سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه از ناخن دست و پا مراقبت کنیم ؟

ناخن های انگشت دست بعد از ۲۵ سالگی دچار کاهش رشد بسیار تدریجی و نامحسوس می شود تا اینکه تقریبا در ۸۵ سالگی رشد ناخن فوق العاده کم می شود ولی عکس این موضوع در ناخن های پا اتفاق می افتد . در افراد مسن که سیستم ایمنی ضعیف تر می شود ، احتمال وجود بیماری های قارچی در انگشتان پا افزایش می یابد . از طرفی قرار گرفتن پا ساعت های طولانی داخل کفش های غیراستاندارد که تعریق پا را تشدید می کند باعث فعالیت بیشتر قارچ ها می شود . قارچ نیز ضخامت ناخن های پا را بیشتر می کند .

 

مراقبت از ناخن دست و پا

سالمندان چگونه از ناخن دست و پا مراقبت کنند ؟

بسیاری از سالمندان دچار دیابت هستند که این بیماری فعالیت قارچ را افزایش می دهد . فرورفتگی ناخن نیز می تواند ناشی از تنگ بودن کفش باشد بنابراین سالمندان باید از پوشیدن کفش های تنگ و بدون منفذ خودداری کنند .

گفتنی ست ناخن ها ممکن است در اثر بیماری های سیستمیک مانند آرتریت روماتوئید ، روماتیسم و دیگر مشکلات مفصلی ، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های پوستی اگزما ، پسوریازیس ضخیم شوند . البته این بیماری ها علاوه بر ایجاد ضخامت در ناخن باعث تغییر رنگ آن هم می شود . ناخن پا باید به صورت مستقیم کوتاه و با سوهان صاف شود .

اغلب سالمندان به جوراب شیشه ای عادت دارند و آن را ترجیح می دهند اما به گفته کارشناسان در این سن ، جوراب نخی از جوراب زنانه نایلونی بهتر می باشد . اگر فردی عادت به جوراب پوشیدن دارد بند کفش هم باید محکم بسته شود تا پا به سمت جلو لیز نخورد .کفش باید پنجه پهن و آزاد داشته باشد . جوراب هم باید طی روز چند بار تعویض شود .

 

 انتقال عفونت در استخر

سالمند می تواند به استخر برود ؟

بعد از شستن پاها باید به سرعت آنها را خشک کرد .در استخر عمومی احتمال انتقال عفونت وجود دارد پس تا بهبود کامل ، بهتر است فرد به استخر نرود .

 

فرورفتن ناخن در گوشت

لطفا درمورد فرورفتن ناخن در گوشت هم توضیح بفرمایید ؟

یکی از مشکلات آزاردهنده در ناخن های پا فرورفتن ناخن در گوشت اطراف آن است که معمولا شست پا گرفتار می شود . عوامل مختلفی در این حالت نقش دارند :

ممکن است موارد آناتومیک ، رفتاری ، ضربات متعدد به ناخن ، کوتاه کردن بیش از حد ، تعریق بیش از حد ، بهداشت نامناسب پا ، موجب بروز این عارضه شوند . همچنین در بیماری هایی که احتمال ادم اندام تحتانی وجود دارد نیز چنین عارضه ای بیشتر دیده می شود . در صورت بروز چنین اتفاقی ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید . از آنجا که شایع ترین علت فرورفتن ناخن داخل گوشت انگشت ، کوتاه کردن نامناسب ناخن است ، این مورد در افراد مسن که دید خوبی ندارند ، بیشتر دیده می شود . زخم ایجاد شده کنار ناخن ، باعث می شود ناخن در محل زخم نفوذ کند و داخل گوشت فرو برود .فشار ناشی از فشار کفش و وزن فرد این مساله را تشدید می کند . البته بعضی از سالمندان توان کوتاه کردن ناخن را ندارند و بلند شدن بیش از حد ناخن با یکی از علل فرو رفتن آن در گوشت است .

اطرافیان سالمند باید به این نکته توجه داشته باشند و حتما کوتاه کردن ناخن فرد سالمند را در خانه فراموش نکنند .

درمان وقتی انجام می شود که بیمار درد دارد و عفونت یا پارونشیای اطراف ناخن رخ داده است . از آنجا که نوع عفونت معمولا استافیلوکوک و استرپتوکوک است ، آنتی بیوتیک خوراکی هم برای بیمار تجویز می شود ، ولی باید به این نکته توجه داشت که سالمندان معمولا بیماری های زمینه ای دارند که ممکن است با مشکلات ناخن مرتبط باشند و این نکته هنگام درمان باید مورد توجه پزشک قرار گیرد .

مقاله مرتبط : رانندگی سالمندان

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر

  • futurederm
  • static1.squarespace
  • d2v9y0dukr6mq2.cloudfront

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *