سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

درمان جدید برای کاهش خطر برگشت سرطان سینه!

برای بیماران مبتلا به این نوع سرطان، نرلینکس اولین درمان کمکی طولانی مدت است، نوعی درمان که پس از درمان اولیه برای کاهش بیشتر ریسک برگشت سرطان انجام میشود. نرلینکس برای بیماران بالغ که قبلا با رژیم حاوی تراستوزوماب درمان شدند، مورد استفاده قرار گرفت. سازمان غذا و داروی آمریکا، نرلینکس( Nerlynx) با نام تجاری نراتینیب را برای درمان کمکی طولانی مدت در مراحل اولیه، سرطان پستان HER2 مثبت، تایید کرد.

 جلوگیری از برگشت سرطانجلوگیری از برگشت سرطان

دکتر ریچارد پازدور، مدیر مرکز انکولوژی سازمان غذا و داروی آمریکا گفت: “سرطان پستان HER2 مثبت تومورهای تهاجمی هستند و می توانند به سایر نقاط بدن گسترش یابند، که باعث میشود درمان کمکی بخش مهمی از برنامه درمان این بیماری باشد. در حال حاضر، این بیماران پس از درمان اولیه گزینه دیگری دارند که ممکن است به جلوگیری از برگشت سرطان کمک کند.”

سرطان سینه شایع ترین نوع سرطان است. موسسه ملی سرطان (NCI) برآورد میکند که حدود ۲۵۲۷۱۰ زن در سال جاری مبتلا به سرطان پستان خواهند شد و ۴۰۶۱۰ نفر به خاطر این بیماری خواهند مرد. به گفته NCI، حدود ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به سرطان پستان تومورهایی دارند که HER2 مثبت هستند.

 

سرطان پستان

نرلینکس بازدارنده کیناز است که با مسدود کردن چندین آنزیم که باعث رشد سلول می شوند، کار می کند.

ایمنی و اثربخشی نرلینکس در یک کارآزمایی که به طور تصادفی ۲۸۴۰ بیمار را مورد بررسی قرار داد که در مراحل اولیه سرطان پستان HER2 مثبت بودند و درمان با تراستوزوماب را در دو سال قبل به اتمام رسانده بودند، مطالعه شد. این مطالعه مقدار زمان پس از شروع آزمایش برای بازگشت سرطان و یا مرگ به هر علت (تهاجمی، بقای عاری از بیماری) را اندازه گیری کرد. پس از دو سال، ۹۴٫۲ درصد از بیماران تحت درمان با نرلینکس، عود سرطان یا مرگ ناشی از سرطان را در مقایسه با ۹۱٫۹ درصد از بیمارانی که دارونما دریافت کرده بودند، تجربه نکردند.

عوارض جانبی شایع نرلینکس شامل اسهال، تهوع، شکم درد، خستگی، استفراغ، بثورات پوستی، تورم دهان و درد (دهان)، کاهش اشتها، اسپاسم های عضلانی، سوء هاضمه (دیس پپسی)، آسیب کبدی (AST و یا افزایش آنزیم ALT)، اختلال در ناخن ها، پوست خشک، تورم شکم (ادرار)، کاهش وزن و عفونت ادراری هستند.

برای درمان با نرلینکس ابتدا باید به بیماران ۵۶ روز لوپرامید داده شود و بعد از آن در صورت نیاز برای درمان اسهال کمک شود. داروهای ضد اسهال، فلوئید و الکترولیت ها نیز باید به صورت بالینی برای کمک به اسهال تجویز شوند. بیمارانی که عوارض جانبی شدید، از جمله اسهال یا آسیب کبدی (عفونت کبدی) تجربه میکنند، باید مصرف نرلینکس را متوقف کنند. زنان باردار یا شیرده نباید نرلینکس استفاده کنند زیرا این دارو ممکن است به جنین در حال رشد یا نوزاد تازه متولد شده، آسیب بزند.

مقاله مرتبط : علایم سرطان سینه و راههایی برای پیشگیری

 

منابع

منبع تصاویر 

  • d15h3ts9pue03r.cloudfront
  • mdanderson

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

اطلاعات پزشکی

علائم اسهال

حقایقی درباره اسهال

کمک های اولیه

اسهال مسافران

درمان اسهال مسافران

زیبایی

داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک به داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک های اولیه

درمان دل درد در بزرگسالان

چگونگی درمان دل درد در بزرگسالان

کمک های اولیه

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *