شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت زنان لباس بارداری چیست؟ لباس های دوران بارداری باید چگونه باشند ؟

لباس بارداری چیست؟ لباس های دوران بارداری باید چگونه باشند ؟افزودن دیدگاه

در صد سال گذشته مسأله لباس بارداری اصولاً مطرح نبود ، ولی امروزه با عرضه ی لباس های شیک و مناسب برای خانم های حامله امکان انتخاب رنگ و مدل های مختلف برای آنها زیاد شده است .

همه چیز درباره لباس بارداری و انواع آن

در هنگام انتخاب این لباس بارداری ، علاوه بر ظاهر خوب ، به مرغوبیت پارچه و مناسب بودن جنس آن نیز توجّه بسیار کنید . اندازه ی لباس را مطابق معمول انتخاب کنید ، چون اغلب این لباس ها دارای کش و یا بند و چین هایی هستند که با بزرگ شدن شکم هم قابلیت باز شدن بیشتر پیدا می کنند .

به یاد داشته باشید که هر چه پیراهن شما از شانه آزادتر باشد راحت ترید . از پوشیدن لباس های تنگ و فشرده که بخصوص به کمر و اطراف پاهایتان فشار می آورد خودداری کنید .

لباس بارداری

خوب حالا چه لباسی بخرید ؟ بهترین و راحت ترین نوع ، لباس یکسره است . البته انتخاب بلوز و دامن مخصوص حاملگی هم بد نیست ، چون بطور متنوع می توانید با رنگ های مختلف استفاده کنید و بنابراین باصرفه تر خواهد بود .

چند مدل بلوز و شلوار راحت مخصوص این دوران نیز برای پوشیدن در خانه لازم است . سوتین های حاملگی اهمیّت دارند و قبل از تولّد بچّه سینه را خوب نگاه می دارند و سپس شیر دادن را راحت می کنند .

از شورت هایی استفاده کنید که به اندازه ی دور ران هایتان باشد و حالت محافظ بهداشتی را داشته باشد . هر چند که باید مراقبت کنید که به دور ران هایتان فشار زیاد وارد نیاورد .

لباس حاملگی

اگر اندازه ی سینه بند شما ۳۴ است ، شاید در سه ماه اوّل دوران حاملگی اندازه ی ۳۶ یا ۳۸ شود . حتماً از سوتین هایی استفاده کنید که از سینه ها خوب محافظت کند و دقّت کنید که فشار به بدنتان وارد نکند و به محض این که احساس تنگی کردید ، آن را بزرگ کنید .

بهترین نوع کفش در دوران حاملگی کفش های پاشنه کوتاه است ، چون به علّت حمل بار سنگین بچّه ، زن حامله خود را به طور طبیعی به عقب خم می کند و پاشنه ی بلند کفش این حالت را بدتر می کند . البته اگر به کفش های پاشنه بلند عادت دارید و کوتاهی پاشنه آزارتان می دهد ، از نظر طبّی ، پوشیدن کفشی با پاشنه ی در حدود ۳ و نیم سانتی متر اشکالی ندارد . پوشیدن صندل های لژدار توصیه نمی شود.

لباس دوران بارداری

دوران حاملگی ، به ویژه حاملگی نخست ، برایتان دورانی بسیار هیجان انگیز و در عین حال ترس آور نیز هست و این طبیعی است . ولی نباید زندگی معمولتان را دستخوش اشکال کنید . بعضی خانم ها که شاغل هستند ، کارشان را تا لحظه ی قبل از زایمان ادامه می دهند و بسیار خوب و خوش هم هستند و بچّه های سالمی هم به دنیا می آورند . عقل حکم می کند که در این دوران چند چیز را رعایت کنید . مثلاً لباستان آن قدر باشد که سرما نخورید و بطور کلّی زندگیتان را به طور معمول ادامه دهید .

مراقبت در دوران بارداری

درهنگام بارداری چه مواردی باید رعایت شود ؟

  • از تماس با افرادی که دچار سرماخوردگی هستند و بطور کلی هر نوع بیماری مسری و عفونی دارند خودداری کنید . بسیاری از بیماریها قبل از تشخیص قابل سرایت هستند . بنابراین در مقابل افرادی که بیمار هستند ٬ سخت مراقب باشید . یک عفونت شاید برای خود شما ضرری نداشته باشد ، ولی می تواند برای بچّه خطری جدّی به شمار آید . این واقعیّت بخصوص در مورد بیماری سرخچه وجود دارد . این بیماری فقط چند روز طول می کشد و ممکن است شما را چندان مریض هم نکند ، ولی اثرات تخریبی شدید بر جنین دارد بخصوص اگر در سه ماه اوّل بارداری این خطر پیش آید . اگر یکی از فرزندانتان مبتلا به این بیماری شد ، مراقبت از او را به عهده ی دیگری بگذارید و از او دوری کنید .
  • شما در این دوران احتیاج بیشتری به استراحت دارید و زودتر خسته می شوید . حتماً شب ، ۸ یا ۹ ساعت بخوابید و در عرض روز استراحت مختصری بکنید . اگر کار می کنید و استراحت روزانه ندارید ، یک ساعت در شب بیشتر بخوابید .
  • رژیم غذایی بارداری پزشکتان را کاملاً رعایت کنید . غذاهایی را که برای تغذیه صحیح مفیدند بشناسید و دائم مواظب وزن خود باشید .
  • از ورزش های شدید و حرکات پرشی و یا تکان های تند و یا بلند کردن و هل دادن وسائل سنگین و دویدن بالا و پائین از پلّه ها خودداری کنید .
  • از نشستن و ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید .
  • تا آنجا که می توانید از هوای آزاد و نور آفتاب استفاده کنید .
  • سعی کنید سردتان نشود .
  • یک تا یک ماه و نیم قبل از زایمان از نزدیکی خودداری کنید .
  • به سرگرمی های همیشگی ، مثلاً دیدار دوستان ، تا حد امکان ادامه دهید .
  • سر وقت به دیدن پزشکتان بروید و هر نوع علامت غیرعادی را فوراً به او اطلاع دهید .

اگر پزشک شما چیزی را که پزشک دوستتان برای او توصیه کرده برای شما تجویز نکرد ، نگران نشوید . چون او با وضع شما خوب آشناست و صلاح شما را خوب می داند . او برای همه ی راهنمایی هایش به شما دلیل دارد .

برای جلوگیری از نگرانی ، خود را با خانم های حامله با تجربه مقایسه نکنید .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

مشکلات دیابت

دیابت موجب چه مشکلاتی می شود؟

اطلاعات دارویی

تداخلات دارویی

موارد استفاده و عوارض ویکودین

بارداری

هفته شانزدهم بارداری

هفته شانزدهم بارداری

اطلاعات پزشکی

چگونگی مصرف پروزاک

موارد استفاده و عوارض پروزاک (فلوکستین)

اطلاعات پزشکی

کولیت زخمی

کولیت زخمی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

ترامادول

موارد استفاده و عوارض ترامادول

بارداری

هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری

تغذیه و تناسب اندام

کاهش وزن

قدرت ترکیب مواد غذایی برای کاهش وزن!

اطلاعات پزشکی

سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) چیست؟

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *