مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه سلامتی سلامت روان معنای اعتماد به نفس چیست ؟

معنای اعتماد به نفس چیست ؟افزودن دیدگاه

در یک تعریف ساده میزان توجه انسانها نسبت به خود و یا احترامی ست که همواره برای خود قائلند به عبارت دیگر اعتماد به نفس ، مقدار ارزشی است كه انسانها برای عقاید و توانایی هایشان قائل می شوند .

اعتماد به نفس

همه چیز درباره اعتماد به نفس

 

اعتماد به نفس آقایان و خانم ها

آیا خانم ها اعتماد به نفس کمتری نسبت به آقایان دارند ؟

به گفته ی متخصصین ، اعتماد به نفس مسئله ای کاملا روحی و روانی است و حتی یک خانم زیبا و یا فرهیخته نیز ممکن است در شرایطی از کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس رنج ببرد و تصویری بد و نامطلوب از خود داشته باشد در حالیکه ممکن است خانمی معمولی ( با ظاهری متوسط و بدون موقعیت اجتماعی چشمگیر ) دارای اعتماد به نفس بالایی باشد .

حقیقت این است که برخلاف تصور عموم ، شناسایی مشخصات ظاهری افراد ، ربط زیادی به عدم اعتماد به نفس ندارد و آگاهی از این موضوع ،به درستی می‌تواند به خانم‌ها کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشند .

‎

به خوبی می دانیم که یک خانم هرچقدر هم که زیبا باشد ، اگر از اعتماد به نفس کافی برخوردار نباشد همواره احساس ‌میکند که جذاب نیست !

کمبود اعتماد به نفس در این خانم ها ، گاهی با کم توجهی نسبت به وضعیت ظاهرشان تشدید می شود . مثلا سرسری مسواک می زنند ، لباس نامناسب می پوشند ، موهایشان را شانه نمی کنند و غیره . معمولا این چرخه به مرور ادامه می یابد و چون این خانم ها ، غالبا دیگران را عامل اصلی ناکامی‌های خود و مشکلات مختلف زندگی‌شان می‌دانند اعتماد به نفس آنها پیوسته کمتر و کمتر خواهد شد .

 

کمبود اعتماد به نفس در خانم ها

کمبود اعتماد به نفس در خانم ها

‎این خانم ها دائماً از شرایط زندگی و وضعیت خود شکایت دارند و هیچ کنترلی بر روی زندگی خود ندارند . همواره حس می‌کنند قربانی شده اند و چاره‌ای جز ادامه زندگی با همین وضعیت را ندارند ٬ درحالیکه آنها قدرت تغییر شرایط زندگی خود را دارند اما نمی خواهند یا بیمار شده اند .

‎خانم‌هایی که از مشکل عدم اعتماد به نفس رنج می‌برند اگرچه دیگران را سرزنش می‌کنند و اشتباهات خود را قبول نمی‌کنند اما معمولاً خود را علت اصلی ناراحتی و بدبختی همسرشان می‌دانند . در این مورد وقتی همسرشان با آنها بدرفتاری می کند ٬ هرگز شکایتی نمی‌کنند زیرا باور دارند و پذیرفته اند که تنها خودشان مقصرند !

 

از دیگر نشانه های مهم کمبود اعتماد به نفس : افسردگی ، ناراحتی ،منفی بافی ، انتقاد و ایراد گرفتن ها را می توان برشمرد .

‎نکته : خوب است خانم هایی که اعتماد به نفس بالایی ندارند علاوه بر اینکه از همسر و دوستانشان بخواهند که به آنها کمک کنند ، از یک پزشک متخصص نیز در این زمینه مشاوره بگیرند .

 

عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس با خانم ها چه می کند ؟

وجود اعتماد به نفس برای همه ضروری و لازم است اما برای خانم‌ها بیشتر ! گاهی اوقات در بسیاری از خانم ها ، یک حرکت تمسخرآمیز از سوی دوستان یا آشنایان ، یا سوء تفاهم ، تحقیر ، تهدید و یا یک قیاس اشتباه ، یا گاهی اوقات نبودن معیار و استانداردی که بدرستی مشخص کند توانایی خانم ها چقدر ارزشمند است و یا نبودن شرایط و محیطی که مشوق آنها در زندگی باشد ، باعث میشود که با عدم اعتماد به نفس روبرو شوند .

 

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس چیست ؟


عزت نفس در واقع تفاهم و امنیت معنوی با آنچه که هستیم است .

کودکان با داشتن قضاوت‌ها و عزت نفس و ارزیابی‌هایی که در سیر فرآیند رشد خود از خود به عمل می‌آورند بتدریج در برخورد و تعامل با اطرافیان و محیط تثبیت می‌گردند و نهایتا در طی این مسیر پر فراز و نشیب به عزت نفس میرسند .

اعتماد به نفس خیلی محدودتر از عزت نفس می باشد . در واقع اعتماد به نفس ، به عقیده شخص نسبت به استعدادها و توانایی‌هایش مربوط ست ، اما عزت نفس همواره به معنای داشتن کارایی و احساسی مثبت و ارزشمند در مورد خویشتن است .

افراد فاقد عزت نفس دقیقاً شبیه به هم نیستند اما در آنها ترس هایی مثل : هراس ، فروریختن وانمودها و تظاهرها ، اضطراب ، ترس از دیگران و میل به انزوا مشترک است .

 

خانم با اعتماد به نفس

یک خانم با اعتماد به نفس چه خصوصیاتی دارد؟

  • خانم هایی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند لزوماً باهوش ، زیبا و یا مغرورتر نیستند بلکه خانم هایی هستند که همواره اطرافیان ( در خانواده و محیط کار ) از بودن در کنار آنها احساس خیلی خوبی دارند .
  • آنها روی مهارت‌هایشان کار کرده‌اند و آنها را تقویت می کنند . به شکست خوردن یا طردشدن به عنوان موضوعی منفی که اگر اتفاق بیفتد زندگیشان تمام خواهد شد هرگز نگاه نمی کنند . همیشه شکست ها را در ذهنشان مرور می کنند و نقاط ضعف خود را می‌پذیرند .
  • به توصیه‌ای که شکست برایشان دارد گوش میدهند و مطمئن هستند که با کمی سعی بیشتر پیشرفت خواهند کرد .
  • از موفقیت دیگران خوشحال می شوند و می دانند که موفقیت دیگران ، مانع پیشرفت آنها نمی شود .
  • منطقی و عاقلانه تصمیم می گیرند و به خودشان اجازه نمی دهند که در مواجهه با شکست عشقی ، احساساتی تصمیم بگیرند .
  • از افراد منفی باف فاصله می گیرد و به همنشینی با افراد مثبت اندیش و با روحیه متمایل اند . همچنین از اخبار ، حوادث و تبلیغات فاصله می گیرند .
  • همیشه شنونده خوبی هستند و توانایی نه گفتن را دارند .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف تری فلوپرازین

موارد استفاده و عوارض تری فلوپرازین

تغذیه و سلامتی

نوشابه های رژیمی

۶ اتفاق زیبایی که با کنار گذاشتن نوشیدن نوشابه های رژیمی رخ می دهد!

اطلاعات دارویی

زینک

موارد استفاده و عوارض زینک

اطلاعات دارویی

کتورولاک ترومتامین

موارد استفاده و عوارض کتورولاک

اطلاعات پزشکی

انسداد روده

ایلئوس یا انسداد روده: علائم، علل، درمان‌ها

اطلاعات دارویی

کتوكونازول

موارد استفاده و عوارض کتوکونازول

تغذیه و سلامتی

شنبلیله

از کاربردهای شنبلیله چه می دانید؟ خواص شنبلیله

اطلاعات دارویی

لتروزول

موارد استفاده و عوارض لتروزول

اطلاعات دارویی

مونته لوکاست

موارد استفاده و عوارض مونته لوکاست

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. نسترن گفت:

    مقاله هاتووووون فوق العادست