سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اختلالات قاعدگی !

دوره های قاعدگی معمولا در بلوغ شروع و در یائسگی پایان می پذیرند. این دو مرحله از زندگی زنان یعنی شروع دوره قاعدگی و پایان آن در یائسگی به وسیله سطوح هورمونهای زنانه تعیین می شود . خود دوره قاعدگی به وسیله هورمونها که در سطوح مختلف تولید می شوند ، تنظیم می گردد . بسیاری از این اختلالات قاعدگی ، تعادل هورمونها را بر هم می زنند . ما این بخش از راستینه را با اختلالات قاعدگی آغاز می کنیم .

 

درد در سنین بالا

دوره های قاعدگی نامنظم

دوره های قاعدگی در بلوغ شروع شده و در یائسگی ختم می شوند . متوسط دوره قاعدگی ۲۸ روز است اما اغلب دوره ها ۲۶ روز هستند یا اینکه ممکن است ۳۰ روز طول بکشند . بعد از بلوغ ، زنان دوره های قاعدگی منظمی را دارند ، با این وجود در بعضی زنان این دوره ها نامنظم هستند . خونریزی قاعدگی به طور معمول ۲ تا ۷ روز طول می کشد و متوسط آن ۵ روز است .

 

حالات روحی

عامل ایجاد اختلالات قاعدگی

حالات روحی زنان در دوران قاعدگی بسیار پیچیده است . تفاوت در طول دوره های قاعدگی معمولا به علت عدم تعادل هورمونی است. نوسانات هورمونها در ابتدای شروع قاعدگی منجر به نامنظم شدن آنها می شود . همچنین در ماه های اول پس از زایمان و ماه های نزدیک به قاعدگی نوسانات هورمونی موجب نامنظم شدن دوره ها می گردد .
عدم تعادل هورمونی توسط عواملی همچون استرس ، افسردگی ، ورزش سنگین و کاهش وزن می تواند به وجود آید . گهگاهی دوره قاعدگی نامنظم می تواند نتیجه ناهنجاری تخمدان یا رحم باشد . برای مثال سندرم تخمدان پلی کیستیک ( که در آن عدم تعادل هورمونهای جنسی وجود دارد ) و اندومتریوزیس ( که در آن بافت پوشاننده رحم از آن جدا شده و به سایر اندامها در لگن متصل می شود ) می توانند باعث اختلال در دوره قاعدگی شوند .
در بعضی مواقع حاملگی ناخواسته می تواند باعث خونریزی نامنظم گردد که به راحتی می تواند با دوره قاعدگی اشتباه شود . یک دوره قاعدگی شدید ، دیرهنگام و منفرد می تواند به علت سقط جنین باشد . اگر فرد دوره قاعدگی دیرهنگام با درد شدید شکم دارد باید به پزشک مراجعه کند چرا که ممکن است به علت حاملگی خارج رحمی باشد . در برخی موارد عامل بی نظمی قاعدگی شناخته نمی شود .

 

داروهای ضد بارداری

چه کاری ممکن است برای اختلالات قاعدگی انجام شود ؟

در مواردی مانند پس از زایمان ، قبل از یائسگی یا تغییرات متعاقب بلوغ ، بی نظمی قاعدگی با گذشت زمان بهبود می یابد . در تمامی این موارد ، معمولا درمان مورد نیاز نیست . با این وجود در صورتی که مشکل همچنان باقی بماند و با زندگی زن تداخل نماید دارو تجویز می شود . درمان دارویی شامل تجویز داروهای ضد حاملگی برای زنان جوان ، و درمان با جایگزینی هورمون برای زنان نزدیک به یائسگی می باشد . با از بین رفتن مشکلات زمینه ای مثل استرس ، یا ورزش شدید ، این بی نظمی ها نیز بهبود می یابند .
در صورتی که علت بی نظمی دوره قاعدگی شناخته نشود یا الگوی واضحی برای خونریزی دوره قاعدگی وجود نداشته باشد باید به وسیله آزمایش علت زمینه ای را یافت . این آزمایشات شامل تست حاملگی ، تست سنجش هورمونها و اسکن اولترا سوند جهت بررسی رحم و تخمدان می باشند .

 

در اختلالات قاعدگی ، آمنوره را توضیح دهید ؟

آمنوره عبارت است از عدم وجود قاعدگی به مدت سه ماه . دو نوع آمنوره اولیه و ثانویه وجود دارد . در صورتی که از همان ابتدای بلوغ فرد در سن ۱۹ سالگی دچار قاعدگی نشود آن را اولیه می نامند . در صورتی که به جز مواقع طبیعی ( مثلا در طی حاملگی ) سه ماه قاعدگی رخ ندهد آن را آمنوره ثانویه گویند .

 

ژیمناستیک

علت ایجاد آمنوره در اختلالات قاعدگی 

آمنوره معمولا به علت عدم تعادل هورمونهای جنسی رخ می دهد که این عدم تعادل در اثر عواملی همچون استرس و افسردگی پدید می آیند. ورزش شدید و کاهش وزن ناگهانی نیز می توانند منجر به عدم تعادل در هورمونها و نتیجتا آمنوره شوند . این حالت در ژیمناستها و سایر ورزشکاران دیده می شود .
آمنوره اولیه از خصوصیات بارز بلوغ دیررس است و ممکن است به علت اختلالات کروموزمی باشد . نداشتن قاعدگی در دوران بلوغ می تواند به علت نداشتن سوراخ در پرده بکارت نیز باشد که خون قاعدگی پشت آن جمع می شود و نمی تواند از بدن دفع شود . در موارد نادری ، رحم از هنگام تولد وجود ندارد و بنابراین قاعدگی اتفاق نمی افتد. آمنوره ثانویه ممکن است به علت اختلالات هیپوفیز مانند تومر هیپوفیز باشد. بعضی از زنان یائسگی زودرس دارند . یعنی قاعدگی آنها در حدود ۳۰ سالگی متوقف می شود . سایر عوامل احتمالی شامل ناهنجاری ها ، تنبلی تخمدان ، سندرم تخمدان پلی کیستیک و نیز درمانهایی مانند شیمی درمانی هستند که می توانند باعث آسیب به تخمدان شوند .

 

سونوگرافیچه کاری ممکن است انجام شود ؟

اگر آمنوره چندین ماه بعد از قطع قرص های جلوگیری از بارداری ادامه یابد یا در حاملگی و یا شیردهی رخ دهد ، نیازی به درمان نیست . بعد از یائسگی آمنوره دائمی خواهد بود .
در صورتی که آمنوره در مواقعی غیر از موارد ذکر شده در بالا رخ دهد باید مورد بررسی قرار گیرد که این کار می تواند از طریق تست های خونی ، سونوگرافی یا اسکن CT صورت گیرد .
در بیشتر مواقع ، درمان عامل زمینه ای باعث بروز قاعدگی می شود . در صورتی که نتوان عامل زمینه ای را درمان کرد درمان هورمونی صورت می گیرد .

 

سردرد و خستگی

منوراژی یا افزایش غیرطبیعی خونریزی در اختلالات قاعدگی 

بعضی از زنان قاعدگی شدید تری دارند . با این وجود ، اگر خونریزی قاعدگی بیش از ۷ روز طول بکشد ، با نوارهای بهداشتی یا تامپون کنترل نشود و یا لخته های بزرگ خون داشته باشد ، به عنوان منوراژی تقسیم بندی می گردد . در بعضی موارد ، این حالت با درد مبهم در ناحیه پایین شکم همراه است. ممکن است قاعدگی نیز نامنظم باشد . خونریزی شدید قاعدگی ممکن است باعث کم خونی فقر آهن و نتیجتا سردرد و خستگی شود . این حالت در زنان نزدیک به یائسگی شایع تر است .

 

علت ایجاد منوراژی یا افزایش غیرطبیعی خونریزی در اختلالات قاعدگی 

خونریزی سنگین یا طولانی قاعدگی ممکن است به علت اختلالات رحمی از جمله فیبروئید ، پولیپ رحم و یا سرطان رحم باشد. استفاده از IUD نیز می تواند باعث آن شود . اختلالات هورمونی از جمله کم کاری تیروئید هم می توانند باعث منوراژی گردند . اگر همیشه خونریزی زیاد است جای نگرانی نیست اما اگر زندگی روزمره تحت تأثیر قرار گرفت باید با پزشک مشورت شود .

تشخیص بیماری

این کار از طریق سنجش سطح هورمونها و علائم آنمی صورت می گیرد . بررسی رحم نیز به عنوان تست های تکمیلی جهت سنجش ناهنجاریهای رحم صورت می گیرد .

 

جراحیدرمان افزایش غیرطبیعی خونریزی در اختلالات قاعدگی 

درمان بستگی به عامل زمینه ای ، سن و شدت خونریزی دارد . هرگونه عامل زمینه ای درمان خواهد شد اما اگر عاملی پیدا نشود درمان دارویی صورت می گیرد تا خونریزی کاهش پیدا کند. در صورت استفاده از IUD ، عدم استفاده از آن و در صورت چاقی ، کاهش وزن در بهبود آن مؤثر خواهد بود .
در صورتی که درمان دارویی کمک نکند یا خونریزی شدید باشد ، ممکن است از جراحی لیزر یا عمل جراحی جهت برداشتن رحم ، استفاده شود . این روشها غیرقابل برگشت هستند و مناسب زنانی هستند که نمی خواهند بچه دار شوند .

 

اختلالات قاعدگی

در اختلالات قاعدگی ، دیسمنوره را توضیح دهید ؟

در این بیماری قبل یا حين قاعدگی احساس درد و ناراحتی در بخش پایینی شکم وجود دارد . درد معمولا ۲۶ ساعت قبل از قاعدگی یا یکی دو روز اول ایجاد می شود . دو نوع دیسمنوره اولیه و ثانویه وجود دارد . دیسمنوره اولیه در افراد تازه بالغ شده ایجاد می شود و با رها شدن هورمونهایی که در آزاد شدن ماهانه تخمک دخالت دارند ، ارتباط دارد . چند روز پس از تخمک گذاری موادی شبیه هورمون به نام پروستاگلاندین در بدن افزایش می یابند که باعث افزایش انقباض عضلات رحم می شوند . این انقباضها باعث کاهش خونرسانی به رحم و درد قاعدگی می شود . این دردها معمولا بعد از ۲۵ سالگی کاهش می یابند و تا ۳۰ سالگی از بین می روند . بعد از بچه دار شدن به دلیل افزایش خونرسانی به رحم، درد کاهش می یابد . دیسمنوره ثانویه در زنانی که قبلا سابقه این دردها را نداشته اند و یا درد خفیف داشته اند ، به وجود می آید و معمولا بین سنین ۲۰ تا ۶۰ سالگی رخ می دهد.
علت آن اغلب اندومتریوزیس ( نوعی بیماری که در آن بخشی از لایه پوشاننده رحم که اندومتر نامیده می شود به اندام دیگری در لگن متصل می شود ) و فیبروئید می باشد. عفونت مزمن لگن و استفاده از وسایل ضد بارداری داخل رحمی هم می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند .
نکته : بررسی اندومتریوز و اسکن اولتراسوند از رحم بسیار اهمیت دارد .

 

علائم بیماری

علائم بیماری دیسمنوره ، در اختلالات قاعدگی چیست ؟

 • دردهای کرامپی پایین شکم که به پشت و پاها کشیده می شود .
 • دردهای لگنی .
 • این درد می تواند با هر یک از علائم سندرم پیش از قاعدگی مانند سردرد همراه باشد .

 

فرد چه کاری می تواند انجام دهد؟

استفاده از مسکن های رایج مانند ایبوپروفن می تواند به رهایی از درد کمک کند . حمام آب گرم و یا گذاشتن کیسه آب گرم روی شکم نیز می تواند مفید باشد. در صورتی که فرد برای اولین بار دچار این درد می شود و یا درد شدید شده است باید با پزشک مشورت کند.

 

درمان

در صورت وجود دیسمنوره در اختلالات قاعدگی ، پزشک چه کاری می تواند انجام دهد؟

در صورت وجود دیسمنوره ، به خصوص که نوع ثانویه باشد ، پزشک فرد را مورد معاینه قرار می دهد . تست های گوناگون برای بررسی عفونت رحمی و نیز دیدن رحم با وسیله ای به نام هیستروسکوپ مفید خواهد بود .
درمان به نوع دیسمنوره بستگی دارد . اگر از نوع اولیه باشد ، احتمالا داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی یا ضد اسپاسم ها تجویز می شوند . در بعضی موارد پزشک قرص های ضد حاملگی که از تخمک گذاری جلوگیری می کنند، تجویز می کند . اگر تخمک گذاری مهار شود ، درد دیسمنوره اولیه کاهش می یابد ولی به محض قطع درمان ، احتمال برگشت درد وجود دارد . دیسمنوره ثانویه نیز به وسیله درمان عامل زمینه ای ، برطرف خواهد شد.

 

مقاله مرتبط :پاسخ به متداولترین سوالات در خصوص عادت ماهیانه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • انجمن پزشکی بریتانیا
 • دکتر محمد خوشرو

منبع تصاویر

 • stopcoloncancernow
 • psycom
 • bigportal
 • pinterest
 • macomb
 • pinterest
 • neoalta
 • theseniorcarenetwork
 • riversidecommunityhospital
 • pirogovclinic

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. كاربر گفت:

  با سلام دختري ۱۲ ساله دارم كه هنوز دوران قاعدگي او اغز نشده اما هر روزه در لباس زيرش ترشحات بي رنگي ميبيند مشكلي است؟