مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه زیبایی پوست و مو جای جوش روی صورت

جای جوش روی صورتافزودن دیدگاه

همانگونه که داشتن آکنه می تواند به اندازه ی کافی بد باشد ، ایجاد جوشگاه های دائم بر روی پوست ( جای جوش ) که به علت صدمه به قسمت های عمقی تر پوست بوجود آمده اند هم می تواند بد باشد .

 

جای جوش روی صورت

نکاتی در مورد باقی ماندن جای جوش روی صورت

همراهان مجله سلامتی راستینه ، خوب می دانند که بعد از اینکه جای جوش بهبود می یابد ، جای آن یک لکه قرمز باقی می ماند که اصطلاحا به آن ، ماکول Macule گفته می شود . ماکول ها ، آخرین علامت التهاب در پوست بوده و می توانند تا شش ماه باقی بمانند . جوشگاه دیگری که ممکن است ایجاد شود و به رنگ قهوه ای می باشد را اصطلاحا هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب می نامند .
بر اثر فرایند التهاب و خارش پوست ، سلول های حاوی رنگدانه ( پیگمان ) پوست ، تحریک شده و تیره تر می شوند . این وضعیت ممکن است حدود ۱۸ ماه باقی بماند . جوشگاه های واقعی معمولا مدت بیشتری طول می کشند و هم بر اثر صدماتی که به علت وجود آکنه ایجاد شده اند و هم بر اثر تلاشی که خود بدن برای ترمیم آسیبها به عمل می آورد ایجاد می گردند .

در انواع آکنه و جوش ، بعضی از افراد را می بینیم که نسبت به سایرین بیشتر مستعد بروز جوشگاه هستند و به آسانی به این مشکل دچار می گردند . روند ایجاد جوشگاه ها هنوز به خوبی مشخص نشده است اما بیشتر در مواقعی که آکنه های شدید ، همراه ندول ها با کیست ها وجود دارند ایجاد می شود .

 

جوشگاه ها

جوشگاه ها ( جای جوش ) را به چند گروه می توان تقسیم کرد ؟

  • جوشگاه هایی ( جای جوش ) که فرو رفته هستند .
  • جوشگاه هایی ( جای جوش ) که برآمده هستند .

هشت اشتباه رایج درمورد جوش در کنار دلایل و درمان جوش صورت از مطالب خواندنی مجله سلامتی راستینه است .

 

 ترکاندن جوش ها

قبل از اینکه در مورد انواع درمان هایی که برای جوشگاه ها وجود دارد صحبت نماییم ، بهتر است چند نکته را در مورد این جوشگاه ها به خاطر بسپارید :

  • برای اینکه دچار جوشگاه ( جای جوش ) شوید حتما هم لازم نیست که آکنه های شدیدی داشته باشید .
  • فشار دادن و ترکاندن جوش ها با روش های غلط ، باعث افزایش احتمال بروز جوشگاه می گردد .
  • جای جوش ها تا چندین سال بعد از خوب شدن آکنه باقی خواهند ماند .
  • درمان آکنه در مراحل اولیه آن باعث کاهش احتمال ایجاد جوشگاه ها خواهد شد . به دست آوردن یک نتیجه ی خوب از درمان جوشگاه ها ، مشکل می باشد ، بخصوص اگر جوشگاه ها از نوع فرورفته باشند . گاهی اوقات فقط ۳۵ تا ۵۰ درصد ، بهبودی جای جوش ها بدست می آید .

 

ایزوترتینوئین

سوال : حتی اکنون که بعد از درمان با داروی ایزوترتینوئین ( آکوتان) ، آکنه من کاملا بهبود یافته است ، اما هنوز جای آنها قرمز هستند . آیا این قرمزی هم از بین خواهد رفت ؟

بله ، پوست می تواند بعد از درمان با ایزوترتینوئین به مدت چند هفته یا چند ماه کاملا التهابی و قرمز به نظر آید اما بعد از مدتی دوباره به حالت طبیعی خود بازخواهد گشت . پوست به علت التهاب آکنه و اثر خشک کنندگی و تحریکی داروی ایزوترتینوئین ، قرمز می شود . استفاده از مرطوب کننده ها می تواند در برطرف کردن سریعتر این قرمزی پوست ، کمک کننده باشد .

 

استفاده از کرم

سوال : حدود ۱۰ سال پیش من دچار آکنه بوده ام اما با اینکه آکنه من اکنون خوب شده است جای جوش ها هنوز باقی است . من در حال حاضر از یک کرم استفاده می کنم تا این جای جوش ها را از بین ببرم . آیا شما فکر می کنید که این کرم بتواند مشکل مرا برطرف نماید ؟

پاسخ به این سوال شما سخت می باشد زیرا ما نمی دانیم که جای جوش شما از چه نوعی است ( نوع فرورفته یا برآمده) و از رنگ پوست شما هم اطلاعی نداریم . اگر جای جوش شما خیلی شدید هستند ، استفاده از کرم ها نمی تواند کمکی به شما بکند اما اگر این جوشگاه ها نسبتا سطحی هستند ، استفاده از مرطوب کننده هایی که باعث شاداب نگه داشتن پوست می شوند و بکار بردن کرم ترتینوئین می تواند تا حدودی موثر باشد . درصورت استفاده از کرم های ترتینوئین ، شما باید از نور آفتاب دوری نمایید و در هنگام بیرون رفتن از خانه هم از کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید .

 

ویتامین e

سوال : به علت آکنه ای که من قبلا داشته ام ، اکنون دچار جوشگاه های فرورفته عمیقی هستم . من شنیده ام که ویتامین e می تواند در برطرف کردن جای جوش کمک کننده باشد ؟

هیچ دلیل علمی در اینکه استفاده از ویتامین e می تواند در برطرف کردن جای جوش موثر باشد وجود ندارد . با این حال ، اکثر کرم های حاوی ویتامین e ، مرطوب کننده های خوبی بوده و می توانند به طور کلی در سلامت پوست شما موثر باشند و شاید به پنهان کردن جای جوش های شما نیز کمک نمایند .

مقاله مرتبط : داروهای ضد آکنه موجود در ایران

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

منیزیم

۹ ویتامین و مواد معدنی که بدن شما نیاز دارد تا التهاب را تحت کنترل بگیرید!

تغذیه و سلامتی

ذرت

راجع به کاربردهای ذرت چه می دانید؟ خواص ذرت

رانینگ تایتل

سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی شما، قهرمان فراموش شده !

تغذیه و سلامتی

خواص بادام

خواص بادام

تغذیه و سلامتی

روغن آفتابگردان

از کاربردهای روغن آفتابگردان چه می دانید؟ خواص روغن آفتابگردان

تغذیه و سلامتی

هلو

خواص هلو

تغذیه و سلامتی

پاپ کرن

راجع به پاپ کرن چه میدانید؟ خواص پاپ کرن

تغذیه و سلامتی

بیماری های کبدی

مواد غذایی و مکمل هایی که بیماری های کبدی را بهبود می بخشند!

تغذیه و سلامتی

مدیریت سطح قند خون

۱۲ مورد از بهترین مکمل های طبیعی برای مدیریت سطح قند خون

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *