سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

یک فرد تا چه مدتی می تواند بدون آب زنده بماند؟

تصور کنید که از فردا شیرهای آب قطع شوند، رودخانه ها و جویبارها ها خشک شوند و اقیانوس ها تبدیل 
به دره های خشک شوند. چه واکنشی نشان می دهید؟ و مهم تر از همه، تا چه مدت زمانی زنده خواهید ماند؟
هیچ پیش بینی قابل اعتمادی در مورد اینکه بی آبی با چه سرعتی فردی را از بین می برد، وجود ندارد. بسیاری از وبلاگهای بقا نشان می دهند که یک فرد متوسط ​​می تواند چیزی حدود دو روز تا یک هفته بدون مایعات زنده بماند، اما این تخمین سختی در بهترین حالت است.

 

کم آبی بدن

یک فرد بدون آب چقدر می تواند دوام بیاورد!

سلامتی فرد، آب و هوا و سطح فعالیت های فیزیکی فرد همه به تعیین این موضوع کمک می کنند که یک فرد بدون آب چقدر می تواند دوام بیاورد. با توجه به کلینیک مایو،افراد مسن تر، کودکان، افراد مبتلا به بیماری های مزمن و افرادی که خارج از منزل کار می کنند یا ورزش می کنند، در معرض خطر ویژه کمبود آب هستند.
به نوشته راندال پکر، زیست شناس دانشگاه جورج واشنگتن در واشنگتن دی سی در نشریه Scientific American : “در یک محیط بسیار گرم، یک فرد بالغ می تواند بین ۱ و ۱٫۵ لیتر( ۲٫۱ تا ۳٫۲ پنت) عرق در ساعت از دست بدهد. یک کودک که در ماشینی داغ ترک شده است یا ورزشکاری که در هوای گرم بسیار سخت تمرین می کند، دچار کم آبی می شود، بیش از حد گرم می شود و در عرض چند ساعت می میرد. “
معمولا هنگامی که یک فرد برای بیمار شدن به اندازه کافی دچار کمبود آب می شود، از گرمای بیش از حد نیز رنج می برد، به این معنی است که دمای داخلی بدن بسیار بالا است.
به گفته دکتر کرت دیکسون، دکتر اورژانس پزشکی در مرکز پزشکی Banner Thunderbird در آریزونا ، همیشه اینطور نیست، به ویژه میان گروههای خاصی از مردم. بچه های خیلی کوچک و سالمندان مبتلا به زوال عقل ممکن است به یاد نداشته باشند آب بنوشند و یا خودشان نتوانند بدون کمک آب دریافت کنند.

کم آبی بدن

یک فرد قبل از بروز کم آبی، باید چقدر آب از دست بدهد؟

مطابق دستورالعمل های سرویس سلامت ملی در انگلستان در سال ۲۰۰۹، کم آبی شدید زمانی که شخصی به اندازه حدود ۱۰ درصد از وزن خود، آب از دست می دهد، رخ می دهد البته این اندازه گیری در عمل بسیار دشوار است. 
اما در روزهای گرم از دست دادن آب تا ۱٫۵ لیتر در هر ساعت، این نوع از کم آبی ممکن است بسیار سریع تر از چیزی که عقل سلیم تصور می کند، اتفاق بیفتد.
طبق مرکز پزشکی دانشگاه روچستر هنگامی که سطوح آب بدن فردی به پایین تر از مقدار سالم نزول پیدا می کند، نشانه های مشخص شده به این صورت رخ می دهد: تشنگی،خشکی پوست، خستگی، سرگیجه، گیجی، سردرگمی، خشکی دهان، و نبض و تنفس سریع . بچه هایی که دچار کم آبی شده اند، بدون اشک گریه می کنند. چشمان، گونه ها و شکم آن ها فرورفته می شوند؛ آنها بی توجه رشد می کنند و وقتی پوست آنها را فشار داده و رها کنید، به حالت قبل باز نمی گردد.
بیماران به اتاق اورژانس می آیند، به گفته دیکسون به علوم زنده: “و آنها خسته، بی حال، گاهی اوقات همراه با سرگیجه – بیشتر هنگامی که می ایستند – و گاهی اوقات استفراغ، اگر [کم آبی] واقعا بد است، آنها می توانند در شوک باشند، طوری که سرد و خشن می شوند، مسئولیت پذیر نیستند. همچنین می تواند دلیلی برای این امر باشد که آنها فقط احساس خوبی ندارند، یک اختلال عمومی “
دیکسون اشاره کرد که شرایط دیگر نیز می توانند این علائم را ایجاد کنند، بنابراین همیشه مشخص نیست
که کمبود آب بدن دلیل این مشکلات است. او گفت: “شما باید چیزهای دیگر را کنترل کنید.” “اما اگر فردی در هوای خیلی گرم فعالیت داشت، دلیل این علایم مشخص است. ”

دکتر جفری برنز، رئیس منتخب بنیاد ملی کلیه در گفتگو با واشنگتن پست در سال ۲۰۱۴ گفت: همان طور که سطوح آب در داخل بدن کاهش می یابد، مایع به سمت پر کردن ارگان های حیاتی با خون می رود، که این کار باعث می شود سلول های بدن در سراسر بدن منقبض شوند. برنز توضیح داد همان طور که آب سلول های مغز از بین می رود، ارتباطات مغز و رگهای خونی درون جمجمه ممکن است بترکند. 
برنز گفت: در بین اندام ها معمولا اول از همه کلیه ها شکست می خورند و پاکسازی مواد زاید از ذخیره خونی منقبض متوقف می شود. در آن زمان، اندام های دیگر در یک آبشار سمی شکست می خورند. این اتفاق روندی دردناک است اما معمولا درمان آسانی دارد.
 دیکسون گفت: همه اینها به تجدید آب بدن و الکترولیتها می رسد. این چیزی است که بدن برای با ثابت ماندن به آن نیاز دارد.

 

منابع

  • livescience

منبع تصاویر 

  • centrum-o-zdravi
  • buzztache

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *