سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

دستگاه تناسلی مردان!

دستگاه آمیزشی مردان از بیضه و کیسه های منی، غده پروستات، غده های کوپر، آلت و مجراهایی که واسطه بین این اجزاء است، تشکیل یافته است. لطفا با راستینه همراه باشید.

 

بیضهبیضه (Testicle Testis) در دستگاه تناسلی مردان.

در فرد بالغ ، بیضه چپ اندکی از بیضه راست پایین تر قرار دارد. هر بیضه حدود ۴ سانتیمتر طول و ۲ / ۵ سانتیمتر پهنا دارد و ۳ سانتیمتر قطر از جلو به عقب آنست. اگر طول آن از ۳ سانتیمتر کمتر باشد باید آن حالت را مرضی پنداشت. وزن هر بیضه حدود ۲۰ گرم و قوام آن نسبتا محکم و قابل ارتجاع است. کنار جلویی آن محدب ولی کنار عقبی آن تقريبا صاف است و در امتدادش اپیدیدیم اتصال دارد.

 

اپیدیدیم

اپیدیدیم (epididymis) در دستگاه تناسلی مردان.

اپیدیدیم که به کنار عقبی بیضه چسبیده است، مجرای دراز و پیچیده است که بصورت توده های پهن و دراز درآمده و یک انتهای آن حجیم تر است.

 

کیسه های منی در دستگاه تناسلی مردان!

کیسه های منی ( که البته محل ذخيره منی نیست و این نام از گذشته به غلط بر آنها مانده است ) دو کیسه ترشح کننده است که حفره داخل آن خانه به خانه است. طول آنها حدود ۵ سانتیمتر بوده و در عقب مثانه جای دارد.

 

پروستات

غده پروستات Prostate Gland در دستگاه تناسلی مردان.

غده پروستات که درست در زیر مثانه جای گرفته است، در حدود ۲۰ گرم وزن دارد و نزدیک به ۲ /۵ سانتیمتر از قسمت عقبی میزراه را در برگرفته است.

 

شکل آلت در دستگاه تناسلی مردان!

آلت مرد که در پایین شکم، در زاویه بین دو ران آویزان است. شکل و اندازه آن در حالت شلی و نعوظ تفاوت می کند. در حالت شلی بصورت استوانه ای که در جلو کیسه تخم آویزان است و اندازه های آن بطور متوسط ۹ سانتیمتر در طول، ۳ سانتیمتر در قطر و ۸ / ۵ سانتیمتر در پیرامون است. در حالت نعوظ، حجم آن زیاد و قوامش سخت می گردد و در جلو شکم بالا می آید و شکل آن به صورت منشوری مثلثی با کنارهای مدور درمی آید. شدت نعوظ بستگی به شدت تحریک دارد و در نتیجه زاویه نعوظ که آلت در حال ایستاده با سطح افقی می سازد تفاوت میکند. در حال عادی در افراد جوان این زاویه حدود ۲۰ تا ۴۰ درجه است و قاعدتا در سنین بالاتر این زاویه کمتر می شود و آلت در حالت نعوظ افقی میایستد. آلت در حال نعوظ قوسی دارد که تقعر آن به طرف بالا متوجه است و در ضمن به یکی از دو طرف ، اغلب به چپ گرایش دارد و این تغییرات به شرطی که خیلی شدید نباشد طبیعی است ولی اگر راست یا چپ گرایی آلت شدید باشد ممکن است منی را به درستی در دهانه رحم نریزد و امکان باروری کمتر شود.

 

اندازه و سنجش دستگاه تناسلی مردان

 

اندازه و سنجش دستگاه تناسلی مردان

اندازه آلت (که خواهیم دید در عمل نزدیکی اهمیت چندانی ندارد) در افراد مختلف متفاوت است و گاه آلتی در هنگام شلی بسیار کوچک ولی به هنگام نعوظ کاملا متناسب است. افزایش طول آلت جنسی دغدغه بسیاری از جوانان است اما خوب است بدانید ، طول آلت به عوامل نژادی و منطقه ای نیز وابسته است . در بین غربیها، سیاهپوستان و در میان شرقی ها اعراب به داشتن آلت بزرگ مشهوراند ليكن گزارش علمی در این مورد وجود ندارد. با این همه در گزارش های جهانگردان و نیز در سفرنامه ها اشاره به این مطلب فراوان است. طول آلت در پیرمردان بیش از جوانان می نماید و سبب آن شاید از بین رفتن چربی ناحيه شرمگاه باشد، چنانکه در افراد چاق نیز به علت گرد آمدن چربی در زیر شکم و شرمگاه، آلت بسیار کوچک می نماید. میانگین اندازه هایی که برای آلت باید در نظر گرفت ۱۵ سانتیمتر طول، ۳ / ۵ سانتیمتر قطر آن در وسط و ۱۱ سانتیمتر پیرامون خواهد بود. اما طول آلت اگر ۱۱ تا ۲۰ سانتیمتر هم باشد باز طبیعی است. در موارد استثنایی طولهایی حدود ۴۰ سانتیمتر هم ملاحظه شده است.

 

مردان

سخن پایانی

بنظر نمی رسد که اندازه آلت ، به ریز و درشتى قامت یا چاقی و لاغری شخص وابسته باشد. برای سنجش اندازه آلت از یک خط کش معمولی استفاده می شود و در حال ایستاده ، در حالی که آلت در حال نعوظ است ، یک انتهای خط کش را موازی با آلت ، به پوست شرمگاه تماس می دهند و عددی را که در حد نوک کلاهک آلت است می خوانند. اصولا اندازه گیری آلت به هر روشی که باشد عدد دقیقی بدست نمی دهد و از اینرو لزومی ندارد که برای یک دو میلیمتر اضافه یا کم ، آدمی به ضرب و تقسیم توسل جوید بویژه آنکه حدود طبیعی در این مورد بسیار وسیع است و شخص كاردان با چند بار مشاهده ، و دقت ، تنها با دیدن ، طبیعی بودن یا نبودن اندازه آلت را حدس می زند.

 

مقاله مرتبط : اطلاعاتی درباره اسپرم و کیفیت آن

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • creativemarket
  • lainfertilidadlainfertilidad
  • cunninghamforcouncil
  • rjeem
  • uvmbored

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

کمک های اولیه

ورم بیضه ها

درمان ورم بیضه ها

کمک های اولیه

درد بیضه

درمان درد بیضه

سلامت جنسی

ناباروری در مردان

ناباروری در مردان را توضیح دهید ؟

سلامت جنسی

آمیزش جنسی دردناک در مردان

آمیزش جنسی دردناک در مردان

اطلاعات پزشکی

اختلالات هورمونی در مردان

اختلالات هورمونی در مردان!

اطلاعات پزشکی

ناهنجاریهای بیضه و آلت تناسلی

اطلاعات پزشکی

اسپرم

ساخت اسپرم چگونه است؟

سلامت روان

اندام خصوصی کودکان

اندام خصوصی کودکان را چگونه بنامیم ؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *