سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

معنای اعتماد به نفس چیست ؟

در یک تعریف ساده میزان توجه انسانها نسبت به خود و یا احترامی ست که همواره برای خود قائلند به عبارت دیگر اعتماد به نفس ، مقدار ارزشی است كه انسانها برای عقاید و توانایی هایشان قائل می شوند .

اعتماد به نفس

همه چیز درباره اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس آقایان و خانم ها

آیا خانم ها اعتماد به نفس کمتری نسبت به آقایان دارند ؟

به گفته ی متخصصین ، اعتماد به نفس مسئله ای کاملا روحی و روانی است و حتی یک خانم زیبا و یا فرهیخته نیز ممکن است در شرایطی از کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس رنج ببرد و تصویری بد و نامطلوب از خود داشته باشد در حالیکه ممکن است خانمی معمولی ( با ظاهری متوسط و بدون موقعیت اجتماعی چشمگیر ) دارای اعتماد به نفس بالایی باشد .

حقیقت این است که برخلاف تصور عموم ، شناسایی مشخصات ظاهری افراد ، ربط زیادی به عدم اعتماد به نفس ندارد و آگاهی از این موضوع ،به درستی می‌تواند به خانم‌ها کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند .

‎

به خوبی می دانیم که یک خانم هرچقدر هم که زیبا باشد ، اگر از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشد همواره احساس ‌میکند که جذاب نیست !

کمبود اعتماد به نفس در این خانم ها ، گاهی با کم توجهی نسبت به وضعیت ظاهرشان تشدید می شود . مثلا سرسری مسواک می زنند ، لباس نامناسب می پوشند ، موهایشان را شانه نمی کنند و غیره . معمولا این چرخه به مرور ادامه می یابد و چون این خانم ها ، غالبا دیگران را عامل اصلی ناکامی‌های خود و مشکلات مختلف زندگی‌شان می‌دانند اعتماد به نفس آنها پیوسته کمتر و کمتر خواهد شد .

 

کمبود اعتماد به نفس در خانم ها

کمبود اعتماد به نفس در خانم ها

‎این خانم ها دائماً از شرایط زندگی و وضعیت خود شکایت دارند و هیچ کنترلی بر روی زندگی خود ندارند . همواره حس می‌کنند قربانی شده اند و چاره‌ای جز ادامه زندگی با همین وضعیت را ندارند ٬ درحالیکه آنها قدرت تغییر شرایط زندگی خود را دارند اما نمی خواهند یا بیمار شده اند .

‎خانم‌هایی که از مشکل عدم اعتماد به نفس رنج می‌برند اگرچه دیگران را سرزنش می‌کنند و اشتباهات خود را قبول نمی‌کنند اما معمولاً خود را علت اصلی ناراحتی و بدبختی همسرشان می‌دانند . در این مورد وقتی همسرشان با آنها بدرفتاری می کند ٬ هرگز شکایتی نمی‌کنند زیرا باور دارند و پذیرفته اند که تنها خودشان مقصرند !

 

از دیگر نشانه های مهم کمبود اعتماد به نفس : افسردگی ، ناراحتی ،منفی بافی ، انتقاد و ایراد گرفتن ها را می توان برشمرد .

‎نکته : خوب است خانم هایی که اعتماد به نفس بالایی ندارند علاوه بر اینکه از همسر و دوستانشان بخواهند که به آنها کمک کنند ، از یک پزشک متخصص نیز در این زمینه مشاوره بگیرند .

 

عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس با خانم ها چه می کند ؟

وجود اعتماد به نفس برای همه ضروری و لازم است اما برای خانم‌ها بیشتر ! گاهی اوقات در بسیاری از خانم ها ، یک حرکت تمسخرآمیز از سوی دوستان یا آشنایان ، یا سوء تفاهم ، تحقیر ، تهدید و یا یک قیاس اشتباه ، یا گاهی اوقات نبودن معیار و استانداردی که بدرستی مشخص کند توانایی خانم ها چقدر ارزشمند است و یا نبودن شرایط و محیطی که مشوق آنها در زندگی باشد ، باعث میشود که با عدم اعتماد به نفس روبرو شوند .

 

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس چیست ؟


عزت نفس در واقع تفاهم و امنیت معنوی با آنچه که هستیم است .

کودکان با داشتن قضاوت‌ها و عزت نفس و ارزیابی‌هایی که در سیر فرآیند رشد خود از خود به عمل می‌آورند بتدریج در برخورد و تعامل با اطرافیان و محیط تثبیت می‌گردند و نهایتا در طی این مسیر پر فراز و نشیب به عزت نفس میرسند .

اعتماد به نفس خیلی محدودتر از عزت نفس می باشد . در واقع اعتماد به نفس ، به عقیده شخص نسبت به استعدادها و توانایی‌هایش مربوط ست ، اما عزت نفس همواره به معنای داشتن کارایی و احساسی مثبت و ارزشمند در مورد خویشتن است .

افراد فاقد عزت نفس دقیقاً شبیه به هم نیستند اما در آنها ترس هایی مثل : هراس ، فروریختن وانمودها و تظاهرها ، اضطراب ، ترس از دیگران و میل به انزوا مشترک است .

 

خانم با اعتماد به نفس

یک خانم با اعتماد به نفس چه خصوصیاتی دارد؟

 • خانم هایی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند لزوماً باهوش ، زیبا و یا مغرورتر نیستند بلکه خانم هایی هستند که همواره اطرافیان ( در خانواده و محیط کار ) از بودن در کنار آنها احساس خیلی خوبی دارند .
 • آنها روی مهارت‌هایشان کار کرده‌اند و آنها را تقویت می کنند . به شکست خوردن یا طردشدن به عنوان موضوعی منفی که اگر اتفاق بیفتد زندگیشان تمام خواهد شد هرگز نگاه نمی کنند . همیشه شکست ها را در ذهنشان مرور می کنند و نقاط ضعف خود را می‌پذیرند .
 • به توصیه‌ای که شکست برایشان دارد گوش میدهند و مطمئن هستند که با کمی سعی بیشتر پیشرفت خواهند کرد .
 • از موفقیت دیگران خوشحال می شوند و می دانند که موفقیت دیگران ، مانع پیشرفت آنها نمی شود .
 • منطقی و عاقلانه تصمیم می گیرند و به خودشان اجازه نمی دهند که در مواجهه با شکست عشقی ، احساساتی تصمیم بگیرند .
 • از افراد منفی باف فاصله می گیرد و به همنشینی با افراد مثبت اندیش و با روحیه متمایل اند . همچنین از اخبار ، حوادث و تبلیغات فاصله می گیرند .
 • همیشه شنونده خوبی هستند و توانایی نه گفتن را دارند .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

 • advancedlifeskills
 • theatlantic
 • huffingtonpost
 • confidententrepreneur
 • aaronmorton
 • lifehack

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

پوست و مو

کاشت مو یا طاس ماندن؟

کاشت مو یا طاس ماندن؟

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. هانیه غفوری گفت:

  سلام، ممنون از مقاله ارزشمندتون
  مبحث را بسیار عالی بیان فرمودین، به خصوص خصوصیات خانم های با اعتماد به نفس را

 2. نسترن گفت:

  مقاله هاتووووون فوق العادست