سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته پانزدهم بارداری

در هفته پانزدهم بارداری ممکن است کاملاً باردار به نظر برسید. در سه ماهه دوم برای زنان باردار افزایش وزن بین دو و نیم تا پنج کیلو طبیعی است. (اگر دوقلو باردار باشید، ممکن است در سه ماهه دوم ۱۰ کیلو اضافه وزن تجربه کنید). اگر هنوز بارداری شما مشخص نباشد، ممکن است احساس نفخ بیشتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که هر زن، و هر بارداری متفاوت است. اگر هنوز بارداری شما به نظر نمی‌آید، نگران نباشید.

تغییرات و علائم مادران در هفته پانزدهم بارداری

 

اندازه گیری رحم

اندازه گیری رحم

از این پس در دوران بارداری، ماما یا پزشکی که تحت نظر او هستید در هر ویزیت پیش از زایمان شروع به اندازه گیری رحم شما برای بررسی رشد کودک خواهد کرد. این اندازه گیری‌ها، “اندازه گیری ارتفاع رحم” نامیده می‌شوند. اندازه گیری ارتفاع رحم با اندازه گیری از بالای استخوان شرمگاهی تا بالای رحم انجام می‌شود. اندازه گیری مطابق با تعداد هفته‌هایی است که شما باردار هستید.

 

صحبت کردن با کودک

صحبت کردن با کودک

هفته پانزدهم بارداری زمان فوق العاده ای برای آغاز صحبت کردن با کودک خود است. گوش‌های کودک دلبند شما به حدی رشد کرده‌اند که می‌توانند برخی از صداها را از جهان خارج، مانند صدای مادر خود را بشنوند. می‌توانید کتاب بخوانید، و یا یک مکالمه ساده با کودک خود در مورد آنچه انجام می‌دهید، داشته باشید.

 

احساسات

احساسات

احساسات شما هنوز هم دیوانه کننده است. احساس اندکی اضطراب یا استرس در مورد این تغییر در زندگی رایج است. ممکن است در مورد سلامت و سعادت کودک خود نگران باشید، یا ممکن است در مورد اینکه نتوانید مادر خوبی باشید، نگرانی داشته باشید. خود را تحت فشار روحی قرار ندهید، زمانی را برای استراحت و لذت بردن از این سه ماهه میانی اختصاص دهید.

در هفته پانزدهم بارداری، احساس و ظاهری خواهید داشت که بیشتر حس خواهید کرد که باردار هستید. شروع تجربه برخی از عوارض جانبی ناخوشایند و حتی عجیب و غریب بارداری عادی است.

 

بالش بارداری

بی خوابی

بی خوابی و دشواری در خوابیدن یکی دیگر از تجارب شایع در هفته پانزدهم بارداری است. بیش از ۷۰ درصد از تمام مادران بی خوابی را تجربه می‌کنند. ممکن است به خواب رفتن (یا خوابیدن در طول شب) به خاطر دیگر عوامل نارضایتی بارداری، مانند گرفتگی عضلات پا، تکرر ادرار که موجب تداخل در خواب می‌شود، و سندرم پای بی قرار، دشوارتر شود. همان طور که شکم شما بیشتر رشد می‌کند، ممکن است یافتن یک موقعیت خواب راحت نیز دشوارتر شود.

برای کمک به خواب بهتر، سعی کنید برای یک بالش بارداری سرمایه گذاری کنید، زیرا این بالش‌های مخصوص تمام بخش‌های بدن را پشتیبانی می‌کنند. ماساژ قبل از خواب و یا انجام دیگر تکنیک‌های تمدد اعصاب نیز می‌توانند به بی خوابی شما کمک کنند.

 

سوزش سر دل

سوزش سر دل

سوزش سر دل (رفلاکس معده) ممکن است در ابتدا برای شما خیلی ناخوشایند باشد. احساس سوزشی که در قفسه سینه خود احساس می‌کنید نشانه شایع بارداری در سه ماهه دوم و سوم است. این یکی دیگر از تجربه‌های ناخوشایند بارداری به دلیل سطوح بالاتر پروژسترون است، که باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری (دریچه بین انتهای پایینی مری و معده) می‌شود. هنگامی که این دریچه به اندازه کافی محکم بسته نمی‌شود، اسید معده به مری برگشت می‌کند. این مسئله می‌تواند به احساس سوزش، درست پشت قفسه سینه شما منجر شود.

در حالی که سوزش سر دل طبیعی است، اما ناخوشایند است. برای به حداقل رساندن این ناراحتی، سعی کنید از هر گونه مواد غذایی محرک مانند غذاهای ادویه دار و چاق کننده، غذاهای اسیدی و نوشابه‌ها و نوشیدنی های گازدار پرهیز کنید.

ترشح بزاق بیش از حد می‌تواند با سوزش سر دل همراه باشد. ممکن است متوجه شوید که بیشتر از حالت طبیعی بزاق در دهان شما تولید می‌شود و حتی ممکن است به طور مداوم مجبور باشید آب دهان خود را در دستمال بریزید. اگرچه ترشح بیش از حد بزاق یکی از عوارض جانبی بسیار عجیب و غریب است، اما جای نگرانی نیست. تغییرات هورمونی می‌توانند در این عارضه نقش داشته باشند، همچنین این احتمال وجود دارد که بزاق بیشتر برای مبارزه با سوزش سر دل تولید می‌شود. مریم گلی اسید معده را خنثی می‌کند.

 

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی و احتقان بینی شایع است. این نشانه بارداری به خاطر تورم در غشاء مخاطی بینی است که عمدتاً نتیجه افزایش تولید هورمونی می‌باشد. احساس گرفتگی بینی می‌تواند بدون هیچ نشانه‌ای از بیماری و یا سرماخوردگی وجود داشته باشد. این نشانه در طول دوران بارداری از بین خواهد رفت و دوباره بروز خواهد کرد.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

افزایش وزن شما در هفته پانزدهم بارداری ممکن است بین سه تا سه و نیم کیلو باشد. با این حال، اگر اضافه وزن بیشتری داشتید کاملاً طبیعی است. برخی از زنان در دوران بارداری اضافه وزن بیشتری را تجربه می‌کنند و برخی دیگر کمتر و کندتر وزن اضافه می‌کنند. اگر دوقلو یا چند قلو باردار هستید، به مراتب ممکن است این میانگین افزایش وزن بیشتر باشد.
شما باید تا زمان تولد کودک افزایش وزن ۱۲ تا ۱۵ کیلو را در نظر داشته باشید. اگر دوقلو باردار هستید و قبل بارداری وزن معمولی داشته‌اید، حدوداً افزایش وزن ۱۸ تا ۲۵ کیلو را تجربه خواهید کرد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • assets.babycenter
  • ۰٫s3.envato
  • youqueen
  • bringfull
  • s3.amazonaws
  • assets.babycenter
  • amhpla

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

سلامت عمومی

اسید معده

اسید معده از چه ترکیباتی ساخته شده است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *