سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ارتباط افزایش وزن در مردان با کیفیت کمتر اسپرم

تحقیقات جدید نشان می دهند که افزایش دور کمر ممکن است باعث کاهش تعداد اسپرم شود.

به گفته محققان، اما کاهش وزن میتواند آنها را به حالت عادی بازگرداند.

 اسپرم افزایش وزن در مردان با کاهش سلامت اسپرم آنها همراه است.

دانشمندان هندی بیش از ۱۲۰۰ مرد را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که وزن بیش از حد اضافی با حجم کمتر اسپرم، تعداد اسپرم پایین تر و غلظت اسپرم پایین تر مرتبط است.

علاوه بر این، تحرک اسپرم (توانایی حرکت سریع در دستگاه تولید مثل زنان) در مردان چاق ضعیف بود. محققان افزودند که اسپرم نیز دارای نقایص دیگری است. کیفیت اسپرم پایین می تواند باروری و احتمال لقاح را کاهش دهد.

محقق اصلی این پژوهش دکتر گوتوموکالا آشیوتا راما راجو گفت: “مشخص شده است که زنان چاق بیشتر طول میکشد تا باردار شوند.” وی افزود: “این مطالعه ثابت می کند که مردان چاق نیز موجب تاخیر در بارداری می شوند.”

راما راجو توضیح داد: “چاقی والدین در لقاح، اثرات مضر روی سلامت جنین، ایمپلنت، بارداری و نرخ تولد دارد.”

وی اشاره کرد چطور چاقی بر کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد.

اما در تحقیقات مستمر، تیم تحقیقاتی قصد دارد ببیند که آیا کاهش وزن، کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد یا خیر.

راما راجو گفت، اگر چه این مطالعه هنوز در حال ادامه است، علائم اولیه نشان میدهند که همان طور که مدام وزن میکنند، کیفیت اسپرم بهبود می یابد.

دکتر اونر هرشلاگ، مدیر بخش باروری سلامت Northwell، گفت: حدود یک سوم مردان چاق هستند.

هرشلاگ اشاره کرد، با وجود گسترش رژیم ها و تمرینات ورزشی جدید، افراد چاق تر چاق تر میشوند. و در حال حاضر حدود یک ششم از کودکان و نوجوانان چاق هستند.

هرشلاگ گفت: “همراه با روند رو به رشد چاقی، کاهش شدید اسپرم در حال افزایش است.” “نتایج در این مطالعه، در حالی که به طور خاص مربوط به ناباروری نیستند، نشان دهنده روندی به سمت کاهش باروری است که جای نگرانی است.”

وی گفت که گزارش های اخیر نشان داده اند که کاهش شدید وزن پس از عمل جراحی بریتریک، مقداری از کاهش اسپرم را برگردانده است.

 

 مردان چاق

هرشالاگ گفت: “پیام به مردان این است که به چاقی ادامه ندهند. غذاهای راحت باعث ناراحتی شما در آینده می شوند و خطر ابتلا به دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی، که همگی موجب کوتاهی عمر میشوند و ممکن است مانعی در مسیر پدر شدن شما باشند، را افزایش میدهند. ”

برای این مطالعه، راما راجو و همکارانش برای تجزیه و تحلیل اسپرم از ۱۲۸۵ مرد استفاده کردند. آنها دریافتند مردان چاق، اسپرم کمتر، غلظت اسپرم پایین تر و عدم توانایی اسپرم برای حرکت در سرعت نرمال، نسبت به اسپرم مردان با وزن طبیعی، داشتند.

علاوه بر این، اسپرم مردان چاق دارای نقایص بیشتری نسبت به سایر اسپرم ها بود. محققان گفتند که این نقص ها شامل نقص هایی در سر اسپرم، مانند سر نازک و سر گلابی شکل می باشند.

به گفته محققان، تمام این اختلالات اسپرم ممکن است مردان چاق را برای رسیدن به باروری، یا از طریق رابطه جنسی یا از طریق IVF، دچار مشکل کنند. اما این مطالعه ثابت نکرد که چاقی باعث کاهش کیفیت اسپرم می شود.

طبق نظر راما راجو، این اولین مطالعه اسپرم های غیر طبیعی در مردان چاق مبتنی بر ارزیابی کامپیوتری است. این گزارش آنلاین در روز ۱۹ سپتامبر در مجله Androlog منتشر شد.

وی پیشنهاد کرد که تجزیه و تحلیل کامپیوتری اسپرم ها میتواند چیزی باشد که پزشکان بهتر است قبل از IVF انجام دهند.

دکتر Nachum Katlowitz، مدیر ارولوژی در بیمارستان دانشگاه استن نیلی، در نیویورک، اشاره کرد که “اثر چاقی بر اسپرم، یکی دیگر از دلایلی است که آمریکایی ها باید روی این اپیدمی کار کنند”.

وی گفت، این ایده که چاقی بر اسپرم تاثیر دارد به خوبی مشخص است. Katlowitz گفت: “بدون شک ما باید این اطلاعات را به عنوان یکی دیگر از لینک های زنجیره ای در نظر بگیریم تا بتوانیم بیماران خود را به وزنی سالم و متعادل سوق دهیم.”

مقاله مرتبط : دلایل ناباروری و نازایی در مردان و چگونگی درمان آن

 

منابع

  •  Gottumukkala Achyuta Rama Raju, M.B.B.S., Center for Assisted Reproduction, Krishna IVF Clinic, Visakhapatnam, India; Avner Hershlag, M.D., chief, Northwell Health Fertility, Manhasset, N.Y.; Nachum Katlowitz, M.D., director, urology, Staten Island University Hospital, Staten Island, N.Y.; Sept. 19, 2017, Andrologia, online.
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • media.healthday
  • thesun

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

کمک های اولیه

رفلاکس در کودکان

رفلاکس در کودکان

اختصاصی

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

اختصاصی

رابطه جنسی و سلامت قلب شما

حقایق شگفت انگیز درباره رابطه جنسی!

رانینگ تایتل

آروماتراپی

آروماتراپی (رایحه درمانی) جایگزین محبوب برای قرص‌های خواب!

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

سلامت زنان

معاینات لازم پیش از ازدواج

معاینات لازم پیش از ازدواج

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *