مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی پارانویا چیست و چه علائمی دارد؟

پارانویا چیست و چه علائمی دارد؟افزودن دیدگاه

پارانویا احساسات و افکار شدید اضطراب و ترس را شامل می شود که اغلب مربوط به آزار و اذیت، تهدید یا توطئه است. پارانویا در بسیاری از اختلالات روانی رخ می دهد، اما اغلب در اختلالات روان پریشی وجود دارد. پارانویا می تواند تبدیل به توهم شود، زمانی که افکار و عقاید غیر منطقی آنقدر ثابت می شوند که هیچ چیز (از جمله شواهد مخلاف) نمی تواند فرد را متقاعد کند که آنچه که فکر می کند یا احساس می کند درست نیست. هنگامی که فردی مبتلا به پارانویا یا توهم است، اما هیچ نشانه دیگری ندارد (مانند شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند)، ممکن است مبتلا به آنچه که اختلال وهمی نامیده می شود، باشد. از آنجا که تنها افکار تحت تاثیر قرار می گیرند، فرد مبتلا به اختلال وهمی معمولا میتواند کارهای زندگی روزمره را انجام دهد، اما زندگی فرد مبتلا، ممکن است محدود و منزوی باشد.

علائم پارانویا علائم پارانویا چیست؟

علائم پارانویا و اختلالات وهمی شامل نگرانی شدید و غیر منطقی یا سوء ظن است که می تواند باعث احساس ترس، خشم و خیانت شود. برخی باورها و رفتارهای قابل شناسایی افراد با علائم پارانویا عبارتند از عدم اعتماد، بیش از حد محتاط بودن، دشواری در بخشش دیگران، نگرش دفاعی در پاسخ به نقدی که در ذهن است، تمایل به انجام کاری با انگیزه های پنهان، ترس از فریب و یا استفاده از آن، ناتوانی در یافتن آرامش یا منطقی بودن.

 

پارانویا

چه چیزی باعث پارانویا می شود؟

علت پارانویا، اختلال در عملکرد های ذهنی و احساسی مختلف است که شامل استدلال و معانی تعیین شده می باشد. دلایل این اختلالات مختلف و نامعلوم هستند. برخی از علائم پارانویا مربوط به احساسات سرکوب، انکار و یا توطئه هستند. به دلیل افزایش انزوا و دشواری در کمک گرفتن، اغلب افکار و احساسات پارانوئید مربوط به وقایع و روابط در زندگی شخصی هستند.

 

توهمات عرفانی

وهم چیست؟

وهم باوری عجیب و غریب است که علیرغم عدم وجود شواهد، شخص اصرار دارد که درست است. اعتقادات فرهنگی که ممکن است عجیب و غریب به نظر برسند، اما به طور گسترده پذیرفته شده، معیارهای مناسبی برای متوهم بودن نیستند. دو نوع از رایج ترین انواع توهمات، توهمات عرفانی یا توهمات آزاردهنده هستند.

 

سوء ظن

اختلال وهمی چیست؟

اختلال وهمی با باورهای غیرمنطقی یا شدید و یا سوء ظن (ها) مشخص می شود که فرد معتقد است درست هستند. این باورها ممکن است به نظر بیگانه و غیرممکن (عجیب) برسند و یا در قلمرو آنچه که امکان پذیر است (غیر وهمی) وجود داشته باشند. علائم باید به مدت یک ماه یا بیشتر طول بکشند تا بتوان تشخیص داد فردی به اختلال وهمی مبتلا است.

 

درمان پارانویا

پارانویا و اختلال وهمی چگونه درمان می شوند؟

پارانویا معمولا از طریق دارو و رفتار درمانی شناختی درمان میشود. مهمترین عنصر در درمان پارانویا و اختلال وهمی، ایجاد یک رابطه اعتماد و همکاری برای کاهش تأثیر اندیشه های ترسناک غیرمنطقی و بهبود مهارت های اجتماعی است. درمان فرد مبتلا به پارانویا میتواند دشوار باشد زیرا علائم باعث افزایش تحریک پذیری، امنیت احساسی و خصومت احتمالی می شوند. اغلب اوقات، روند پیشرفت در تصورات پارانوئید و به ویژه اختلال وهمی، آهسته است. صرف نظر از چگونگی روند فرایند، بهبودی و رابطه مجدد امکان پذیر است.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت جنسی

ورزش کردن

مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ

پوست و مو

داشتن پوستی بدون چروک

دمنوش هایی که پیری پوست را به تاخیر می اندازند!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات دارویی

مصرف کلومیپرامین

موارد استفاده و عوارض کلومیپرامین

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف فلووکسامین

موارد استفاده و عوارض فلووکسامین

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف بوپروپیون

موارد استفاده و عوارض بوپروپیون

تغذیه و سلامتی

روغن ماهی

فواید سلامتی و موارد مصرف روغن ماهی

اطلاعات پزشکی

درمان برای سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم: علل، علائم، تشخیص، درمان آن

اطلاعات دارویی

اسیکلوویر

موارد استفاده و عوارض اسیکلوویر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *