‎دار و معطر ممکن است به‎احتمال زیاد موثر واقع نشوند. از چرب‎کننده‎های روغن‎دار استفاده نکنید زیرا می‎تواند مقاومت لاتکس را کاهش دهد.

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

ویتامین

آیا امروز به اندازه کافی ویتامین B دریافت کرده اید؟

اطلاعات پزشکی

ایدز

ایدز چیست؟

اطلاعات پزشکی

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟علائم، تشخیص و درمان آن

سلامت زنان

کمربندهای آهنی عفت

روش های باور نکردنی پیشگیری از بارداری در گذشته

اطلاعات دارویی

خواص زنجبیل

اخبار

اچ آی وی و ایدز

نگرانی در مورد بازگشت دوباره اچ آی وی و ایدز

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

شربت سرفه

مواد باور نکردنی که نوجوانان برای احساس سرخوشی استفاده میکنند!

اطلاعات پزشکی

ویروس

ویروس و عفونت ویروسی

اخبار

زنان باردار معتاد

زنان باردار معتاد، هپاتیت C را به نوزادان‌شان منتقل کنند!

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. M@H@ گفت:

  باسلام وخسته نباشید من میخوام بدونم ایا من هپاتیت دارم یا نه
  میدونید الان من ۲ روزه به شک افتادم لطفا جواب بدید

  1. صابر گفت:

   سلام ، اقا برو یه ازمایش بده ، نیازی نیس بری مطب ، یه راست برو ازمایشگاه و بگو ازمایش بیماری رو ازت بگیرن و اونام یه پول ازت میگیرن و ازمایشات رو میگیرن، برای هر بیماری حدود چهل تومن،
   و حتما برو . چون منم یهو بدون هیچ علامتی و سرحال تر از همیشه متوجه شدم مبتلا به هپاتیت سی هستم