سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه در خانه از آلرژی رهایی یابیم؟

آلرژی از جمله بیماری هایی است که هر فرد با هر سنی ممکن است دچارش شود. از علائم آلرژی می توان به آبریزش بینی، عطسه، آبریزش چشم و… اشاره کرد. برخی از عوامل در محیط وجود دارد که باعث ایجاد آلرژی و تشدید علائم آن می شود. راستینه در این مقاله، نکاتی را مطرح می کند که توجه و رعایت آنها، تاثیر بسزایی در رهایی از آلرژی و جلوگیری از تشدید علائم آن دارد.

 

گذاشتن پادری در بیرون در

گذاشتن پادری پشت در

بسیاری از محرک های آلرژی، مانند گرده، از طریق کفش به خانه شما وارد می شوند. از دوستان و خانواده خود بخواهید تا قبل از ورود به خانه آنها را تمیز کنند. یک پادری پلاستیکی انتخاب کنید تا تمیز کردن آن آسانتر باشد. بهتر است، از میهمانان بخواهید کفش های خود را بیرون درآورند.

 

تمیز کردن هوا با فیلتر

تمیز کردن هوا با فیلتر HEPA (فیلتر ضد آلرژی)

این کار می تواند ۹۹٪ از ذرات کوچکی که آلرژی زا هستند را مهار کند. این روش برای از بین بردن شوره و گرده حیوانات خانگی بهترین کار است، اما نه به خوبی کاربردی که برای گرد و غبار دارد. به دنبال واحدهای آزمایش شده توسط انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی باشید که میزان ارائه هوای پاک (CADR) را فهرست می کنند. اطمینان حاصل کنید که شماره آن حداقل دو سوم فوت مربع اتاق باشد.

 

فیلتر اجاق را بهبود بخشید

فیلتر اجاق را بهبود بخشید.

فیلتر کاغذی پیله دار با کارایی ۷ تا ۱۳ را امتحان کنید. آنها تقریبا می توانند همانند فیلتر HEPA موثر باشند. و یا به دنبال نوع الکترواستاتیک باشید که از الیاف باردار شده (برق) برای به دام انداختن آلرژن ها استفاده می کنند. به منظور حفظ کارایی خوب، فیلترها را هر سه ماه یک بار عوض کنید. گزینه گران تر فیلتر HEPA کامل خانه یا الکترواستاتیک است که به سیستم گرمایش و تهویه مطبوع شما اضافه می شود.

 

پاک کننده الکترونیکی هوا

پاک کننده الکترونیکی هوا

این دستگاه ها از فیلتر و یا فن استفاده نمی کنند. در عوض، آنها بار الکتریکی بر روی ذرات آلاینده را تغییر می دهند. هرچند، برخی از این محصولات، ازن آزاد می کنند، که گاهی اوقات می توانند موجب شوند آلرژی شما بدتر شود. شما می توانید آنها را از یک اتاق به اتاق دیگر ببرید، آن را روی بخاری قرار دهید، و یا روی سقف بگذارید.

 

شستشوی بینی

شستشوی مجرای بینی

اگر مجراهای بینی خود را پاک کنید می توانید علائم آلرژی را تسکین دهید. ظرفی را با آب نمک ولرم تهیه شده با آب استریل یا آب مقطر پرکنید و یا از آب شیر جوشیده سرد شده استفاده کنید. سر خود را روی سینک خم کنید، سپس مایع را به یک سوراخ بینی بریزید و اجازه دهید از دیگری تخلیه شود. همچنین می توانید از یک سرنگ و یا بطری شستشو استفاده کنید.

 

داروهای آلرژی بدون نسخه

داروهای آلرژی بدون نسخه

داروهای آلرژی به شکل قرص، قطره های چشمی و اسپری های بینی هستند. قرص های آنتی هیستامین موجب تسکین عطسه، آبریزش چشم، و آبریزش بینی می شوند. ضد احتقان ها برای گرفتگی بینی موثرند. در صورتی که چشمهای شما خارش دارند از قطره های آنتی هیستامین استفاده کنید. اسپری های بینی آلرژی از عطسه و آبریزش بینی جلوگیری می کنند. اسپری های بینی ضد احتقان اینگونه نیستند. اگر بیش از ۳ روز از آنها استفاده کنید، می توانند موجب شوند گرفتگی بینی بدتر شوند.

 

دستگاه بخور

دستگاه بخور و دستگاه کاهش دهنده رطوبت

ذرات گرد و غبار – موجودات کوچک که در رختخواب، مبل، فرش و زندگی می کنند – می توانند محرک های آلرژی باشند. آنها در هوای گرم و مرطوب رشد می کنند، بنابراین در صورتی که رطوبت داخل خانه را پایین نگه دارید می توانید با آنها مبارزه کنید. اما هوا بیش از حد خشک می تواند بینی شما را تحریک کند و موجب بدتر شدن علائم شما شوند. با ایجاد رطوبت در منزل خود بین ۳۰٪ و ۵۰٪ تعادل را برقرار کنید. شما می توانید با وسیله ای به نام رطوبت سنج، بر رطوبت نظارت داشته باشید.

 

نو کردن رختخواب

نو کردن رختخواب

در صورتی که گرد و غبار را از تشک و بالش خود دور کنید، می توانید از برخی حملات آلرژی جلوگیری کنید. بالش و آسترهای پر شده از الیافی که ساخته دست بشر هستند را به جای پرهای حیوانات انتخاب کنید، آنها کمتر احتمال دارد محرک علائم آلرژی باشند. بالش مبلمان نیز به همین صورت می باشد.

 

کاور کردن

کاور کردن

بالش، تشک و خوشخواب خود را با کاورهای ضد آلرژی بپوشانید. قیمت آنها بسته به اندازه رختخواب شما دارد.

 

لباس های تمیزکاری

لباس های تمیزکاری خود را بهتر کنید.

لباس های کهنه را که موجب پراکندن ذرات آلرژی زا هنگام تمیزکاری می شوند با لباس های میکروفایبر تعویض کنید. برخلاف حوله پنبه ای یا تیشرت کهنه، جنس میکروفایبر دارای الیاف هایی با بار الکترواستاتیک است که ذرات گردوغبار را جذب کرده و به دام می اندازند. شستن این لباس ها با ماشین لباس شویی امکانپذیر است، می توانید برای وسایل حساس و ظریف یا غیرقابل دسترس دستکش میکرفایبر و برای وسایل الکترونیکی دستمال مخصوص تهیه کنید.

 

از ماسک و دستکش استفاده کنید

از ماسک و دستکش استفاده کنید.

کارهای منزل و کارهای حیاط محرک های آلرژی بسیار زیادی از گرد و غبار گرفته تا شوره حیوانات خانگی و خاک و برگ را به وجود می آورند. این مشکلات را با ماسک ایمنی و ارزان برطرف کنید. هنگامی که در بیرون و داخل خانه تمیز کاری انجام می دهید از دستکش استفاده کنید.

 

استفاده از جارو برقی هپا

استفاده از جارو برقی هپا (HEPA )

یک بار در هفته جارو کشیدن می تواند به دفع آلرژن ها در منزل شما کمک کند، اما جاروبرقی های معمولی می توانند گرد و غبار و محرک های آلرژی را در هوا به حرکت در آورند. در عوض، اگر از جاور برقی با فیلتر قابل جایگزینی HEPA یا با کیسه دوبرابر استفاده کنید، می توانید آنها را به دام بیندازید.

 

تمیز کردن با بخار شوی

تمیز کردن با بخار شوی

بخار شوی کمک می کند تا از گرد و غبار روی فرش و مبلمان های روکش دار خلاص شوید. شما می توانید یک بخار شوی از فرشگاه اجاره کنید و یا یکی از آنها را بخرید. برخی از تولید کنندگان راه حل های تمیز کردن که به طور خاص برای کنترل محرک آلرژی طراحی شده اند را ارائه می دهند. پس از استفاده از بخار شوی برای تمیز کاری جارو برقی بکشید تا از آلرژن های مُرده رهایی یابید.

 

نابود کردن کپک ها

نابود کردن کپک ها

کپک ها عاشق محیط های گرم و مرطوب مانند آشپزخانه و حمام هستند. برای خلاص شدن از شر آنها، شما باید این مکان ها را تمیز، ضد عفونی، و خشک کنید. با صابون، آب، و یک برس سفت حمام و آشپزخانه را تمیز کنید. با یک محصول کپک کش که دارای ۵٪ سفید کننده کلر است این مکان ها را ضدعفونی کنید، و یا از پراکسید هیدروژن یا سرکه استفاده کنید. نشتی ها را بررسی کنید، و از اگزاست فن (سیستم های مکنده) برای جلوگیری از نشتی در آینده استفاده کنید.

 

شستشو جای خواب و موهای حیوانات خانگی

شستشو جای خواب و موهای حیوانات خانگی

در صورتی که تماس خود را با موهای حیوانات خانگی به حداقل برسانید، شما می توانید علائم آلرژی خود را کاهش دهید. به صورت مکرر از یک شامپوی ملایم برای شستن حیوانات خود استفاده کنید. اگر گربه شما حمام کردن را دوست ندارد، حداقل پوست آن را با لیف مرطوب حمام مرطوب تمیز کنید. همچنین می توانید دستمال مرطوب مخصوص حیوانات خانگی خریداری کنید. از رختخواب های پلاستیکی استفاده کنید چون می توانند کاملا تمیز شوند، و یا حداقل یک بار در هفته ملافه آن را در آب داغ بشویید.

 

اسباب بازی های قابل شستشو بخرید

اسباب بازی های قابل شستشو بخرید.

اسباب بازی های مختلف شوره و گرد و غبار همچنین گرد و خاک را جمع می کنند. زمانی که اسباب بازی می خرید به برچسب آنها دقت کنید و مطمئن شوید شستن آنها امکان پذیر است. هر هفته آنها را در ماشین لباسشویی با آب گرم بشویید. آنها روی قفسه قرار دهید و یا در یک تور آویز کنید، اما روی تخت نگذارید. اسباب بازی های چوبی یا پلاستیکی را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • .Air Conditioning Contractors of America web site
 • .American Academy of Asthma, Allergy & Immunology web site
 • .ASHRAE web site
 • “.Asthma and Allergy Foundation of America: “Pet Allergies
 • “?Clear Air Delivery Rate: “What is AHAM’s Clean Air Delivery Rate
 • Paul Enright, MD, National Institute for Occupational Safety and Health; professor, University of Arizona College of Public Health
 • .WebMD
 • EPA: “An Introduction to Indoor Air Quality,” “Guide to Air Cleaners in the Home,” “Residential Air Cleaners (Second Edition): A .”Summary of Available Information
 • “.North Dakota State University: “Remove Mold for a Healthy Home
 • .Togias, A. Journal of Clinical Investigation, October 1985

منبع تصاویر 

 • Brayden Knell / WebMD
 • WebMD composite image
 • Brayden Knell / WebMD
 • Brayden Knell / WebMD
 • Brayden Knell / WebMD
 • Creatas
 • Brayden Knell / WebMD
 • Dave King / Dorling Kindersley
 • Brayden Knell / WebMD
 • © Karl E. Deckart / Phototake — All rights reserved.
 • B2M Productions / Digital Vision
 • Eric Anthony Johnson / 81a
 • David Buffington / Photodisc
 • Arthur S. Aubry / Stone+
 • Janie Airey / Lifesize
 • © B.M.W. / zefa / Corbis

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

پوست و مو

انواع لیفت ابرو

همه چیز درباره لیفت ابرو

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *