سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری ، شما به سرعت به پایان بارداری خود نزدیک می شوید. آیا برای تولد نوزاد خود آماده هستید؟ برای آمادگی بیشتر برای زایمان با این مقاله از راستینه همراه باشید.

تغییرات و علائم مادران در هفته سی ام بارداری

 

چرخه خواب و بیداری نوزاد

چرخه خواب و بیداری نوزاد

ممکن است در هفته سی ام بارداری متوجه شده باشید که نوزاد شما اکنون یک چرخه خواب و بیداری دارد. در طول روز و شب زمان هایی هست که کودک شما فعال است و زمان های دیگری کمتر حرکت می کند. هنگامی که شما الگوهای حرکت کودک خود را می فهمید، ممکن است بخواهید توجه خود را به آنها معطوف کنید.اگر متوجه کاهش حرکت کودک خود شدید، باید فورا با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. این مسئله ممکن است نشانه ای از یک مشکل باشد.

رحم شما در هفته سی ام بارداری حدود ۴ اینچ بالاتر از ناف است. کمتر از ۱۰ هفته دیگر تا تاریخ تخمین زده شده برای زایمان باقی مانده است، ممکن است متوجه شوید که شما به سرعت از اتاق خارج می شوید و ممکن است متوجه شوید که خم شدن غیر ممکن است.

نشانه های بارداری در سه ماهه سوم

نشانه های بارداری در سه ماهه سوم

نشانه های بارداری در سه ماهه سوم قوی هستند که معمولا شامل درد پشت و کمر، انقباضات براکستون- هیکس و تورم پا و مچ پا (اِدم) هستند.

ممکن است تراوش مایع از سینه هایتان اکنون شما را آزار دهد. در هفته های قبل از زایمان طبیعی است که سینه های شما آغوز ترشح کنند (شیر اولیه که غلیظ و کرمی است، و نوزاد در اولین روزهای زندگی اش از آن تغذیه می کند). اگر چه ترشح شیر از سینه ها آزار دهنده است، اما روش بدن شما برای آمادگی برای تغذیه با شیر مادر است. اگر ترشح شیر شما را اذیت میکند، حتما از پدهای مخصوص برای محافظت از لباس های خود استفاده کنید.

دشواری در خواب در طول سه ماهه سوم، جزو زندگی شما میشود. شکم بزرگ شما باعث می شود که موقعیت راحتی برای خواب پیدا نکنید. شما نمی توانید به پشت بخوابید و حتی به پهلو خوابیدن ممکن است راحت نباشد. به علاوه، احتمالا هر ساعت باید به توالت بروید چون دچار تکرر ادرار شده اید. رویاها و کابوس های شما مشخص تر شده اند و بیشتر به یاد می مانند.

ورزشهای آرامش بخش (ریلکسیشن) یا تنفس در هنگام بارداری میتوانند به شما در خواب بهتر کمک کنند. حتی گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و یا خواندن کتاب میتوانند ترفندهای خوبی باشند. اگر هنوز نمیتوانید مدت زمان طولانی بخوابید، سعی کنید در طول روز یک یا دو بار چرت بزنید.

 

 تورم (ادم) در پاها و مچ پا

اگر تورم (ادم) در پاها و مچ پا داشتید، ممکن است متوجه شده باشید که اندازه پایتان بزرگتر از پیش از بارداری شده است. حتی بعضی از زنان باید کفش با سایز بزرگتر تهیه کنند، و متاسفانه، بر خلاف سایر نشانه های حاملگی، بزرگتر شدن سایز پا ممکن است حتی پس از تولد کودک شما باقی بماند. در طول بارداری، تغییرات هورمونی باعث می شود که رباط ها و مفاصل شل میشوند. در نتیجه پهنای پاها بزرگتر و کمی بلندتر میشوند.

اگر وزن طبیعی دارید، اضافه وزن بارداری در هفته سی ام بارداری بین ۱۱ تا ۱۲ کیلو خواهد بود.

در هفته سی ام بارداری و در طول سه ماهه سوم انتظار میرود نوسانات خلقی را تجربه کنید. از آنجا که شکم شما نسبتا بزرگ است و شما احساس ناراحتی می کنید، جای تعجب نیست که احساس خجالت و تحریک پذیری کنید. در راس این نگرانی ها، نگرانی در مورد این است که آیا میتوانید مادر خوبی باشید یا نه، همچنین در مورد زایمان خود نگرانی دارید، این امر می تواند شما را بیش از حد احساساتی کند. به خاطر داشته باشید که بروز احساسات و نگرانی های خود با یکی از عزیزانتان، همیشه میتواند اهمیت داشته باشید. این کار ممکن است به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید.

همچنین ممکن است انقباضات براکستون -هیکس (انقباضاتی شبیه انقباضات زایمان) را به طور مرتب احساس کنید. این انقباضات غلط انداز کمک می کنند بدن شما برای زایمان و وضع حمل آماده شود. هنگامی که این انقباضات را تجربه کردید، ممکن است متوجه شوید که قسمت پایین شکم شما به طور موقت سفت شده و آزاد می شود. تا زمانی که این انقباضات در فواصل زمانی غیرمعمول رخ دهند، جای نگرانی نیست.

انقباضات براکستون-هیکس در بقیه بارداری تا زمان تولد نوزادتان، ادامه خواهند داشت.

 

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • edc2.healthtap
  • motherandbaby
  • static.wixstatic
  • figuringitoutaswegoalong.files.wordpress

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

رانینگ تایتل

بی‌خوابی

۵ مشکل سلامتی که باعث بی‌خوابی می‌شود!

اختصاصی

درد شکم در دوران بارداری

درد شکم در دوران بارداری

کمک های اولیه

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار

کمک های اولیه

رگ به رگ شدن مچ پا

درمان مچ پای رگ به رگ شده

اطلاعات پزشکی

تشنگی بیش از حد

دیابت بی مزه چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

رانینگ تایتل

درد در ناحیه پایین کمر

۸ هشداری که زنان باید در مورد سرطان تخمدان بدانند!

بارداری

گرفتگی پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در بارداری

اطلاعات پزشکی

حالت غیر طبیعی سینه

نوک سینه غیرطبیعی و ترشح از آن!

اطلاعات پزشکی

عفونت مثانه 

عفونت مثانه چیست؟ علل، علائم و تشخیص و درمان آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *