مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی اعتیاد به سیگار و مواد مخدر مصرف هروئین، اعتیاد، اثرات و ترک هروئین

مصرف هروئین، اعتیاد، اثرات و ترک هروئینافزودن دیدگاه

هروئین که هم خطرناک و هم کشنده است، به طور گسترده تری نسبت به دیگر مواد مخدر مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله از راستینه آنچه باید در مورد این ماده مخدر بدانید ذکر شده است.

همه چیز درباره هروئین

 

هروئین

هروئین چیست؟

هروئین از گل خشخاش، که در مکزیک، آسیا و آمریکای جنوبی رشد می کند، به دست می آید. این ماده مخدر بسیار اعتیاد آور است و در ایران غیرقانونی است. هروئین می تواند شبیه پودر سفید یا قهوه ای یا مثل قیر سیاه باشد. اسامی دیگر آن هورس (horse)، اسمک، جانک و شکر قهوه ای هستند.

 

مصرف هروئین

هروئین چگونه استفاده میشود؟

مهم نیست که هروئین چگونه وارد بدن شما میشود، ولی به سرعت به مغز می رسد. معتاد شدن به این ماده مخدر آسان است. حتی تنها پس از یک یا دو بار استفاده، ممکن است توقف مصرف مجدد آن، دشوار باشد.

شما می توانید آن را از راه بینی بالا بکشید و یا دود کنید، اما اکثر مصرف کنندگان آن را به رگهای خود تزریق می کنند تا سریعتر به احساس سرخوشی دست یابند. تزریق خطرناک ترین روش مصرف هروئین است. شما می توانید به راحتی اوردوز کنید و ممکن است با سوزن های کثیف آلوده شوید.

 

استفراغ

پس از مصرف هروئین چه احساسی را تجربه می کنید؟

درست بعد از مصرف هروئین، فورا احساسات خوب و شادی خواهید داشت. سپس، به مدت چند ساعت، احساس می کنید که جهان کُند شده است. به آرامی فکر می کنید و ممکن است به آرامی حرکت کنید. بعضی از مصرف کنندگان می گویند احساس می کنید در یک رویا هستید.

در مطالعۀ ای در مورد مصرف کنندگان هروئین، برخی این احساس را مانند “پوشیده شدن با یک پتو گرم، جایی که نگرانی ها از بین رفته باشد” توصیف کرده اند.

این ماده مخدر می تواند موجب تهوع و استفراغ شود. همچنین باعث می شود برخی افراد دچار خارش شوند. هروئین رسیدن پیام های درد به مغز را مسدود میکند و سرعت ضربان قلب و تنفس شما را کاهش می دهد. اگر بیش از حد مصرف کنید، ممکن است دچار سکته قلبی و مرگ شوید.

بسیاری از افراد از هروئین برای درمان اضطراب، نگرانی و سایر عوامل استرس زا استفاده می کنند. در مطالعه ای نشان داده شده، ۷۵٪ از مصرف کنندگان دارای مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، بیش فعالی یا اختلال دوقطبی بودند.

 

هروئین

چرا بیشتر افراد امروزه از هروئین استفاده می کنند؟

استفاده از هروئین بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۶ تقریبا دوبرابر شده است.

کارشناسان مواد مخدر می گویند این موضوع به طور عمده به افزایش سوء مصرف داروهای تجویز شده مانند اکسی کانتین و ویکودین مربوط می شود که آنها نیز از گیاه خشخاش ساخته شده اند. افرادی که این داروها را سوء مصرف می کنند ممکن است به دنبال یک سرخوشی قوی تر و ارزان تر باشند. هروئین هر دو مسئله را حل میکند، اما خطرناک تر است. هیچ راهی برای دانستن اینکه هروئین چقدر قوی است یا چه چیزی با آن مخلوط شده است وجود ندارد.

 

مقاله مرتبط: آشنایی با برخی داروهای اعتیادآور !

 

هروئین، گاهی اوقات به سایر مواد مخدر اضافه میشود. مرگ و میر ناشی از اوردوز هروئین بین سالهای اخیر دو برابر شده است. اعتقاد بر این است که افزایش شمار مبتلایان به اوردوز در اوایل سال ۱۳۹۴ با هروئین افزوده شده به فنتانیل مسکن درد قوی مرتبط است.

در حالی که هروئین غیر قانونی است، می توان راحت تر از برخی داروهای تجویزی به آن دست پیدا کرد. برای برآوردن تقاضای رو به رشد، قاچاقچیان مواد مخدر تولید را افزایش داده اند و میزان مواد مخدر برای قاچاق در ایالات متحده افزایش یافته است.

 

تأثیرات هروئین

تأثیرات هروئین چه هستند؟

اگر اغلب از هروئین استفاده می کنید، بدن شما تحمل به آن را ایجاد می کند. این به این معنا نیست که به شما صدمه نمی زند. این بدان معنی است که شما باید برای دستیابی به همان احساس سرخوشی بیشتر و بیشتر از آن استفاده کنید، و بدن شما کم کم به آن وابسته میشود. اگر سعی کنید مصرف آن را ترک کنید، احساس عصبی بودن، لرز، استفراغ، درد استخوانی و عضلانی و سایر علائم *ترک مواد مخدر را خواهید شد.

استفاده از هروئین می تواند منجر به موارد زیر نیز شود:

 • تخریب رگ ها
 • عفونت های جداره و دریچه های قلب
 • عفونت های پوستی مانند آبسه و سلولیت
 • خطر ابتلا به HIV / AIDS، *هپاتیت B و *هپاتیت C
 • بیماری های ریوی مانند پنومونی و سل
 • سقط جنین

 

 اوردوز مواد مخدر

اگر متوجه شوید کسی هروئین مصرف میکند چه باید بکنید؟

فردی که هروئین، مصرف میکند ممکن است به نظر نرسد که معتاد شده است. او فقط ممکن است خواب آلوده باشد. معتادان تقریبا همیشه انکار می کنند که آنها در حال مصرف مواد مخدر هستند. اگر فکر می کنید دوست یا یکی از اعضای خانواده شما از هروئین استفاده می کنند، صبر نکنید و امیدوار نباشید که همه چیز بهتر شود. فورا کاری کنید. هر چه زودتر به او کمک کنید، بهتر است.

اعتیاد به هروئین را می توان درمان کرد. بنابراین به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید و کمک بگیرید.

اگر فکر می کنید که کسی اوردوز کرده است، فورا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. درمان باید طی چند دقیقه اتفاق بیافتد. داروهای مناسب اگر به سرعت داده شوند می توانند اثر هروئین را تغییر دهند. در واقع، FDA درمان تجویزی که می تواند توسط اعضای خانواده یا مراقبین برای درمان فردی شناخته شده یا مشکوک به اوردوز مواد مخدر مورد استفاده قرار گیرد، را تایید کرده است. اوردوز هروئین با کاهش تنفس و ضربان قلب و از دست دادن هوشیاری مشخص می شود. Evzio (تزریق هیدروکلراید نالوکسون) به سرعت یک دوز از نالوکسون را از طریق سرنگ وارد بدن میکند، این دارو میتواند در منزل نگهداری شود تا در صورت نیاز از آن استفاده شود. گرچه Evizio می تواند در عرض چند دقيقه با اثرات اودوز مقابله کند، باز هم به کمک تیم پزشک حرفه ای نیاز است.

 

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • National Council on Alcoholism and Drug Dependence: “Helping a Family Member or Friend.”
 • Nemours Foundation: “Heroin: What Parents Need to Know.”
 • WebMD
 • NIH Medline Plus: “Heroin.”
 • NIH National Institute on Drug Abuse: “Heroin Addiction” and “Signs of Heroin Abuse and Addiction.”
 • Partnership for a Drug-Free America: “Heroin” and “Heroin Overdose Antidote Naloxone Becoming More Widely Available.”
 • Robert Crown Center for Health Education: “Understanding Suburban Heroin Use.”
 • University at Buffalo Research Institute on Addictions: “RIA Reaching Out to Others: The Growing Peril of Heroin.”
 • U.S. Substance Abuse and Mental Health Services Administration: “Results from the 2012 National Survey on Drug Use and Health: Summary of National Findings.”
 • News release, FDA.
 • U.S. News & World Report: “The Heroin Epidemic, in 9 Graphs.”

منبع تصاویر

 • images.wisegeek
 • thesun
 • psicoactiva
 • c1.thejournal
 • drugtreatmentcenterscoram
 • myvictorycenter

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

اختلالات کارکردی حنجره

وقتی صدایتان در خطر است!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

سیلوسایبین (قارچ جادویی)

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

سلامت جنسی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

اطلاعات پزشکی

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا چیست؟علائم، تشخیص و درمان آن

سلامت جنسی

اشتباهات رایج زنان در رابطه جنسی

اشتباهات رایج زنان در رابطه جنسی !

تغذیه و سلامتی

رزماری

گیاهان طبیعی و بسیار مفید برای حافظه

اطلاعات پزشکی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

عوامل خطرساز اعتياد!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *