سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه مقادیر بالایی از ایبوپروفن میتواند منجر به ناباروری در مردان شود؟

تحقیقات اولیه نشان میدهند، مردانی که از دوزهای نسبتا بالای ایبوپروفن استفاده میکنند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات باروری باشند. این مطالعه نشان داد مردانی که ۱۲۰۰ میلیگرم ایبوپروفن در روز به مدت شش هفته مصرف کردند، دچار مشکلات هورمونی شدند که با مشکلات تولید مثل مرتبط است.

مصرف ایبوپروفن

مصرف ایبوپروفن و خطرات آن برای مردان

برنارد جگو، دستیار نویسنده این مطالعه، گفت: با این حال، به دلیل اینکه این مطالعه کوچک است، تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است. همچنین مشخص نیست که آیا اثرات مشابه هورمونی در مردانی که دوزهای پایینتر ایبوپروفن را مصرف میکنند، دیده می شود یا خیر، یا اینکه آیا اثرات برگشت پذیر هستند، به ویژه در مردانی که برای مدت طولانی ایبوپروفن مصرف می کنند.

با این حال، در کوتاه مدت احتمال دارد که این اثرات برگشت پذیر باشند.

این مطالعه شامل ۳۱ مرد (۱۸ تا ۳۵ سال) بود که به صورت تصادفی برای مصرف روزانه ایبوپروفن (دو دوز ۶۰۰ میلی گرم درروز) یا پلاسبو برای شش هفته اختصاص داده شدند.

محققان دریافتند که در مقایسه با گروه پلاسبو، مردانی که ایبوپروفن مصرف کردند، پس از دو هفته افزایش ۲۳ درصدی در میزان هورمون لوتئینه کننده (LH) – هورمونی که توسط غده هیپوفیز ترشح می شود و تولید تستوسترون را افزایش می دهد- را تجربه کردند. طبق گفته موسسه ملی سلامت، سطوح بالاتر از حد نرمال هورمون لوتئینه کننده می تواند در آزمایشات نشان دهنده وجود مشکل باشد.

با این حال، با وجود تغییر در سطح LH، سطح تستوسترون مردان تغییر نکرد. محققان گفتند این مسئله نشان می دهد که آنها به مشکلی به نام “هیپوگونادیسم جبران شده” دچار شده اند که زمانی اتفاق می افتد که تولید تستوسترون کاهش می یابد، اما بدن قادر است با افزایش سطح LH این کاهش را جبران کند.

طبق مطالعه انجام شده، هیپوگونادیسم جبران شده معمولا در مردان مسن یافت می شود و با مشکلات باروری مرتبط است. آزمایشات جداگانه در این مطالعه با استفاده از بافت بیضه انسان در یک ظرف آزمایشگاهی نیز نشان داد که ایبوپروفن می تواند بر تولید تستوسترون تأثیر بگذارد.

محققان گفتند مهم است توجه داشته باشیم که این مطالعه تولید اسپرم و دیگر شاخص های مستقیم تر باروری مردان را بررسی نکرده است، بنابراین تحقیقات بیشتری برای بررسی این مسئله مورد نیاز است.

طبق گفته Medscape، افرادی که قرصهای بدون نسخه ایبوپروفن را برای درد و تب مصرف می کنند، نباید بیش از ۱۲۰۰ میلی گرم در روز مصرف کنند، مگر اینکه توسط پزشک تعیین شود. به عنوان مثال، سازندگان Advil، که حاوی ایبوپروفن است، توصیه می کنند که افراد بیش از ۱۲۰۰ میلی گرم (یا شش میلی گرم قرص) در یک دوره ۲۴ ساعته را مصرف نکنند.

مقاله مرتبط : دلایل ناباروری و نازایی در مردان و چگونگی درمان آن

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • m.post.naver

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

پوست و مو

آماده‌سازی برای لیزر صورت

از لیزر صورت چه می‌دانیم؟

پوست و مو

بوتاکس کردن

۷ نکته‌ای که باید پیش از بوتاکس کردن بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *