سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سرطان ریه چیست ؟‌ علائم٬پیشگیری و درمان سرطان ریه

سرطان ریه بزرگترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در بین مردان و زنان است. اما همیشه این طور نیست. پیش از استفاده گسترده از سیگار، سرطان ریه نادر بود. امروزه سیگار کشیدن عامل نزدیک به ۹ مرگ از ۱۰ مرگ ناشی از سرطان ریه است، در حالی که گاز رادون، آلودگی و سایر موارد نقش کمتری ایفا می کنند. داروهایی که به تازگی تولید میشوند، امید جدیدی برای کسانی که امروزه به این بیماری مبتلا می شوند، ارائه میدهند. در این مقاله از راستینه به بررسی دقیق سرطان ریه میپردازیم .

همه چیز درباره سرطان ریه

 

سیگار کشیدن و سرطان ریه

سیگار کشیدن چطور موجب سرطان ریه میشود؟

سیگار سرشار از مواد شیمیایی است که عامل سرطان هستند. آنها سیستم دفاع طبیعی ریه را نیز دچار مشکل می کنند. راههای هوایی با پرز های کوچکی به نام سیلیا پوشیده شده اند. این پرز ها برای محافظت از ریه ها، توکسین ها، باکتری ها و ویروس ها را از بین می برند. سیگار کشیدن٬ سیلیا را از انجام این کار باز میدارد. این مسئله باعث میشود مواد شیمیایی عامل سرطان در ریه تجمع یابند.

 

علائم سرطان ریه

علائم سرطان ریه

سرطان ریه، به آرامی شروع میشود. معمولا در مراحل اولیه علائم٬ نشانه هشدار دهنده ای وجود ندارد. همانطور که بیماری بدتر می شود، ممکن است متوجه شوید علائم زیر شوید:

 • سرفه ای که از بین نمی رود.
 • درد قفسه سینه، به خصوص در هنگام نفس عمیق
 • سردرد یا تنگی نفس
 • سرفه همراه با خلط خونی
 • خستگی

 

 بررسی سرطان ریه

آیا می توانید این بیماری را بررسی کنید؟

یک نوع اسکن موسوم به سی تی اسکن اسپیرال میتواند سرطان ریه را در مراحل اولیه در برخی افراد نشان دهد، اما مشخص نیست که آیا این نوع اسکن میتواند برای نجات جان انسان ها به موقع این بیماری را تشخیص دهد یا خیر.

افرادی که زیاد سیگار میکشند و در سن ۵۵-۸۰ سال هستند، هر سال یک سی تی اسکن انجام دهند. همین توصیه برای کسانی است که خیلی سیگار میکشیدند و کمتر از ۱۵ سال پیش سیگار را ترک کردند، نیز صدق میکند.

 

مقاله مرتبط: چگونگی ترک سیگار؟ روش ها و قوانین ترک سیگار

 

تشخیص سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه

اگر پزشک شما فکر می کند که ممکن است سرطان ریه داشته باشید – به عنوان مثال، به دلیل اینکه سرفه طولانی مدت یا خس خس سینه دارید، توصیه خواهد کرد اشعه ایکس از قفسه سینه یا سایر تست های تصویربرداری انجام دهید. ممکن است نیاز باشد نمونه خلطی برای آزمایش آن به آزمایشگاه تحویل دهید. اگر هر یک از این آزمایش ها نشان دهد که شما می توانید سرطان داشته باشید، احتمالا باید بیوپسی انجام دهید.

 

بیوپسی

بیوپسی چیست؟

پزشک شما معمولا با یک سوزن، یک نمونه کوچک از رشد مشکوک را برای آزمایش زیر میکروسکوپ برمیدارد. با مطالعه نمونه، پاتولوژیست می تواند تعیین کند که آیا تومور سرطان ریه است یا خیر، و اگر چنین باشد، چه نوع توموری است.

 

دو نوع اصلی سرطان ریه

دو نوع اصلی سرطان ریه

سرطان ریه سلول-کوچک بیشتر تهاجمی است، به این معنی که می تواند به زودی در قسمت های دیگر بدن گسترش یابد. این نوع سرطان به شدت به استفاده از سیگار وابسته است و در افراد غیر سیگاری نادر است. سرطان ریه سلول- غیر کوچک به آرامی رشد می کند و رایج تر است. این نوع سرطان مسئول تقریبا ۸۵٪ از همه سرطانهای ریه است.

 

مرحله بندی سرطان ریه

مرحله بندی سرطان ریه چیست؟

مرحله سرطان توصیف می کند تا چه حد سرطان فرد گسترش یافته است. سرطان ریه سلول کوچک به دو مرحله تقسیم می شود: “محدود” به این معنی که سرطان به یک ریه و شاید گره های لنفاوی اطراف منحصر است. “گسترده” به این معنی است که سرطان به ریه دیگر یا فراتر از آن گسترش یافته است. سرطان ریه سلول غیر کوچک از مرحله ۱ تا ۴، بسته به اینکه چقدر گسترش یافته است، تعیین میشود.

 

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه در مراحل اولیه

هنگامی که پزشکان سرطان ریه سلولی غیر کوچک را پیش از گسترش آن از یک ریه تشخیص میدهند، گاهی اوقات یک عمل جراحی میتواند کمک کننده باشد. جراح میتواند بخشی از ریه را که دارای تومور است یا در صورت لزوم کل ریه را بردارد. پس از آن بعضی افراد برای کشتن هر گونه سلول سرطانی باقی مانده، تحت پرتودرمانی یا شیمی درمانی قرار می گیرند. جراحی معمولا به سرطان ریه سلولی کوچک کمکی نمی کند، زیرا احتمالا قبل از تشخیص، سلول های سرطانی گسترش یافته اند.

 

 سرطان ریه پیشرفته

در صورتی که سرطان ریه پیشرفته باشد.

هنگامی که سرطان ریه، بیش از حد گسترش پیدا کرده باشد، درمان ها باز هم میتوانند به افراد کمک کنند که طولانی تر زندگی کنند و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند. پرتودرمانی و شیمی درمانی می توانند تومور را کوچک کنند و به کنترل علائمی مانند درد استخوانی یا راه های هوایی مسدود شده، کمک کنند. شیمی درمانی معمولا درمان اصلی سرطان ریه سلول کوچک است.

 

درمان های جدید

درمان های جدید

اگر روش های دیگر اثرگذار نباشند، درمان جدید به اضافه شیمی درمانی میتواند کمک کند. یک نوع درمان از رشد عروق خونی جدید که سلول های سرطانی را تغذیه می کنند، جلوگیری میکند. دیگر درمان ها سیگنالهایی که موجب افزایش سلولهای سرطانی ریه می شوند را مختل می کنند، همانطور که در اینجا در تصویر نشان داده شده است.

ایمونوتراپی با سیستم ایمنی بدن شما برای پیشگیری از موارد پیشرفته سرطان ریه سلول غیر کوچک کار می کند. این روش روی همه افراد اثرگذار نیست، اما وقتی تاثیر گذار باشد، نتایج به نظر قوی می رسند. همچنین می توانید تحت شیمی درمانی قرار گیرید.

 

پیوستن به گروه های تحقیقاتی

پیوستن به گروه های تحقیقاتی

آزمایشات بالینی به پزشکان کمک می کنند تا درمان جدیدی برای سرطان ریه، کشف کنند. از پزشک خود بپرسید که آیا تحقیقی هست که شما بتوانید عضو آن شوید، چه باید بکنید و چگونه ثبت نام کنید.

 

ترک سیگار

ترک سیگار کمک میکند.

اینکه تشخیص داده شود به سرطان ریه مبتلا هستید، می تواند شوک بزرگی باشد. اگر سیگار می کشید یا قبلا سیگاری بوده اید، ایجاد تغییرات سالم دیر نیست. تحقیقات نشان می دهند افرادی که پس از فهمیدن اینکه سرطان ریه دارند، سیگار را ترک می کنند بهتر از افرادی هستند که همچنان سیگار می کشند.

 

مقاله مرتبط: ترک سیگار ٬راهنمایی برای روزهای سخت نخستین

 

افراد غیرسیگاری

افراد غیرسیگاری که در معرض دود سیگار هستند.

در حالی که سیگار کشیدن علت اصلی سرطان ریه است، تنها فاکتور خطر نیست. تنفس دود سیگار در خانه یا محل کار نیز خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. افرادی که با فرد سیگاری ازدواج میکنند، نسبت به کسانی که همسران غیرسیگاری دارند، ۲۰٪ تا ۳۰٪ بیشتر احتمال دارد که به سرطان ریه مبتلا شوند.

مشاغل پرخطر

مشاغل پرخطر

برخی از مشاغل احتمال ابتلا به سرطان ریه، را افزایش می دهند. افرادی که با اورانیوم، آرسنیک و سایر مواد شیمیایی کار می کنند، باید تلاش کنند که قرار گرفتن در معرض آنها را محدود کنند. آزبست، که زمانی به طور گسترده ای در عایق استفاده می شد، علت شناخته شده سرطان ریه است. این ماده در حال حاضر به ندرت استفاده می شود، اما کارگرانی که سالها پیش در معرض این ماده بودند، هنوز با خطر ابتلا به سرطان ریه رو به رو هستند.

 

منابع

 • American Cancer Society web site.
 • University of Texas M.D. Anderson Center web site.
 • WebMD
 • National Cancer Institute web site.
 • Toxilogical Sciences, November 2001.
 • Wakelee, H. Journal of Clinical Oncology, Feb. 10, 2007.
 • World Health Organization web site.
 • U.S. Preventive Services Task Force web site.
 • Memorial Sloan Kettering Cancer Center: “Why a New Immunotherapy for Lung Cancer Only Works for Some People.”
 • Hopkins Medicine: “Former Smokers: What’s Your Risk for Lung Cancer?”

منبع تصاویر 

 • ۳D4Medical.com
 • Louisa Howard / Photo Researchers, Inc
 • Echo/Cultura
 • James Cavallini / Photo Researchers, Inc
 • Du Cane Medical Imaging Ltd. / Photo Researchers, Inc
 • Shannon Fagan/Riser
 • Michael Abbey / Photo Researchers, Inc
 • Brian Evans / Photo Researchers, Inc.
 • Barry Slaven/The Medical File
 • Peter Widmann/Imagebroker.net
 • SPL / Photo Researchers, Inc.
 • Mason Morfit/The Medical File
 • Nacho Muro/Age Fotostock
 • Hitoshi Nishimura/Taxi Japan
 • Alain Le Bot/Photononstop

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *