سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر لیپوساکشن در کاهش تورم دست و پای بیماران سرطانی

لیپوساکشن ممکن است به افراد مبتلا به ورم لنفاوی – تورم دردناک و ناخوشایند بازوها، دست‌ها، ساق پاها یا پاها – کمک کند.

محققان دانشگاه هاروارد از این تکنیک جراحی برای برداشتن چربی از زیر پوست ۳ فرد مبتلا به این بیماری استفاده کردند. ورم لنفاوی در ۲ مورد از این بیماران به‌خاطر عوارض جانبی درمان سرطان اتفاق افتاده بود و نفر سوم به‌طور طبیعی به این بیماری دچار شده بود.

بیماران سرطانی

ارتباط لیپوساکشن و تورم دست و پا در بیماران سرطانی

محققان می‌گویند که در هر ۳ مورد پس از انجام لیپوساکشن، بهبودی‌هایی در ورم لنفاوی مشاهده شد و این بهبودی موثرتر و پایدارتر از حد انتظار بود. این تأثیر در یکی از بیماران بیش از ۵ سال ادامه داشت.

دکتر آرین گرین، نویسنده‌ی این مطالعه و مدیر برنامه‌ی ورم لنفاوی در بیمارستان کودکان بوستون می‌گوید: «لیپوساکشن در برداشتن چربی از زیر پوست، بسیار موثر است که باعث می‌شود دست یا پا کوچک‌تر شوند»

او می‌گوید: «داده‌های جدید نشان می‌دهند که این جراحی، جریان لنفاوی را بهبود می‌بخشد و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد. آن در واقع به سیستم لنفاوی زیرین اجازه می‌دهد که مایع لنفاوی را حرکت دهند.»

اما گرین هشدار می‌دهد: «این یک درمان نیست. لیپوساکشن، جریان لنفاوی را بهبود می‌بخشد اما افراد باید همچنان اقدامات محافظه‌کارانه‌ای مانند پوشیدن لباس فشرده‌سازی را انجام دهند.»

گرین می‌گوید که سرطان احتمالا باعث حدود ۹۹ درصد از موارد ورم لنفاوی می شود . ۱ درصد بقیه به‌علت یک مشکل رشد به آن دچار می‌شوند.

علت آنکه افراد پس از درمان سرطان به ورم لنفاوی دچار می شوند، آن است که وقتی سرطان به گره‌های لنفاوی گسترش می‌یابد، آن گره‌ها باید برداشته شوند. در این فرایند، بخشی از عروق لنفاوی متصل به گره نیز برداشته می شوند.

گره‌ها و عروق لنفاوی، بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند. به گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا هنگامی که آنها برداشته می‌شوند، سیستم تخلیه‌ی طبیعی بدن برای مایع لنف، تخریب می‌شود و مایع جمع می‌شود – گاهی اوقات تا مقادیر بسیار زیاد. رادیوتراپی نیز می‌تواند به گره‌ها و عروق آسیب بزند یا باعث ایجاد زخم‌هایی شود که جلوی تخلیه را می‌گیرند.

انجمن سرطان می‌گوید که ورم لنفاوی می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد و یک حس سنگینی ایجاد کند. پوست ممکن است سفت و خشک شود. زخم‌ها ممکن است با سرعت کمتری بهبود یابند و ورم لنفاوی می‌تواند باعث کاهش انعطاف‌پذیری شود.

به گفته‌ی نویسندگان این مطالعه حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به ورم لنفاوی مبتلا هستند.

درمان معمولا شامل پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی و گرفتن یک نوع ماساژ خاص است که به تخلیه‌ی مایع کمک می‌کند.

 

تورم دست و پا

بیمارانی که لیپوساکشن کرده بودند، این کار را فقط روی عضو درگیر انجام دادند. آنها روی دست‌ها یا پاهایشان لیپوساکشن انجام ندادند. با این حال، دو بیماری که روی بازوهای‌شان لیپوساکشن انجام داده بودند، در دست‌های شان نیز بهبودی مشاهده کردند. و فردی که لیپوساکشن را روی ساق‌هایش انجام داده بود، در ورم لنفاوی که بر پایش تأثیر گذاشته بود، بهبودی‌هایی مشاهده کرد. گرین می‌گوید که این غیرمنتظره بود.

گرین در این باره که چرا لیپوساکشن، موثرتر از حد انتظار بود، نظریه‌های متعددی دارد اما تأکید می‌کند که هیچ کدام از آنها هنوز اثبات نشده‌اند.

یک نظریه این است که با برداشتن چربی، فشار از روی گره‌ها و عروق باقی‌مانده برداشته می شود و به آن اجازه می د‌هد که بهتر کار کنند. نظریه دیگر آن است که چربی نیز ممکن است مایع ایجاد کند بنابراین برداشتن آن می‌تواند به معنای چربی کل کمتر باشد. دکتر داگلاس روت، رئیس بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی در بیمارستان وستچستر شمالی در مونت کیسکوی نیویورک، تحت تأثیر این مطالعه قرار گرفت.

روت که خودش در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «به‌عنوان یک جراح پلاستیک، به من آموخته‌اند که از نواحی مبتلا به ورم لنفاوی دور بمانم. از آنجا که این بافت‌ها آسیب‌پذیر هستند، نگرانی در مورد عوارض را بیشتر می‌کنند. این نواحی باید با احتیاط بسیار زیادی تحت درمان قرار گیرند.»

روت می‌گوید: «اما این قطعا یک پیشرفت غیرمنتظره در درمان این مشکل است و یک روش کاملا جدید است که می‌تواند بسیار مفید باشد.»

او می‌افزاید در حالی که این روش برای درمان ورم لنفاوی در ایالات متحده به‌کار نرفته است اما حدود ۱۰ سال است که در استرالیا و اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال روت می‌گوید که قبل از استفاده از این روش به‌طور گسترده باید آزمایش بزرگ‌تری روی جمعیت ایالات متحده انجام شود.

گرین می‌گوید که بیمه، هر سه روش را تحت پوشش قرار می‌دهد. روت می‌گوید که شرکت‌های بیمه احتمالا هزینه‌ی لیپوساکشنی که به یک ‌علت پزشکی مانند ورم لنفاوی انجام شود را پرداخت می‌کنند. روت تخمین می‌زند که هزینه جراح و اتاق عمل برای انجام عمل لیپوساکشن که صرفا جنبه‌ی زیبای دارد، حدود ۷ هزار تا ۹ هزار دلار است.

این مطالعه در ۱ نوامبر در مجله‌ی پزشکی نیوانگلند، منتشر شد.

 

منابع

  • Arin Greene, M.D., director, lymphedema program, Boston Children’s Hospital, and associate professor of surgery, Harvard Medical School, Boston; Douglas Roth, M.D., chief, plastic and reconstructive surgery, Northern Westchester Hospital, Mount Kisco, N.Y.; Nov. 1, 2017, New England Journal of Medicine
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • media.healthday
  • health.clevelandclinic

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

پوست و مو

روش درمانی شاک‌ویو‌‌تراپی در کاهش سلولیت

درمان سلولیت با شاک‌ویو‌‌تراپی

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

استفاده از کول تک

کول تک چیست؟

زیبایی

هدف از اگزیمیا

هر آنچه که باید از اگزیمیا بدانید

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *