شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اخبار یک واکسن جدید برای شینگلز! آیا شما هم باید از آن استفاده کنید؟

یک واکسن جدید برای شینگلز! آیا شما هم باید از آن استفاده کنید؟افزودن دیدگاه

کمی پس از تأیید یک واکسن بهتر برای بیماری دردناک شینگلز، بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید دوباره آستین‌هایشان را بالا بزنند

این واکسن جدید به نام Shingrix احتمالا حتی برای افرادی که قبلا با یک واکسن قدیمی‌تر مایه‌کوبی شده‌اند نیز توصیه خواهد شد.

واکسن جدید برای بیماری شینگلز

واکسن جدید برای بیماری شینگلز

هیئت مشورتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اعلام کرد که تمام بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید این واکسن جدید دو‌مرحله‌ای را دریافت کنند – این تصمیم تنها چند روز بعد از آن اعلام شد که اداره‌ی غذا و داروی ایالات‌متحده، واکسن Shingrix را تأیید کرد.

Shingrix که توسط GlaxoSmithKlineتولید شده است، بیش از ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری شینگلز موثر است. شینگلز، یک بیماری پوستی دردناک است که از هر ۳ نفر در ایالات‌متحده، یک نفر را مبتلا می‌کند.

اگر CDC، توصیه‌ی این هیئت را بپذیرد، Shingrix جای تنها واکسن موجود دیگر برای شینگلز را خواهد گرفت؛ یک واکسن تک دوز به‌نام Zostavax که تولید شرکت Merck است.

دکتر آمش آدالجا، عضو ارشد مرکز جانز هاپکینز برای امنیت سلامت در بالتیمور می‌گوید: «واکسن جدید شینگلز، یک گام بزرگ روبه جلوست. اثربخشی این واکسن بطور قابل‌توجهی بالاتر از Zostavax است و افرادی که با Zostavax واکسینه شده‌اند، از واکسیناسیون مجدد با Shingrix سود خواهند برد.»

شینگلز، یک راش پوستی دردناک و خارش‌دار است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود – همان ویروس مولد آبله‌ مرغان. این ویروس در بافت عصبی افراد که قبلا آبله‌مرغان گرفته‌اند، بطور خاموش باقی می‌ماند و سال‌ها بعد می‌تواند به شکل بیماری شینگلز دوباره فعال شود.

هر کسی که قبلا به آبله‌مرغان مبتلا شده باشد، می‌تواند به شینگلز دچار شود اما به گفته‌ی CDC حدود نیمی از موارد در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می‌افتد.

براساس گزارشاتی که قبل از تصمیم روز چهارشنبه CDC به کمیته‌ی مشورتی CDC در امور ایمن‌سازی ارائه شد، واکسن جدید در پیشگیری از شینگلز در افراد ۵۰ تا ۶۹ ساله، ۹۷ درصد و در افراد ۷۰ سال به بالا حدود ۹۱ درصد موثر است.

در مقایسه، Zostavax در دهه‌ی ۵۰ زندگی به میزان ۷۰ درصد، در دهه‌ی ۶۰ زندگی به میزان ۶۴ درصد، در دهه‌ی ۷۰ زندگی به میزان ۴۱ درصد و در دهه‌ی ۸۰ زندگی به میزان ۱۸ درصد موثر است.

همچنین واکسن جدید در جلوگیری از درد عصبی که پس از برطرف شدن راش شینگلز ادامه پیدا می‌کند، بهتر از واکسن قبلی است – واکسن جدید حدود ۹۰ درصد موثر است، و واکسن قبلی ۶۵ درصد.

زخم‌های پوستی

دکتر لن هوروویتز، یک متخصص ریه در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید: «حمله‌ی شینگلز برای اکثر افراد، شدید و دردناک است و این احتمال وجود دارد که زخم‌های پوستی برطرف شوند اما درد عصب همچنان ادامه داشته باشد. این مشکل می‌تواند واقعا مزمن و مداوم باشد و به‌سختی درمان شود.»

براساس این نتایج، آرای کمیته‌ی مشورتی ۸ در برابر ۷ به‌نفع توصیه‌ی Shingrix برای افراد ۵۰ سال و بالاتر بود. و همچنین اعلام کرد که افرادی که قبلا با واکسن Zostavax مایه‌کوبی شده‌اند، باید دوباره برای دریافت واکسن جدید مراجعه کنند.

دکتر تالیا سوارتز، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشکده‌ی پزشکی ایکان در مونت سینای نیویورک می‌گوید: « دلیل این آراء نزدیک، آن است که در حالی که واکسن جدید، بسیار موثرتر است اما با واکنش‌های بیشتری همراه است. در حالی که این واکنش‌ها جدی نیستند اما ممکن است موقتا ناخوشایند باشند، از جمله تب و درد عضلانی

کمیته‌ی مشورتی با فاصله‌ی نزدیکی پس از تأیید این واکسن توسط FDA در روز دوشنبه، به آن رأی مثبت داد.

شان کلمنتس، سخنگوی Glaxo می‌گوید در این لحظه مشخص نیست که آیا افرادی که واکسن Zostavax را دریافت کرده‌اند، باید فورا برای دریافت واکسن جدید مراجعه کنند یا منتظر بمانند. این موضوع در طول بحث این هیئت، مطرح نشد.

کلمنتس می‌گوید این شرکت دارویی انتظار دارد که اگر CDC از توصیه‌ی کمیته‌ی مشورتی پشتیبانی می‌کند، زمانبندی واکسیناسیون مجدد با Shingrix را مشخص کند.

هوروویتز نیز می‌گوید که امیدوار است روشن شود آیا افرادی که واکسن Zostavax را دریافت کرده‌اند، فقط به یک دوز از واکسن جدید نیاز دارند یا باید هر دو دوز را دریافت کنند.

سوارتز می‌گوید که اگر بیماران Zostavax کمی صبر کنند، مجبور نخواهند بود هزینه‌ی زیادی برای واکسن جدید پرداخت نمایند.

به گفته‌ی نیویورک تایمز، واکسن‌سازی GSK تخمین می‌زند که این واکسن برای دو دوز حدود ۲۸۰ دلار هزینه خواهد داشت.

سوارتز می‌گوید: « Shingrix، گران‌تر است و هنوز تحت‌پوشش قرار نگرفته است. با تأیید رسمی از طرف مراکز کنترل بیماری، شرکت‌های بیمه احتمالا شروع به تحت پوشش قرار دادن این واکسن جدید خواهند کرد.»

Shingrix، یک واکسن هرپس زوستر غیرزنده است که حاوی یک بوستر (تقویت‌کننده) برای تولید یک پاسخ ایمنی قوی در طولانی‌مدت می باشد.

آدالجا می‌گوید که آن تقویت‌کننده و این واقعیت که واکسن جدید در دو مرحله تزریق می شود، احتمالا دلایلی هستند که چرا اثر محافظت‌کننده‌ی بهتری دارد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • medlineplus
  • Amesh Adalja, M.D, senior associate, Johns Hopkins Center for Health Security, Baltimore; Len Horovitz, M.D., pulmonologist, Lenox Hill Hospital, New York City; Talia Swartz, M.D., Ph.D., assistant professor, infectious diseases, Icahn School of Medicine at Mount Sinai, New York City
  • HealthDay

تصاویر 

  • redlandplusmore
  • greenmedinfo

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آفت دهان

هر آنچه درباره آفت دهان باید بدانید

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

تغذیه و سلامتی

کمبود منیزیم

۱۷ خوراکی برای افزایش سطح منیزیم در بدن و اثرات آنها

روغن ها

روغن اسانس نعناع فلفلی

فواید استفاده از روغن اسانس نعناع فلفلی!

پوست و مو

روغن درخت چای

درمان آکنه با روغن درخت چای

کمک های اولیه

گزش حشرات

درمان آلرژی نسبت به گزیدگی حشرات

کمک های اولیه

گزیدگی و زخم نیش حشرات

گزیدگی و زخم نیش حشرات در کودکان

کمک های اولیه

اگزما در نوزادان

اگزما در نوزادان

کمک های اولیه

درمان کهیر در کودکان

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *