سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونگی انتخاب عینک مناسب

در این مقاله از راستینه نکاتی که باید در انتخاب عینک مطالعه، عینک های هوشمند، عینک آفتابی، و دیگر عینک ها در نظر بگیرید ارائه شده است، با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب عینک

عینک مطالعهپیرچشمی: عینک مطالعه

همان طور که سن ما بالا میرود، به نظر می رسد خطوط با چاپ ریز، ریز تر میشوند. آنچه واقعا اتفاق می افتد، پیرچشمی است – چشم توانایی خود را برای تغییر تمرکز از دست می دهد. عینک های مطالعه می توانند کمک کنند چاپ ریز تار به فوکوس تیز تبدیل شود. شما می توانید “عینک های مطالعه” را از بسیاری از فروشگاه ها خریداری کنید. اما اگر نیاز به نقاط قوت مختلف برای هر چشم داشته باشید، به عدسی بایفوکال نیاز دارید یا اگر به مشکلی عجیب و غریب از چشم که آستیگماتیسم نامیده می شود مبتلا باشید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

مقاله مرتبط : دلایل آستیگمات شدن چشم

 

نزدیک بینینزدیک بینی

اگر به نظر می رسد که مانند بسیاری از افراد، در سنین جوانی باید عینک بزنید، حق با شماست. نزدیک بینی، تاری در دیدن اجسام دور، از ۷۰ سالگی افزایش می یابد. دوربینی یا هایپروپیا کمتر رایج است. هر دو نیاز به لنزهای اصلاحی دارند. این باور نادرستی است که عینک زدن چشم های شما را ضعیف می کند. افراد ممکن است با بالا رفتن سن نیاز به اصلاح بینایی بیشتری داشته باشند. اما این اتفاق چه شما عینک بزنید چه نزنید، رخ میدهد.

 

لنزهای ضخیم و نازکلنزهای ضخیم و نازک: تکنولوژی جدید

آیا از ترس عینک هایی با عدسی های ضخیم و ظاهر چشم گاوی، از نسخه جدید اجتناب می کنید؟ با چشم پزشک در مورد لنزهایی با شاخص بالا که نازک تر و سبک تر از لنزهای سنتی هستند، مشورت کنید. همچنین میتوانید لنز های اسفریک (aspheric) را که در دو طرف نازک هستند در نظر بگیرید. لنزها می توانند هم اسفریک و هم با شاخص بالا باشند. هر دو می توانند در جلوگیری از شکل ضخیم و ناصاف عدسی کمک کنند.

 

بایفوکالبایفوکال و فراتر از آن

آیا برای تماشای تلویزیون و مطالعه به عینک های مختلف نیاز دارید؟ ممکن است کاندید لنزهای چند کانونی باشید. بایفوکال ها قسمتی در پایین برای مطالعه دارند. بقیه عدسی برای فاصله دور است. تریفوکال (سه کانونی) یک قسمت میانی برای دید در فاصله ۴۵ تا ۶۰ سانتی، مثلا برای کار با کامپیوتر دارد. لنزهای پیشرفته یا “بایفوکال های بدون خط“، یک تغییر تدریجی در قدرت نامرئی شدن برای افراد جوان تر، ارائه میدهد.

 

لنزهای پلی کربناتبازی های خطرناک: لنزهای پلی کربنات

توپ راکت بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ مایل در ساعت حرکت می کند. تصور کنید نیروی این توپ به چشم شما ضربه بزند! بهترین محافظ شما فریم های ورزشی با لنزهای پلاستیکی پلی کربنات است. آنها ۱۰ برابر قویتر از سایر مواد هستند و مواد پلی کربنات دارای حفاظت ساخته شده در UV نیز هستند. ورزش هایی با صدمات بیشتر چشم شامل تمام ورزش های راکت، بیس بال / سافتبال، هاکی روی یخ، بسکتبال، و لاکراس هستند. عینک محافظ می تواند از ۹۰٪ آسیب های چشمی مربوط به ورزش جلوگیری کند، بنابراین به شدت توصیه می شود.

 

خستگی چشم

خستگی چشم با نگاه به صفحه نمایش: لنزهای مخصوص کامپیوتر

امروزه زمان نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر با گزارش های مشکلات چشم توسط ۷۰٪ از کاربران کامپیوتر که روزانه با کامپیوتر نگاه میکنند، می تواند عامل کلیدی در انتخاب عینک باشد.

عینک های مخصوص کامپیوتر می توانند تاری را کاهش دهند. تولیدکنندگان می گویند که این عینک ها به چشمان شما کمک می کند تا با کلمات و تصاویر الکترونیکی، که عمدتا دورتر از کتاب هستند، متناسب شوند. به دنبال پوشش آنتی رفلکس باشید و برای کاهش درخشش نورهای شدید بالای سر رنگ مات آن را در نظر بگیرید.

 

مزیت لنزهای زردمزیت لنزهای زرد

اگر عینک آفتابی برای ورزش میزنید، میتوانید لنزهای رنگی که برای ورزش خاص بینایی را افزایش دهند، در نظر بگیرید. لنزهای زرد ممکن است در نور کم یا دود تصویر واضح تری ارائه دهند. آنها برای اسکی بازان، دوچرخه سواران و ورزشکاران داخلی مانند بازيکنان بسکتبال و بازيکنان راکتبال محبوب هستند.

مقاله مرتبط : اگر لنز چشم عفونت ایجاد کرد!

 

مزیت لنزهای سبز مزیت لنزهای سبز

لنزهای سبز می توانند در حین حفظ تعادل رنگ، کنتراست را بالا ببرند. آنها برای گلف و بیس بال محبوب هستند. گلف بازان می گویند که لنزهای سبز توپ را با رنگ سبز برجسته میکنند (شبیه سازی شده در تصویر ما). با این حال مشخص نیست که کدام رنگ لنز بهتر است، بنابراین قبل از خرید، امتحان کنید. بسیاری از فروشگاه ها نمونه هایی دارند که با نور شبیه سازی شده میتوانید برای دیدن اینکه کدام رنگ ممکن است برای شما خوب باشد، آنها را امتحان کنید.

مقاله مرتبط : لنزهای زیبایی و سلامت چشم ها

 

چشمچه زمانی به آزمایش چشم نیاز دارید؟

جدیدترین تکنولوژی لنزها با آزمایش چشم آغاز می شود. حداقل هر دو سال یکبار باید چشم ها معاینه شوند تا مطمئن شوید که عینک تان نسخه مناسب دارد و مسائل پزشکی بررسی شوند.

معاینه می تواند آب مروارید و گلوکوم، و همچنین بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی، آنوریسم، اچ آی وی و سرطان را نیز مشخص کند. علائم بیماری ممکن است قبل از اینکه علائم بروز کنند در داخل، روی و یا در اطراف چشم ظاهر شوند.

 

مشکلات چشم

علائم هشدار دهنده مشکلات چشم

در صورت بروز هر یک از علائم زیر فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • ظاهر شدن ناگهانی چیزهای معلق در دید
 • از دست دادن جزئی دید
 • درد یا قرمزی ناگهانی چشم
 • احساس سوزش، تحریک شدگی
 • سوزش یا تاری
 • چشمک زدن نور

دیدن تار عنکبوت یا لکه های کوچک که در دید شما حرکت می کنند، ممکن است چیزهای معلق بی ضرر باشند. اما بهترین کار این است که در صورت هرگونه نگرانی به پزشک مراجعه کنید.

 

 انتخاب عینک عینکی که انتخاب میکنید باید با زندگی شما مطابقت داشته باشد.

هنگام انتخاب عینک با ملاحظات عملی شروع کنید. اگر تمایل دارید به زور همه چیز را در کیف خود بگذارید، به یاد داشته باشید که قاب های فلزی خم می شوند (و می توانند تعمیر شوند)، اما فریم های پلاستیکی می شکنند. هرگز نباید عینک ها را در ماشین داغ رها کنید، اما آیا این وضعیت ممکن است برای شما رخ دهد؟ فریم ها پلاستیکی کج میشوند و تعمیر نمی شوند. فریم های فلزی فقط داغ می شوند. اگر عینک دوست نداشته باشید یا نیاز به دید محیطی برای ورزش داشته باشید، لنزهای چشمی جایگزینی عالی هستند.

 

فریم عینکفریم: بهتر نشان دادن چهره

در هنگام انتخاب عینک، نسخه خود را در دست بگیرید و این دستورالعمل ها را مد نظر قرار دهید:

فریم های کوچکتر نسخه قوی را پنهان می کنند.

کنتراست شکل صورت را نشان می دهد. به عنوان مثال، فریم های مربعی شکل برای یک چهره گرد مناسب هستند. فریم های قوی و تیره توجه را از ویژگی هایی که دوست ندارید (مانند چانه گوشتی) دور میکنند. فریم های چشم گربه ای هستند که گوشه های آن واضح است می توانند اندکی چروک های صورت را پنهان کند. رنگ فریم عینک می تواند با موها و چشمان شما ترکیب شود یا برای جلب توجه بیشتر متفاوت باشد.

 

فریم برای محل کارفریم: برای محل کار

اگر شما در یک محیط سنتی کار می کنید، به فریم های تیتانیوم، فولاد ضد زنگ و یا عینک های بدون قاب، برای حرفه ای به نظر رسیدن، فکر می کنید. برای مردان، فریم های قهوه ای، مشکی، نقره ای یا فلزی مناسب هستند. آنها رنگ هایی که به راحتی با لباس های محل کار آنها مطابقت دارند را انتخاب میکنند. برای زنان، به همین دلیل به نظر می رسد مشکی، قهوه ای، نقره ای، بورگوندی و زرد طلایی مناسب باشند. رنگ های لاک پشتی نیز کلاسیک هستند.

 

فریم خلاقانهفریم: خلاقانه

حس خلاقیت خود را با فریم های فلزی یا پلاستیکی در رنگ های غیر معمول و طرح های منحصر به فرد نشان دهید. به دنبال اشکال هندسی، فریم های بزرگتر معاصر، ورقه های چند رنگ، چاپ ها (حیوانات و گل ها) یا جزئیات لیزری باشید. سبک های کلاسیک و رترو– از عینک های چشم گربه ای گرفته تا عینک های خلبانی خلاقانه هستند.

 

فریم سنگهای قیمتیفریم: سنگهای قیمتی، چوب، شاخ، و غیره

اگر می خواهید شخصیت شما بدرخشد، به دنبال مواد فریم مرسوم مد روز باشید. شما می توانید فریم های چوبی، استخوانی و حتی ساخته شده با شاخ بوفالو پیدا کنید. لیاقت خود را با فریم های طلا (بله، طلای واقعی) که با کریستال یا سنگهای نیمه قیمتی یا گرانبها پوشانده شده اند، نشان دهید. بعضی از فریم ها چرم یا پیچیده در مخمل هستند. شما حتی می توانید برای نشان دادن سبک شخصی بی نظیر خود، فریم هایی را که با پَر تزئین شده اند پیدا کنید.

 

عینک آفتابیعینک آفتابی: استفاده در روزهای آفتابی و ابری

اشعه ماوراء بنفش (UV) از طریق ابرها میتواند عبور کند، بنابراین ضرورت استفاده از عینک آفتابی در روز های آفتابی و ابری یکسان است. ماسه، برف، آب و شیشه جلو اتومبیل شما همگی نور اضافی را منعکس میکنند و محافظت چشم ضروری است. به دنبال عینک آفتابی با انسداد UVA و UVB 99٪ یا ۱۰۰٪ باشید. به عنوان یک مزیت دیگر، عینک آفتابی به محافظت پوست نرم و حساس اطراف چشم کمک می کند و میتواند به جلوگیری از آب مروارید نیز کمک کند.

نکته: رانندگی، شما را در معرض مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش قرار میدهد، بنابراین گذاشتن لایه نازک UV روشن برای پنجره های جانبی خودرو خود را مدنظر قرار دهید (شیشه های جلو همه حفاظت خوبی دارند).

 

لنزهای پلاریزه خداحافظ نور زننده: لنزهای پلاریزه

عینک های آفتابی با لنزهای پلاریزه برای افرادی که ساعاتی را در آب یا برف صرف میکنند محبوب هستند، چرا که این عینک ها نور زننده از سطوح بازتابی را از بین می برند. و توسط بسیاری از افراد دیگر که دوست دارند دید مستقیم بدون نور زننده داشته باشند، استفاده میشوند. پوشش های آنتی رفلکس نیز با نور زننده مبارزه میکنند. لنزهای پوشش داده شده با آینه هدف دیگری فراتر از زیبایی دارند: آنها آمدن نور را به چشم محدود میکنند، و برای شرایط بسیار روشن عالی هستند.

 

عینک های مسدود کننده های نور آبیعینک های مسدود کننده های نور آبی: شفافیت و خواب

مسدودکننده های نور آبی معمولا دارای لنزهای رنگی با رنگ زرد کهربایی هستند. آنها نور آبی که با آسیب به چشم مرتبط است، را مسدود میکنند. از آنجا که آنها کنتراست را نیز افزایش می دهند، برای شکارچیان، خلبانان، قایق رانان و اسکی بازان محبوب هستند. نور آبی همچنین ملاتونین، که هورمون خواب است را سرکوب می کند. حداقل یک مطالعه نشان داد افرادی که عینک های بلوکر آبی در صبح میزنند در شب بهتر می خوابند.

 

لنزهای فتوکرومیکلنزهای فتوکرومیک

هنگامی که شما نیاز به عینک دارید اما نمی خواهید عینک آفتابی هم خریداری کنید، لنزهای فتوکرومیک گزینه خوبی هستند. آنها در داخل خانه روشن و به طور خودکار در نور آفتاب تیره می شوند. آنها ۱۰۰٪ از اشعه های مضر UV از چشم محافظت می کنند و برای بچه ها بسیار مفید هستند.

نقطه ضعف: آنها در داخل خودرو تیره نمی شوند؛ چرا که شیشه های خودرو بخش زیادی از اشعه UV را که باعث تغییر رنگ عینک می شود، جذب میکند.

 

 ناراحتی ناشی از تابش خورشیدچگونه خورشید به چشم ها آسیب می زند؟

با افزایش سن، احتمال ابتلا به آب مروارید – ابری شدن عدسی چشم افزایش- می یابد. استفاده از عینک آفتابی ممکن است آب مروارید را به تعویق بیندازد. عینک آفتابی همچنین ممکن است شما را در مقابل دژنراسیون ماکولا (بیماری پیری که دچار دید مرکزی می شوید) و رشد سلولهای سرطانی چشم، هم خوش خیم و هم بدخیم، محافظت کند. پس از عمل جراحی آب مروارید، عینک های پلاریزه – حتی در داخل خانه – میتوانند ناراحتی ناشی از تابش خورشید را کاهش دهند.

 

عینک آفتابی برای کودکاندر حفاظت کودکان در برابر آسیب های نور خورشید کوتاهی نکنید.

کودکان درست مثل بزرگسالان، شاید هم بیشتر، نیاز به عینک آفتابی دارند- چرا که آنها بیشتر از بزرگسالان خارج از منزل هستند و چشمان آنان حساس تر است. اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی کودکان همان حفاظت UV را ارائه می دهند که شما به دنبال آن هستید. اگر چه ۲/۳ بزرگسالان عینک آفتابی برای کودکان خود خریداری می کنند، اما فقط ۱۳٪ از آنها اطمینان دارند که عینک ها چشم ها را از اشعه های UV محافظت می کنند. به عینک های آفتابی مانند عینک های طبی چشم های کودک خود بها دهید.

 

زمان نگاه کردن به صفحه نمایش و دید کودکانزمان نگاه کردن به صفحه نمایش و دید کودکان

آیا کودکان شما بینی خود را به کامپیوتر یا سیستم های ویدئویی می چسبانند؟ آنها را از این کار منع کنید. برخی از مطالعات نشان می دهند کودکانی که زمان زیادی را صرف کار با رایانه یا انجام کار دیگری که تماس نزدیک چشم دارد، حتی مطالعه کردن، میزان نزدیک بینی بیشتری از سایر کودکان دارند. و کودکانی که زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند، میزان کمتری نزدیک بینی دارند. متخصصان اطفال توصیه می کنند کودکان بیش از دو ساعت در روز به صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون نگاه نکنند.

 

محافظت از چشم در محل کارمحافظت از چشم در محل کار

تحقیقات نشان می دهند که سالانه ۲۰۰۰ نفر در محل کار خود دچار آسیب های مربوط به چشم می شوند. حدود ۹۰٪ از آنها میتوانند با پوشیدن محافظ چشم از این آسیب ها جلوگیری کنند.

آسیب های چشم به خاطر مواد شیمیایی، اشیای خارجی در چشم، سوختگی با بخار، قرار گرفتن در معرض تابش و بیماری های مسری ایجاد می شوند. عینک های ایمنی بدون نسخه، محافظت خوبی دارند. آنها باید دارای لنزهای غیر قابل برداشتن باشند و به طور دائمی مطابق با استاندارد Z87 باشند.

 

دید زیر آبدید زیر آب: Goggles

هنگام شنا، زیر دریایی و یا غواصی در حوضچه ها آب و سازه های زیبای زیر آب، استفاده از عینک های تجویزی یا لنزهای تماسی می توانند ترفند خوبی باشند. یک گزینه: goggles یا ماسک های غواصی ساخته شده برای دید شما هستند. ممکن است به یک نسخه اندکی متفاوت تر برای استفاده زیر آب احتیاج داشته باشید، زیرا goggle ها می توانند نسبت به عدسی های معمولی کمی نزدیک به چشم های شما قرار بگیرند و ماسک در فاصله بیشتری قرار میگیرد.

 

منابع

 • All About Vision: “Aspheric Lenses for Better Vision and Appearance,” “Bifocals and Trifocals: Solutions for ‘Short Arms,’ ” “Choosing Eyeglasses That Suit Your Personality and Lifestyle,” “Computer Glasses: Relieving Computer Eye Strain,” Computer Vision Syndrome and Computer Glasses FAQ, “Eyeglass Frame Materials,” “High Index Lenses are Thin and Light,” “Polarized Lenses,” “Reading Glasses,” “Scuba Diving Masks and Swim Goggles,” “Sunglasses: Frequently Asked Questions,” “Ten Warning Signs of Age-Related Eye Problems,” “Your Guide to Sports Sunglass Lens Tints.”
 • American Academy of Ophthalmology: “Sunglasses: Protection from UV Damage.”
 • American Academy of Pediatrics, Pediatrics, February 2001.
 • American Optometric Association: “Healthy Vision on the Job Is Everyone’s Business,” “Keep an Eye on Harmful UV Rays,” “Protecting Your Eyes at Work.”
 • Andrea Thau, optometrist, spokesperson for the American Optometric Association; associate clinical professor, SUNY College Optometry.
 • Archives of Ophthalmology, 2004.
 • Bryant, Gaye, LDO, ABOC, NCLEC, Eye Consultants of Atlanta.
 • Butson, S. Optometry, 2002.
 • CDC: “Skin Cancer: Prevention.”
 • webmd
 • Davis, F. Championship Racquetball, Human Kinetics, 2011.
 • Family Doctor: “Eye Problems.”
 • David O. Meldrum, LDO, Eye Consultants of Atlanta.
 • National Eye Institute, National Institutes of Health: “Sports-Related Eye Injuries: What You Need to Know and Tips for Prevention,” “Facts About Aging-Related Macular Degeneration,” “Facts About Cataract,” “Facts About  Floaters,” “Myopia on the Rise in the U.S. Population.”
 • Rose, K. Ophthalmology, August 2008.
 • Sasseville, A. Chronobiology International, July 2009.
 • Seang-Mei, S. Investigative Ophthalmology & Visual Science, February 2002.
 • TASCO: “The New ANSI Z87.1-2003 Standard.”
 • University of Illinois at Chicago: “Presbyopia, Why Bifocals?”
 • University of Illinois Eye & Ear Infirmary: “Vision Myths.”
 • West, K. Journal of Applied Physiology, March 2011.
 • Wolffshon, J. Optometry and Vision Science, February 2000.

منبع تصاویر 

 • Steve Pomberg / WebMD
 • iStockphoto
 • ColorBlind Images/Blend Images
 • Don Hammond / age footstock
 • Walter Hodges/Photodisc
 • Alberto Incrocci/The Image Bank
 • Ian Hooton/SPL
 • Brad Wilson/Stone
 • Nicholas Eveleigh/Photodisc
 • Jack Hollingsworth/Brand X
 • Jon Feingersh/Blend Images
 • vincentoptical
 • Hemera
 • Jean-Claude Winkler/The Image Bank
 • Dan Roundhill/Vetta
 • Sam Harris/Photonica
 • childdiary
 • Steve Pomberg/WebMD
 • Ralph C Eagle Jr./ Photo Researchers
 •  Shannon Fagan/The Image Bank
 • Terry Vine/Riser
 • Dennis O’Clair/Phtotographer’s Choice

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تمنا گفت:

  سلام.خسته نباشید..ببخشید من شماره چشمم۵ هستش و از یک فریم بسیار نازک میخوام استفاده کنم..به نظرتون ضخامت عدسی ساده که میفته پشت عینک نمای زشتی داره؟یعنی کسی از جلو متوجهش میشه