سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه از گردن درد پیشگیری کنیم؟

مهره های گردن، نخاع و ریشه های عصبی بسیار مهمی را دربرگرفته اند و بسیار حساس تر از مهره های کمری هستند. برای آشنایی بیشتر با مشکلات گردن و طرز پیشگیری از آن مشکلات، پیشنهاد می کنیم این پرسش و پاسخ را در مجله سلامتی راستینه بخوانید.

 

گردن درد

گردن درد

مهره های گردن پس از مهره های کمر، بیشتر از بقیه ی مهره ها به اختلالات استخوانی و عضلانی دچار می شوند. آرتروز، ساییدگی، کاهش فاصله ی بین مهره ها و فتق دیسک بین مهره ای(herniated disk) ، مهمترین مشکلات گردن هستند.

 

خستگی و یا فشار روی اعصاب و عروق

آقای دکتر، گردن از نظر ساختار و عملکرد چه اهمیتی دارد؟

ما در ناحیه ی گردن، هفت مهره ی گردنی داریم که این مهره ها علاوه بر اینکه نخاع و ریشه های عصبی را دربر گرفته اند، عروقی را که از سمت قلب به مغز می روند نیز احاطه کرده اند و همچنین نقش حمایتی از اعصاب و عروقی را دارند که از جمجمه به سمت اندام ها می روند.

مشکلاتی هم که در این ناحیه ایجاد می شود معمولا به علت حرکات زیادی است که گردن دارد. از طرفی دردهای گردن به دلیل خستگی عضلاتی است که اطراف گردن وجود دارد چون عضلات باید گردن را در موقعیت های خاصی نگه دارد که همین عامل موجب ایجاد خستگی و یا فشار روی اعصاب و عروق این منطقه شده و در نتیجه ایجاد درد می کند.

 

درد گردن و دیسک گردن

برای جلوگیری از گردن درد چه باید بکنیم ؟

درد گردن و دیسک گردن در افرادی که پشت میز نشین هستند مانند کارمندها، تایپیست ها و خانم هایی که بافتنی می بافند و به طور کلی تمام افرادی که با دست، کار دقیقی را انجام می دهند و باید سر را خم کرده و به آن نگاه کنند شایع تر است چون عضلات گردن آنها، مدام در حال انقباض است و سبب خستگی آنها می شود و وقتی عضله ای منقبض می شود جریان خونش کاهش پیدا می کند. هر عضله پس از مدتی انقباض باید استراحت کند تا خون به آن بر گردد، در غیر اینصورت در اثر کاهش جریان خون دردناک می شود.

 

جلو گیری از گردن درد

آقای دکتر، توصیه شما برای جلو گیری از گردن درد چیست؟

ما همیشه به افراد توصیه می کنیم که سعی کنند به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت پشت میز قرار نگیرند و بسته به توانایی عضلات و بدن، بلند شده و برخی حرکات دینامیک به اندام شان بدهند بخصوص حرکاتی در اندام فوقانی مانند دست، شانه و گردن داشته باشند تا رفع خستگی شده و دوباره به کار خود ادامه دهند. بهتر است صفحه ی کارشان کمی حالت مورب داشته باشد تا خیلی مجبور نشوند سر و گردنشان را به سمت پایین خم کنند و ضمنا توصیه می شود بیشتر از ۲۵ درجه سر و گردن خودشان را به سمت پایین خم نکنند.

 

تکیه گاه گردن صندلی

از کجا این ۲۵ درجه را تشخیص بدهیم ؟

راهی وجود دارد و آن اینکه اگر فرد مستقیما به جلو نگاه کند و یک خودکار را بین دندانهایش قرار دهد، به این صورت با خم کردن سرش و در نظر گرفتن خودکار می تواند این زاویه را تنظیم کند و تصور کند ۲۵ درجه ای که می گوییم در چه حدی است. مطلبی که همه ی افراد به خصوص پشت میز نشین ها باید بدانند، این است که صندلی باید در حدی ارتفاع داشته باشد که وقتی فرد پشت میز می نشیند آرنج هایش به راحتی در سطح میز قرار بگیرد. صندلی باید دسته های کناری داشته باشد تا فرد آرنج و ساعد خود را به راحتی روی آن بگذارد و بتواند رفع خستگی از عضلات ناحیه شانه و کتف بکند. از طرفی صندلی باید طوری باشد که فرد بتواند سر و گردن خود را به آن تکیه بدهد. در ناحیه ی ستون فقرات کمری هم باید قوسی داشته باشد که گودی کمر در موقع نشستن حفظ شود.

 

تکیه گاه گردن صندلی

در مورد تکیه گاه گردن صندلی که فرمودید، آیا باید قوس گردن روی آن قرار بگیرد یا پشت سر کافی است؟

نه، صندلی باید طوری باشد که خود قوس گردن روی آن قرار بگیرد.

 

گردن بندهای مخصوص اتومبیل

ولی صندلی خیلی از اتومبیل ها اینطور نیست؟

بله، متاسفانه تکیه گاه صندلی برخی اتومبیل ها مناسب و استاندارد نیست ولی جدیدا گردن بندهای مخصوص اتومبیل در بازار به شکل C و از جنس ابر هست که افراد می توانند آن را بین تکیه گاه صندلی و گردن خود قرار دهند، به خصوص در مسافرت های طولانی برای افرادی که گردن درد دارند مناسب است.

 

نحوه ی صحیح استقرار گردن هنگام مطالعه

اگر ممکن است برای راستینه، درباره ی نحوه ی صحیح استقرار گردن هنگام مطالعه هم بگویید:

یکی از عادت های غلطی که افراد برای مطالعه کردن دارند، این است که سرشان را خیلی زیاد و به مدت طولانی به سمت پایین خم می کنند. یا بعضی ها عادت دارند که به صورت طاق باز دراز بکشند و چند عدد بالش زیر گردنشان بگذارند و بعد کتاب را روی قفسه ی سینه ی شان بگذارند و مطالعه کنند. بعضی ها برعکس این کار را انجام می دهند یعنی به شکم می خوابند و بعد کتاب را جلویشان می گذارند و مجبورند سر و گردن را به سمت عقب خم کنند تا بتوانند کتاب را بهتر ببینند. این عادت ها در طولانی مدت می تواند در سنین بالاتر به گردن درد منجر شود.

بهترین روش برای مطالعه استفاده از میزهای شیب دار یا مهندسی است تا گردن زیاد خم نشود.

 

بلندی بالش

در هنگام خواب، زیر گردن چقدر باید بلند باشد تا مشکلی پیش نیاید؟

بلندی بالش در حدی باید باشد که سر و گردن در امتداد بقیه بدن قرار بگیرد، چه فرد به پشت بخوابد و چه به پهلو. بنابراین استفاده از بالش های بلند که سبب بالارفتن گردن از امتداد ستون فقرات می شود مناسب نیست.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکتر علی ترکمان

منبع تصاویر 

 • turkeyhg
 • backandneck
 • michaelgleibermd
 • herworldplus
 • ksr-ugc.imgix
 • fineback
 • images-na.ssl-images-amazon
 • haushaltsapparate
 • img.huffingtonpost

 

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

نحوه کاهش و جلوگیری از چروک‌های گردن

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

پوست و مو

لیفت گردن

هر آنچه که باید در مورد لیفت گردن بدانید

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت عمومی

مشکل در روده

داروی پاک کننده روده بزرگ

کمک های اولیه

آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

درمان آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

سلامت عمومی

گرفتگی کمر

رفع گرفتگی کمر در ۶ حرکت

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *