شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی اعتیاد به سیگار و مواد مخدر تاثیرات ماری جوانا بر بدن

تاثیرات ماری جوانا بر بدنافزودن دیدگاه

اگر شما تاکنون هرگز سیگار نکشیده اید یا ماری جوانا مصرف نکرده اید، جزو عده معدودی از افراد هستید که این تجربه را نداشته اند زیرا بیش از یک نفر از هر سه نفر در آمریکا تلاش نموده اند که ماری جوانا را در مقطعی از عمر خود مصرف نمایند.

ماری جوانا

چگونه ماری جوانا بر بدن شما تاثیر میگذارد؟

ماری جوانا ٬ کانابیس ٬ گل ٬ علف ٬ جوینت ٬ ماری جین ٬ وید ٬ مرجان یا ماری گُلِ خشکِ گیاه شاه‌دانه است . ولی هر زمان که بدن این ماده را مصرف کند، مصرف آن میتواند بدن و ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد. موارد زیر مسائلی است که شما نیاز به دانستن آن دارید :

 

اثرات فیزیکی مصرف ماریجوانا

اثرات فیزیکی ماری جوانا

ماری جوانا از گیاه بوته ای شاهدانه حاصل میشود. این ماده یک عنصر فعال به نام THC دارد که باعث میشود شما احساس نئشگی و نشاط آوری داشته باشید. THC و سایر ترکیبات در ماری جوانا همچنین میتوانند شیوه فعالیت بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند.

اکثر افراد برگ های خشک، گل ها، ساقه ها و دانه های این گیاه را بصورت سیگار میکشند و مصرف میکنند. اما ماری جوانا همچنین میتواند با مواد غذایی (مانند کیک های شکلاتی، بیسکویت ها و آبنبات های چوبی) مخلوط شود یا بصورت چای آماده شود یا بصورت بخار استنشاق گردد.

این مهم نیست که چه مقدار آن به سیستم بدن شما وارد میشود، این ماده تقریبا هر بافت یا ارگان در بدن شما و سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن شما را تحت تاثیر شدید قرار میدهد.

 

مصرف ماریجوانا به صورت سیگار

 

مصرف ماری جوانا به صورت سیگار

هنگامی که شما ماری جوانا را بصورت سیگار میکشید، بدن شما THC را از دور جذب مینماید (اگر شما آن را بصورت خوب پخته شده بخورید یا بصورت گزینه های دیگر مصرف نمایید، ممکن است مدت زمان بسیار طولانی تری لازم باشد تا THC جذب بدن شما گردد، زیرا آن باید در معده شما تجزیه گردد، قبل از اینکه این ماده به جریان خون بدن شما وارد گردد).

شما ممکن است متوجه تغییراتی در بدن خود شوید، درست بعد از اینکه شما ماری جوانا را بصورت سیگار میکشید. این اثرات معمولا بعد از ۳ یا ۴ ساعت متوقف میشوند. مصرف نمودن ماری جوانا بصورت سیگار میتواند ضربان قلب شما را بیش از دو برابر به مدت سه ساعت افزایش دهد. به همین دلیل برخی از افراد درست بعد از اینکه ماریجوانا استفاده می کنند دچار حمله قلبی میشوند .

ماری جوانا میتواند خونریزی را افزایش دهد، فشار خون را کاهش دهد و قند خون شما را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد. ما هنوز نمیدانیم که آیا ماری جوانا به سرطان ریه مرتبط است یا خیر . اما این فرآیند، ریه های شما را تحریک مینماید، به همین دلیل است که افرادی که ماری جوانا را بصورت سیگار بطور منظم مصرف میکنند به احتمال زیاد دارای حالت سرفه و مشکلات بهداشتی مرتبط با ریه مانند سرماخوردگی ٬ درد قفسه سینه و عفونت ریه هستند.

 

قرمزی چشم در اثر مصرف ماری جوانا

 

سایر اثرات فیزیکی ماریجوانا عبارتند از:

 • سرگیجه
 • تنفس کم عمق
 • چشم های قرمز و گشاد شدن مردمک چشم
 • دهان خشک
 • افزایش اشتها
 • واکنش کند (اگر شما پس از استفاده از ماری جوانا رانندگی کنید، خطر تصادف نمودن شما بیش از دو برابر افزایش مییابد).

اگر شما یک مصرف کننده طولانی مدت هستید، میتوانید علائم فیزیکی مانند هوس، تحریک پذیری، بیخوابی و کاهش اشتها را از بین ببرید هنگامی که مصرف ماری جوانا را متوقف کنید.

 

 

تاثیرات روانی ماری جوانا

اثرات روحی و روانی ماری جوانا

بسیاری از افراد از ماری جوانا استفاده میکنند، بدلیل اینکه این ماده باعث میشود که آنها را خوشحال، آرام یا از واقعیت جدا نماید.

مصرف ماریجوانا بصورت سیگار همچنین میتواند اثرات کمتر لذت بخشی در ذهن و خلق و خوی شما ایجاد کند، شما ممکن است دارای علائم زیر باشید :

 • حس تحریف شده از زمان
 • تفکر تصادفی
 • پارانویا
 • اضطراب
 • افسردگی
 • فراموشی کوتاه مدت

این اثرات معمولا تا چند ساعت پس از مصرف ماری جوانا تسهیل مییابند.

 

عوارض ماریجوانا

 

عوارض ماری جوانا و خطرات ناشی از مصرف آن

ممکن است شما شنیده باشید که ماریجوانا میتواند اعتیاد آور باشد، نزدیک به ۱۰ درصد از افرادی که از آن استفاده میکنند به این ماده معتاد شده اند.

این روشن نیست که آیا ماری جوانا یک دروازه ورود است که باعث میشود افراد به احتمال زیاد سعی کنند مواد مخدر به اصطلاح سنگین تری مانند کوکائین و هروئین مصرف کنند.

مقدار THC در ماریجوانا در سال های اخیر کاهش یافته است. بیشتر برگ های مورد استفاده حاوی بین ۱ تا ۴ درصد THC هستند که در حال حاضر نزدیک به ۷ درصد است. کارشناسان نگران این هستند که ممکن است افراد بصورت آسان تر وابسته یا معتاد به ماریجوانا شوند و این ماده همچنین بسیاری از اثرات تغییرات ذهنی ماده مخدر را تقویت میکند.

حتی اگر شما آن را از یک مرکز درمانی قانونی و تحت نظارت دولت ( در برخی کشور ها ) خریداری نمایید، این میتواند به سختی دانسته شود که شما چه مقدار THC یا سایر ترکیبات موجود در ماری جوانا را میخورید، بطوری که این اثرات میتوانند غیرقابل پیش بینی باشند.

ماریجوانا همچنین میتوانند باعث مشکلات سلامتی بیشتر شود اگر شما دارای یک بیماری مانند بیماری های کبدی، کاهش فشار خون یا دیابت باشید. اگر شما یک مرد هستید، استفاده سنگین ماریجوانا میتواند سطوح تستوسترون و تعداد و کیفیت اسپرم شما را کاهش دهد و این، به نوبه خود، میتواند میل جنسی و باروری شما را کاهش دهد.

تحقیقات نشان میدهد که بین استفاده از ماریجوانا و مشکلات روانی مانند افسردگی، اضطراب، افکار خودکشی، روانپریشی کوتاه مدت و اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد. در حالیکه معلوم نیست آیا ماریجوانا باعث این شرایط میشود، یا میتواند آن ها را بدتر کند.

 

 

نه گفتن به ماریجوانا

نکته پایانی

راستینه به شما توصیه میکند که حتی برای یکبار هم ماری جوانا مصرف نکنید زیرا احتمال آن زیاد است که مدتی پس از مصرف ماریجوانا تصمیم به مصرف مواد مخدر سنگین تر بگیرید و خساراتی به بار آورید که جبران کردن آنها تقریبا امکان پذیر نیست.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

بارداری

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

سلامت روان

از روتین بودن فرار کنید

۱۰ روش برای کاهش استرس و ایجاد هیجان در زندگی

اطلاعات دارویی

موارد مصرف سروکوئل

موارد استفاده و عوارض سروکوئل

اطلاعات پزشکی

آب مروارید

آب مروارید چیست؟ علائم،تشخیص و درمان آن

بارداری

حرکات اولیه کودک

هفته هجدهم بارداری

سلامت جنسی

راه هایی برای کنترل بارداری

راه هایی برای کنترل بارداری

سلامت کودکان

آغوش گرفتن کودک در هنگام

ترس های دوران کودکی

اطلاعات پزشکی

ترازودون

موارد استفاده و عوارض ترازودون

اطلاعات پزشکی

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی چیست؟ علائم و درمان آن

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امیرعلی گفت:

  باسلام.۳۰سالمه واز۱۹سالگی بصورت تفننی گاهی کم گاهی زیاد مصرف دارم.تواین مدت سربازی رفتم.لیسانس گرفتم.ازدواج کردم.سرکاررفتم.
  نمازمم خوندم.
  همه هم ازمن و اخلاقم راضی بودن و گفتن خوبی.
  امااین اواخر خانمم فهمیدوگفت دیگه نمیذارم بکشی.منم فعلاچندهفتس نکشیدم.میلی به سیگارندارم.اماحشیش فازی میده بهم که خیلی دوس دارم حسشو.فک نکنم چیزبدی باشه.
  نظر شماچیه؟؟؟؟؟؟

 2. مجله پزشکی گفت:

  مطلب کاملی بود و ممنون از شما
  واقعاً توهم بدی داره و امیدوارم هیچکی سراغش نره

 3. Danial گفت:

  اگه دنبال یه زندگیه بدونه چالش هستید سمتش نرید چون واقعا با یه‌چالش بزرگ‌ میکشونه آدمو تاثیراتش به نظرم به قدرت مغز هر شخص ربط داره یه سریا واسه تفریح میرن سمتش ولی یه سری ام به خاطر اینکه قدرت درک خیلی چیزارو به آدم میده‌میرن سمتش برای مثال موسیقی قدرت ادراک آدمو به شدت افزایش میده و شاید حتی از نزدیک ترین دوستتونم ناراحت بشین

 4. Salar گفت:

  زمانی که شما گل مصرف میکنین قدرت فکر اونقدری میره بالا که حقیقت رو از دروغ تشخیص میدین من تنها فایده ای که توی گل دیدم همین بود اونایی که بدن قوی دارن و مقدار زیادی مصرف میکنن احتمال فعال شدن اجنا ( چشم سوم ) وجود داره

 5. مهدی گفت:

  مصرف مکرر thc باعث میشه به مرور زمان منابع بدن تحلیل بره و به سرعت سطح دوپامین مغذ رو کاهش میده به طوری که بعد از مصرف مدام کاملا احساسات و عواطف رو از بین میبره.ولی یک نتیجه داره و اونم اینکه چشم آدم رو روبه حقیقت باز میکنه ولی این باز شدن میتونه به شدت رنج آور تلخ و غیر قابل تحمل باشه.پس اگه تنتون مثل من نمیخاره قید مصرف این ماده رو بزنید

 6. ابوالفضل گفت:

  سه بار گل کشیدم
  دوبارشو رفتم بیمارستان
  کسانی که مثل من غلظت خون و فشار خون دارند نباید بکشند
  کلا اثر گل در هر شخصی متفاوته اگر کسی فاز خنده داشته هی میخنده
  اگر فاز ناراحتی داشته باشه میشینه یه گوشه گریه میکنه
  که دقیقا من جز کسی بودم که تا گل کشیدم ضربان قلبم به شدت رفت بالا
  زمان برام دیر میگذشت و باعث استرس من شده بود
  ودست و پاهام میلیرزید
  که تمامی اینها تا چند ساعت ادامه داشت

  1. نازنین گفت:

   من یبارکشیدم تا۶ساعت فقط میخندیدم طوری ک ازشدت خنده اشک ازچشمام راه گرفته بود…

 7. رودابه گفت:

  آره باید مواظب بود. گاهی وقت ها باید از شرارت ها خبر داشت

 8. علی گفت:

  THC در مواد گاهی و خوراکی دیگری هم هست مثل کاکائو و مریم گلی. نوع آمیخته با خوراکیش را برای چیز خور کردن استفاده می کنند و ترکیب آن با دیگر مواد باعث اور دوز و سکته میشود که از قدیم برای از بین بردن دشمن استفاده می کرده اند.
  از نظر معنوی هم باعث سست شدن انسان در برابر وسوسه شیاطین و القاپذیری بیشتر میشود و به آن هیپنوتیک می گویند شاید برای همین هم هست که زیاد شده است

 9. حجت الله گفت:

  قاعدتا اگ هرمطلبی کاملا بررسی بشه و تموم واقعیتها سنجش بشه نتیجه گیری ها هم قطعا واقعی تر ب نظر میرسه!
  صرفا نباید فقط برای راضی کردن طرف مقابل مطلبی گفته بشه!!
  من مطالب دیگ ای هم در مورد ماری جوانا شنیدم! خوب و بد! مدتی هم هست مصرف میکنم امیدوارم مطالب بیشتر و واقعی تری در این مورد گفته بشه !! ماری جوانا واقعا بصورت غیر قابل باوری داره بین جوونها رشد پیدا میکنه!
  ممنون

 10. بهروز گفت:

  مطلب ازدیدگاه خوبی مطرح شده وخواننده خواسته ناخواسته
  تاانتهامیخونه.که نشونه موفق بودن نویسنده است