سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته هشتم بارداری

در هفته هشتم بارداری علی رغم شروع رشد جنین و بزرگ شدن رحم، احتمال دارد تغییر محسوسی در ظاهر دیده نشود مثلا کمر شما ممکن است برای خودتان بزرگتر به نظر برسد، اما دیگران قادر نخواهند بود تشخیص دهند شما باردار هستید. اگر اولین بار است که مادر شده اید، در سه ماهه اول نشان نخواهید داد که باردار هستید.

هفته هشتم بارداری

 

هفته هشتم بارداری

تغییرات و علائم مادران باردار

در هفته هشتم بارداری قطعا شروع به بزرگ شدن کرده اید. اگرچه رحم همچنان بزرگ میشود، این احتمال وجود دارد که شما هنوز هم در ظاهر تغییری را احساس نکنید. این امر به ویژه در مادرانی دیده میشود که نخستین بار است که باردار شده اند، هر چند به احتمال زیاد احساس میکنید کمر شما در حال سفت شدن است.

پزشک ممکن است به شما بگوید که رحم شما در حال حاضر به اندازه یک گریپ فروت است. به عبارت دیگر پیشرفت بسیار زیادی از وضعیت قبل از بارداری، که رحم کوچکتر از یک آلو است، داشته اید.

زنانی که قبلا زایمان را تجربه کرده اند، و یا زنانی که دو قلو و یا چند قلو را باردار هستند، در این هفته ممکن است اندکی نشان دهند که باردار هستند.

اگر چه هنوز شکم شما برآمده نشده است، اما با بسیاری از علائم ناراحت کننده اولیه بارداری دست و پنجه نرم خواهید کرد. در این هفته برای زنان باردار دست و پنجه نرم کردن با خستگی، مقداری تهوع یا استفراغ، گرفتگی خفیف شکم، کمر درد و تغییرات در پستان رایج است.

 

گرفتگی شکم

گرفتگی شکم

گرفتگی خفیف شکم یکی از نشانه های طبیعی در هفته هشتم بارداری است. اگر چه این گرفتگی همیشه نگران کننده است، به خصوص برای زنانی که پیش از این هرگز باردار نبوده اند، اما گرفتگی خفیف شکم جای نگرانی ندارد و یکی دیگر از علائم بارداری می باشد.

به طور کلی، اگر درد غیر معمول و پیچش شکمی که دردناک یا مزمن، و یا همراه با خونریزی است، دارید به پزشک مراجعه کنید. این مشکل ممکن است نشانه ای از سقط جنین و یا یکی دیگر مشکلات جدی بارداری باشد.

 

کمر درد

کمر درد

دردهای کمر یکی دیگر از علائم شایع در دوران بارداری هستند. می توانید فشار رحم در حال رشد در قسمت پایین ستون فقرات را مقصر این دردها بدانید. همچنین ممکن است درد شدید در باسن و کنار ران را تجربه کنید. این درد به خاطر فشار آوردن رحم به عصب سیاتیک است که در باسن و کنار پای شما وجود دارند. تمام این ناراحتی ها شایع، و فقط عارضه جانبی حمل جنین هستند.

 

بیزاری از غذا

 بیزاری از غذا

بیزاری غذایی نیز یکی از علائم طبیعی است. بیزاری از غذا اغلب همراه با بیماری صبحگاهی است. اگر متوجه میشوید که کاملا حالت تهوع دارید، ممکن است دریابیدکه بوی غذاهای خاص موجب تهوع شما میشوند. حتی فکر خوردن غذاهای خاص ممکن است شما را دچار چنین حالتی کند.

 

میل شدید غذایی

میل شدید غذایی

از سوی دیگر، اگر شما جزو افراد خوش شانس هستید و دچار بیماری صبحگاهی نمی شوید ممکن است هوس غذایی را تجربه کنید. ممکن است متوجه شوید که در همه زمان ها گرسنه هستید و نمی توانید منتظر خوردن ظرف پر از بستنی بمانید. میل شدید به غذا بخش سرگرم کننده بارداری است، بنابراین اگر هوس غذایی دارید از این نشانه بارداری لذت ببرید!

 

تغییرات پستان

 تغییرات پستان

در طول هفته های اول بارداری، ممکن است متوجه شده باشید که سینه یا نوک سینه شما درد میکند و به لمس حساس است. افزایش دو اینچی یا سه پوندی سینه ها در دوران بارداری غیر عادی نیست.

همانطور که هفته های بارداری را سپری میکنید، سینه های شما به رشد خود ادامه میدهند. در پایان سه ماهه اول، اگر سینه های شما به اندازه یک فنجان بزرگ شده باشند، جای تعجب نیست! همسر شما ممکن است از این رشد جدید سینه ها بسیار خوشحال باشد، اما لمس کردن ممکن است ممنوع باشد چرا که سینه های شما همچنان به لمس حساسیت بسیاری دارند. حساسیت به لمس پستان اغلب همانند احساس قبل از پریودی است، تنها سینه ها بیشتر متورم میشوند، و احساس خارش و حساس بودن ایجاد میشود.

ممکن است به فکر سوتین های دوران بارداری باشید. آنها از قلاب های اضافی در پشت و کاسه های بزرگتر برای اندازه رو به رشد سینه ها، برخوردار هستند. این سوتین ها میتوانند از سوتین های معمولی راحت تر باشند. سوتین های بارداری شب نیز ایده خوبی برای کمک به راحتی سینه های شما در طول ساعات شب هستند.

 

توبرکل مونتگمری

 یکی دیگر از تغییرات پستان: توبرکل مونتگمری

بارداری تنها روی اندازه سینه های تاثیر نمیگذارد. نوک سینه ها و آرئول (پوست تیره تر اطراف نوک پستان) شما نیز تغییر خواهند کرد. هم نوک سینه ها و هم  آرئول ها ممکن است بزرگتر و تیره تر شوند. خیلی زود، ممکن است متوجه شوید که برجستگی های کوچک در آرئول شما برجسته تر میشوند. این برجستگی ها “توبرکل مونتگمری” نامیده میشوند و در دوران بارداری بسیار قابل توجه می شوند. همچنین ممکن است متوجه شوید که می توانید رگهای کبود را در زیر پوست سینه خود ببینید.

هورمون های بارداری دلیل این تغییرات پستان در دوران بارداری هستند. در دوران بارداری، سینه های شما در حال آماده شدن برای تغذیه با شیر مادر هستند. لایه چربی سینه شما ضخیم تر میشود زیرا تعداد غدد شیری شما افزایش می یابد.

 

افزایش وزن

افزایش وزن در هفته هشتم بارداری

افزایش وزن شما در هفته هشتم بارداری تقریبا نیم تا یک کیلو است. برخی زنان اضافه وزن بیشتری را تجربه میکنند و برخی کمتر. به یاد داشته باشید که درست مثل افراد، کودکان نیز متفاوت هستند، هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است. بیماری صبحگاهی میتواند اضافه وزن مطلوب شما را دشوار سازد. اخم نکنید – هنگامی که به سه ماهه دوم برسید، این تهوع و استفراغ برطرف میشود و به طور پیوسته شروع به افزایش وزن نیم کیلویی در هر هفته میکنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • naturalon
  • newkidscenter
  • fitpregnancy.mdpcdn
  • assets.baby-pedia
  • s3.amazonaws

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

سلامت عمومی

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

موشن‌لب یا شبیه‌ساز ورزشی چیست؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *