سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته بیست و چهارم بارداری

حرکات جنین در هفته بیست و چهارم بارداری ، احتمالا قوی تر از همیشه است. به تدریج، در طول زمان، ضربات کودک شما به نظر می رسد ریتمیک تر و کندتر باشند. این مسئله قطعا یک تجربه طبیعی است. شکم شما کم کم خود را بیشتر نشان میدهد. در برخی از فرهنگ ها، مالش شکم یک زن باردار در واقع نشانه ای از شانس خوب تلقی میشود.

تغییرات و علائم مادران در هفته بیست و چهارم بارداری

بزرگ و نمایان شدن شکم

 

بزرگ و نمایان شدن شکم 

برخی از زنان از اینکه افراد به صورت تصادفی (غیر از دوستان و اعضای خانواده) شروع به مالش شکم آنها میکنند، شگفت زده میشوند. با این حال، همه زنان علاقه ای ندارند غریبه ها به آنها دست بزنند. اگر این مسئله شما را اذیت میکند که غریبه ها میخواهند شکم شما را لمس کنند، همیشه می توانید آنها را گول بزنید و بگویید که حساس هستید، و یا می توانید حواس آنها را پرت کنید و خودتان عاشقانه شکمتان را نوازش کنید.

همچنین می توانید دست خود را در مقابل شکم خود نگه دارید، این کار میتواند مانع شود برخی از افراد بتوانند بدون تمایل شما، شکمتان را لمس کنند.

 

حرکات جنین

حرکات جنین

در ابتدا، زمانی که شما حرکات کودک خود را احساس میکنید، آنها ممکن است به نظر تصادفی برسند، حتی اگر کودک شما همچنان به صورت منظم حرکت کند. اگر هنگامی که کودک شما حرکت می کند به حرکاتش توجه کنید، متوجه الگوهای خواب و بیداری او خواهید شد. خواه باور کنید یا نه، اما نوزادان در رحم مادر میخوابند.

از تمام حرکات کودک خود در حین حرکتش لذت ببرید. هنگامی که کودک شما متولد شود، ممکن است تعجب کنید که حس کردن و یا حرکت او را در اطراف شکم خود از دست داده اید.

بسیاری از زنان باردار خیلی خوب از سه ماهه دوم خود لذت میبرند. علائم حاملگی شما معمولا خفیف هستند، و بیش از حد دردناک و یا خسته کننده نیستند. (تنها در سه ماهه سوم است که ناراحت کننده ترین علائم را تجربه خواهید کرد.)

 

ترشحات واژن

ترشحات واژن

اگر متوجه شدید که نسبت به قبل ترشحات واژن شما بیشتر شده است، نگران نشوید. اکثریت زنان باردار سطوح بالاتری از ترشح را در دوران بارداری خود دارند، و این مسئله به دلیل افزایش جریان خون به اندام تناسلی و افزایش تمام هورمون های بارداری در بدن شما می باشد.

ترشحات واژن در دوران بارداری ” لکوره” نامیده میشوند و باید روشن یا سفید رنگ باشند، و معمولا بی بو هستند. حتی در سه ماهه سوم خود و در هفته های نزدیک زایمان خود این ترشحات را بیشتر مشاهده خواهید کرد.

 

فراموشی

فراموشی

فراموشی یکی از علائم آزار دهنده بارداری است که ممکن است در هفته بیست و چهارم بارداری بروز کند. استرس، خستگی، و تغییرات هورمونی می توانند موجب شوند شما فراموشکارتر شوید. برای مقابله با فراموشکاری بیشتر در زمان بارداری، حتما تمام جلسات، قرار ملاقات و وظایف خود را پیگیری کنید. از یک برنامه ریز استفاده کنید، و یا آلارم را بر روی تلفن همراه خود تنظیم کنید، و یا همیشه دفترچه کوچکی همراه خود داشته باشید.

 

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی نشانه شایع بارداری است. متوجه خواهید شد که بینی شما دچار گرفتگی یا آبریزش شده است، و هیچ نشانه ای از داشتن آلرژی یا عفونت ویروسی وجود ندارد. این وضعیت “رینیت” بارداری نامیده میشود، و به خاطر سطوح بالاتر هورمون در بدن شما و تورم غشاهای مخاطی پوشاننده بینی شما ایجاد می شود. برای کمک به مقابله با این مشکل در دوران بارداری، شب سر خود را روی بالش بلندتری قرار دهید. همچنین دوش گرفتن یا حمام کردن نیز کمک می کند. استفاده از یک مرطوب کننده یا دستگاه بخار ساز در شب نیز میتواند به گرفتگی بینی شما کمک کند.

 

افزایش اشتها

افزایش اشتها

در هفته بیست و چهارم بارداری افزایش اشتها یکی از لذت بخش ترین علائم بارداری است که ممکن است متوجه آن شده باشید. برای مادران باردار گرسنگی غیر معمول نیست. ممکن است با هوس های غذایی دست و پنجه نرم کنید. در حالی که هوس غذایی مشکلی ندارد، فقط حتما خوردن خوارکی های سالم و انتخاب مواد غذایی مغذی را در پیش بگیرید. لازم نیست هر چیزی که در یخچال موجود است را بخورید.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

اگر قبل از بارداری وزن متوسط داشته اید، افزایش وزن شما در هفته بیست و چهارم بارداری بین هشت تا هشت و نیم کیلو است. اگر قبلا کمبود وزن داشته اید، وقتی که بارداری میشوید دلتان میخواهد چند کیلو بیشتر اضافه وزن داشته باشید و اگر اضافه وزن یا چاقی داشته اید، باید چند کیلو کمتر اضافه وزن داشته باشید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • img.webmd
  • fthmb.tqn
  • gss0.bdstatic
  • babyzeen
  • homeremedyhacks
  • igennus
  • i2.mirror

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

بارداری

علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند

۷ مورد از علائم بارداری که باعث خجالت می‌شوند!

سلامت زنان

بوی واژن

چرا واژن من بو می‌دهد؟

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

کمک های اولیه

ضربه مغزی

ضربه مغزی (آسیب تروماتیک مغز سر)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *