سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

بستنی شکم می آورد ؟

ایتالیا، نیوزیلند، استرالیا و آمریکا بستنی خور ترین کشورهای دنیا هستند. در این کشورها تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده اند که بستنی های شکلاتی و کاکائویی طرفداران بیشتری در سراسر دنیا دارند. کارشناسان، شیرینی موجود در این بستنی ها را عامل محبوبیت آن دربین مردم می دانند.  موضوع این مقاله از مجله راستینه، خوبی ها و بدی های بستنی است.

 

 بستنی قیفی

انرژی یک بستنی قیفی بیشتر است یا یک لیوان شیر ؟

یک لیوان بستنی حدود ۵۰۰ کیلو کالری انرژی دارد اما یک لیوان شیر حدود ۲۰۰ کیلو کالری. این روزها برخی افراد به مصرف بیش از اندازه بستنی عادت دارند، یعنی بدون در نظر گرفتن میزان کالری بالای این خوراکی خوشمزه، آن را در تمام میان وعده هایشان می گنجانند و نمی دانند که با خوردن همین حجم کم از این خوراکی چرب و شیرین، کالری مازادی به بدنشان می رسد و به مرور زمان، دچار چاقی، اضافه وزن و دردسرهای ناشی از آن می شوند.

 

چاقی شکمی با بستنی

آیا مصرف بستنی می تواند باعث چاقی شکمی شود ؟

الگوی اضافه وزن، چاقی و تجمع چربی در بدن با توجه به وجود هورمون های جنسی مختلف در بین خانم ها و آقایان تفاوت دارد. معمولا چاقی خانم ها بیشتر در ناحیه باسن، ران، سینه و چاقی آقایان بیشتر در ناحیه ی شکم اتفاق می افتد. البته پس از رسیدن خانم ها به سن یائسگی و از بین رفتن اثر هورمون های جنسی، چاقی آنها هم مانند آقایان تنها به چاقی شکمی تبدیل می شود. چاقی شکمی بسیار خطرناک تر از انواع دیگر چاقی ست چون چربی هایی که در ناحیه ی شکم تجمع پیدا می کنند، در معرض تبادل با چربی های خون قرار می گیرند و می توانند مشکلات متابولیک فراوانی برای فرد به وجود بیاورند. به همین دلیل و با توجه به اینکه مصرف زیاد این خوراکی خوشمزه می تواند تراکم کالری و ایجاد چربی شکمی را در آقایان بالا ببرد، می تواند برای آنها بسیار خطرناک هم باشد.

 

 عادت به خوردن بستنی

چرا برخی افراد به صورت افراطی عادت به خوردن بستنی دارند ؟

شرایط تطابق حس چشایی هم مانند شرایط تطابق با محیط، از ویژگی هایی است که معمولا برای انسان ها بوجود می آید. یعنی اگر برای مدتی در مکان شلوغی قرار بگیریم، ممکن است ابتدا از شنیدن صداهای زیاد، کمی آزار ببینیم اما پس از مدتی به آن سر و صداها عادت می کنیم و عکس العملی در برابر آنها نشان نمی دهیم. در مورد حس چشایی هم همین مساله صادق است. اگر فردی برای مدتی به خوردن غذاهای شور، چرب یا شیرین روی بیاورد، حس چشایی او پس از مدتی به این خوراکی ها عادت می کند و ممکن است به مصرف بی رویه ی آنها اعتیاد پیدا کند. این اعتیاد غذایی و تحریک ذائقه می تواند با توجه به بالا بودن مقدار شکر، چربی یا کاکائو در مورد بستنی هم اتفاق بیفتد. از طرف دیگر، امکان به وجود آمدن این عادت ها در مصرف فست فود ها یا نوشیدنی های کولادار هم وجود دارد.

 

مصرف زیاد بستنی

مصرف زیاد بستنی، چه مشکلاتی برای مصرف کننده به وجود می آورد ؟

مصرف نامتعادل تمام خوراکی های شور، شیرین و چرب عوارض بسیاری به دنبال دارد. معمولا بستنی از خوراکی هایی است که نسبت به شیر تراکم کالری بالاتری دارد. یعنی اگر یک لیوان شیر حدود ۲۲۰ کیلو کالری انرژی دارد، انرژی همین مقدار بستنی در وزن مشابه می تواند حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلو کالری باشد. بستنی های چرب تر، پرخامه تر یا سرشار از کاکائو هم انرژی بیشتری به بدن می رسانند. به عبارت ساده تر، اگر یک عدد بستنی بخوریم، همان حجم کم بستنی، کالری بسیار بالایی به بدنمان می رساند.
نکته : بد نیست بدانید با مصرف یک عدد بستنی، حدود یک چهارم از کالری مورد نیاز بدن تامین می شود بنابراین با مصرف سایر وعده ها و میان وعده های غذایی می توان به راحتی حدس زد فردی که بستنی زیادی در برنامه ی غذایی خود می گنجاند، حتما در آینده ای نه چندان دور دچار اضافه وزن، چاقی و عوارض ناشی از آن خواهد شد. دریافت بالای شکر هم می تواند باعث افزایش سطح کلسترول خون شود . از طرف دیگر مصرف بیش از اندازه ی بستنی که خوراکی سردی است، برای فرد مصرف کننده مشکلات گوارشی ایجاد می کند.

 

فواید بستنی

در مورد فواید بستنی توضیح بفرمایید ؟

تغذیه دانش تعادل است و همانطور که اشاره کردیم این خوراکی خوشمزه هم اگر متعادل و مناسب مصرف شود، نه تنها مضر نیست بلکه می تواند فوایدی هم برای بدن داشته باشد. از دیدگاه تغذیه سالم و تنوع غذایی، بستنی سالم و تازه میتواند یکی از خوراکی های خوشمزه و مفید در رژیم غذایی تمام افراد برای تغییر ذائقه و حتی حس ایجاد فرح بخشی داشته باشد. از این دیدگاه، بستنی سالم به انواعی از بستنی گفته می شود که ماده ی اولیه ی آن تازه و سالم باشد، خیلی پرچرب و شیرین نباشد، خامه ی زیادی در آن نباشد یا حجم کاکائوی موجود در آن از حد طبیعی بیشتر نشود.

 

مصرف بستنی و پوکی استخوان

آیا مصرف بستنی از ابتلا به پوکی استخوان جلوگیری می کند ؟

این خوراکی خوشمزه یکی از جانشین های گروه لبنیات است اما تمام خوراکی هایی که در گروه لبنیات قرار می گیرند، از نظر ارزش غذایی و مقدار کلسیم، با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. به عبارت ساده تر، چون بستنی از شیر های پرچرب تهیه می شود و چربی لبنیات یک مانع بسیار مهم در جذب کلسیم و سایر عناصر دو ظرفیتی است، مقدار کلسیم قابل جذب از این خوراکی خوشمزه به هیچ وجه با یک لیوان شیر تازه و کم چرب قابل مقایسه نیست بنابراین نمی توان مصرف این خوراکی را چندان برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان مناسب دانست.

 

اضافه وزن و بستنی

کسانی که اضافه وزن دارند می توانند بستنی بخورند ؟

بهتر است بدانید برای سوزاندن کالری دریافتی از کمترین حجم این خوراکی، باید یک ساعت تا یک ساعت و نیم پیاده روی کرد بنابراین اگر نمی توانید برای سوزاندن کالری بستنی، به اندازه ی کافی راه بروید یا فعالیت بدنی داشته باشید، میزان کالری دریافتی از سایر خوراکی هایتان را کاهش دهید.

مثلا اگر در روزهای عادی یک بشقاب برنج مصرف می کردید، روزی که این خوراکی خوشمزه را می خورید، باید مقدار برنج را به نصف و حتی کمتر کاهش دهید. در غیر اینصورت، پس از مدتی و با مصرف بستنی هایی که سرشار از شکر و بر پایه ی شیر پرچرب هستند، روز به روز چاق تر خواهید شد. گاهی مصرف یک بستنی بزرگ خامه ای و سرشار از شکلات می تواند بیش از یک وعده ی غذایی به بدن کالری برساند .

 

 مصرف میوه به جای بستنی

پیشنهاد مجله سلامتی راستینه ، درباره ی مصرف بستنی چیست ؟

اگر بتوانید به بستنی های موجود در یخچال مغازه نزدیک محل زندگی خود، نه بگویید ما به شما پیشنهاد می کنیم که انواع میوه های تازه را جایگزین بستنی در میان وعده ها کنید.

قند و کالری میوه ها به مراتب از بستنی کمتر است بنابراین می توان گفت میوه ها، بهترین و مغذی ترین میان وعده و جایگزین خوبی برای این خوراکی هستند البته اگر با برنامه و درست مصرف شوند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • دکتر محمد رضا وفا

منبع تصاویر 

 • americasdairyland
 • blogs.babycenter
 • img.webmd
 • griswoldhomecare
 • thoughtcatalog.files.wordpress
 • media-cache-ec0.pinimg

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

اطلاعات پزشکی

علائم درماتیت استاز یا اگزما واریس

آنچه باید در مورد اگزما واریس (درماتیت استاز) بدانید؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. آموزش آشپزی گفت:

  ممنون عالی بود