سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته بیست ودوم بارداری

در هفته بیست ودوم بارداری ، همه چیز در بدن شما در حال گسترش است، از شکم گرفته تا سینه ها و ران و حتی باسن! در واقع، افزایش وزن دوران بارداری در هفته بیست ودوم بارداری برای یک زن با وزن متوسط میتواند حدود ۷ کیلو باشد. اکنون که شما دو هفته پس از نیمه بارداری خود را سپری میکنید، احتمالا تا زمان زایمان تنها بین ۵ تا ۱۰ کیلو دیگر افزایش وزن را تجربه خواهید کرد. (به یاد داشته باشید که افزایش وزن توصیه شده بارداری برای زنی با وزن متوسط بین ۱۲ تا ۱۶ کیلو است. در صورت امکان این افزایش وزن را مدنظر قرار دهید.)

تغییرات و علائم مادران در هفته بیست و دوم بارداری

 

نمایان شدن شکم

نمایان شدن شکم

در هفته بیست ودوم بارداری ، اگر غریبه ای نزدیک شما آمد و قصد داشت شکم شما را لمس کند، تعجب نکنید. حتی ممکن است از افراد بخواهید کمی از شما فاصله بگیرند.

بسته به نوع شخصیتی که شما دارید، ممکن است از این توجه افراد استقبال کنید و یا ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اگر نمی خواهید کسی شما را لمس کند، به راحتی به آنها بگویید چطور احساسی دارید، و یا یک گام به عقب بردارید و به آنها دست بدهید. حتی میتوانید پیراهنی بخرید که بگوید، ” از شکم فاصله بگیرید.”

 

ارتباط با کودک و همسر

ارتباط با کودک و همسر

در زندگی روزمره خود زمانی را برای “پیوند با کودک” خود برنامه ریزی کنید. هر روز، چند دقیقه – و یا حتی یک یا دو ساعت را – فقط با صحبت کردن با کودک خود و نوازش شکم خود سپری کنید. هنگامی که در حال انجام این کار هستید، مقداری لوسیون نیز بردارید و آن را به شکم خود بمالید. لوسیون میتواند به خارش پوست شما کمک کند، به علاوه کودک شما ممکن است از نوازش شکم احساس خوبی داشته باشد.

از این سه ماهه برای گذراندن زمانی با ارزش و بسیار مورد نیاز با شریک زندگی خود استفاده کنید. همان طور که بارداری شما به سمت سه ماهه سوم در حرکت است، شکم بزرگ شما ممکن است شما را برای انجام برخی کارها محدود کند. پس از زایمان، زمان های بسیار کمی وجود خواهند داشت که با یکدیگر تنها باشید و آرامش و سکوت اندکی برای با هم بودن خواهید داشت.

 

تغییرات پوست

تغییرات پوست در هفته بیست ودوم بارداری

آیا متوجه شده اید که صورت شما درخشان شده است؟ این درخشان بودن و یا “سرخ و سفید شدن بارداری” چیست؟ افزایش حجم خون در گردش پوست شما را روشن تر می سازد و افزایش هورمونهای شما موجب میشود پوست شما درخشان تر به نظر برسد. این تغییرات موجب میشود صورت شما زیباتر به نظر برسد.

متاسفانه، تمام زنان باردار سرخ سفید شدن پوست در دوران بارداری را تجربه نمی کنند. در عوض، پوست شما ممکن است بدتر شود.

مشکلات پوستی شامل پوست چرب، پوست خشک، و آکنه هستند. هورمون های بارداری می توانند پوست زیبای شما را به بدترین کابوس هنگام نگاه کردن به آینه تبدیل کنند. برخی از مادران دچار پوست چرب میشوند. این مسئله می تواند به جوش و آکنه منجر شود. ممکن است احساس کنید دوباره ۱۷ ساله شده اید!

اگر با پوست چرب و جوش دار دست و پنجه نرم میکنید، متخصصین پوست توصیه می کنند که صورت خود را چند بار در روز با یک پاک کننده ملایم بشویید. استفاده از لوازم آرایش بدون روغن نیز کمک خواهد کرد.

برخی از زنان باردار پوست چرب ندارند بلکه دچار خشکی پوست میشوند. پوست خشک تغییر شایع پوست در دوران باردرای است. برای اینکه پوست خشک خود را تحت کنترل درآورید، حتما هر روز آن را مرطوب کنید. همچنین استفاده از لوسیون بلافاصله پس از حمام یا دوش گرفتن حائز اهمیت است، چرا که این کار می تواند آب اضافی به جا مانده بر روی پوست را به دام بیندازد و تبخیر آن را کُند کند بنابراین پوست خشک شما بدتر نخواهد شد.

 

مغز بارداری

مغز بارداری

علائم بارداری مادر در هفته بیست ودوم بارداری شامل مغز بارداری است. این روزها ذهن شما چطور است؟ در سه ماهه دوم، برخی از زنان باردار احساس میکنند نسبت به قبل فراموشکار تر شده اند. این مشکل “مغز بارداری” نامیده میشود و نوعی فراموشی است که در دوران بارداری کاملا شایع است. ممکن است به راحتی حواستان پرت شود. ممکن است در وسط یک مکالمه مهم باشید، و به طور ناگهانی فراموش کنید در مورد چه موضوعی صحبت می کنید. و یا به آشپزخانه بروید تا چیزی برای خوردن بردارید، و هنگامی که به آشپزخانه میرسید فراموش میکنید چرا اینجا هستید.

پزشکان مطمئن نیستند چه چیزی باعث “مغز بارداری” میشود هر چند هورمون های بارداری میتوانند در بروز این مشکل نقش داشته باشند. علاوه بر این، شما در حال گذراندن یک رویداد بزرگ در زندگی خود هستید، داشتن نوزاد تغییر بزرگی است! این امکان وجود دارد که ناتوانی شما برای تمرکز و یا توجه به دلیل توجه کمتر شما به چیزهایی که در اطرافتان میگذرد و توجه بیشتر به آن چه که در بدن شما اتفاق می افتد، باشد.

اگر چه مغز بارداری ناامید کننده است، اما فقط جزو علائم بارداری است که از بین خواهد رفت. هنگامی که کودک شما متولد میشود و در نقش جدید خود به عنوان مادر قرار میگیرید، مغز بارداری از بین خواهد رفت.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

فکر می کنید چه مقدار وزن اضافه کرده اید؟ افزایش وزن برای زنی با وزن متوسط در هفته ۲۲ بارداری باید بین ۷ تا ۷٫۵ کیلو باشد. از این نقطه به بعد، احتمالا باید هر هفته تنها نیم کیلو اضافه وزن داشته باشید.

در زمان زایمان افزایش وزن شما در مجموع باید حدود ۱۲ تا ۱۶ کیلو باشد. زنان دارای اضافه وزن باید به دست آوردن افزایش وزن کمتری را مدنظر قرار دهند (۷ تا ۱۲ کیلو)، و زنانی که پیش از بارداری دچار کمبود وزن بوده اند باید بیشتر وزن اضافه کنند (۱۴ تا ۲۰ کیلو).

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • ۱٫static.mama
  • northshorekid
  • assets.babycenter
  • media.indiatimes
  • cdn.inquisitr

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

پوست و مو

چگونگی انجام لایه‌برداری پوست

لایه‌برداری پوست چیست؟

پوست و مو

اسکارلت RF

اسکارلت RF ، روشی نوین برای جوانسازی پوست

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

پوست و مو

میکرودرم ابریژن

برطرف کردن مشکلات پوستی با میکرودرم ابریژن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *