سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم بارداری ، رحم شما معمولا حدود ۱۰ سانت بالای ناف شما اندازه گیری می شود. اگر دوقلو باردار هستید، رحم شما احتمالا به اندازه رحم فردی که در هفته ۴۰ یک قلو باردار است، می باشد. پنج هفته دیگر طول میکشد تا کودک شما آماده تولد و زندگی در خارج از رحم شود. باید انتظار داشته باشید که شکم شما در هفته های آینده به راحتی رشد کند.

تغییرات و علائم مادران در هفته سی و دوم بارداری

 

احساس خستگی

احساس خستگی

در هفته سی و دوم بارداری تعجب نکنید اگر احساس خستگی می کنید. تمام وزن اضافی که شما حمل میکنید، دلیل این احساس خستگی شما است. خستگی شما همچنین ممکن است به افزایش چشمگیر هورمون پروژسترون در بدن باردار شما مربوط شود. (پروژسترون کمک می کند که بدن شما برای وضع حمل و زایمان آماده شود.)

اگرچه خستگی نشانه طبیعی بارداری در سه ماهه سوم است، در صورت امکان سعی کنید سخت نگیرید. در فواصل کوتاه استراحت کنید و در وسط روز چرت کوتاهی بزنید (البته اگر میتوانید). شما می توانید مشتاقانه منتظر این واقعیت باشید که خستگی شما تا ابد ادامه نخواهد یافت. خستگی مرتبط با بارداری در مدت کوتاهی پس از زایمان ناپدید می شود.

 

ضربان قلب  و تنگی نفس

ضربان قلب  و تنگی نفس

ممکن است کم کم تپش قلب (حس کنید که قلب شما به طور نامنظم می تپد و با ضربان نامنظمی دارد) را تجربه کنید. اگرچه ممکن است به خاطر این مسئله احساس نگرانی کنید، اما این مسئل یک تجربه رایج در دوران بارداری، به خصوص در حدود هفته سی و دوم بارداری است. تپش قلب به سادگی نتیجه افزایش حجم خون در دوران بارداری (که در این هفته به اوج خود میرسد)، همراه با تاثیرات هورن پروژسترون و استرس و اضطراب بارداری است.

اگر ضربان قلب شما با درد قفسه سینه یا احساس تنگی نفس همراه باشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است بخواهید در مورد نوع زایمانی که می خواهید فکر کنید. آیا می خواهید سزارین کنید یا زایمان واژینال را ترجیح می دهید؟ اگر به زایمان واژینال فکر میکنید، در مورد انواع بدون درد چه برنامه ریزی کرده اید؟ در بعضی موارد، ممکن است در مورد نحوه زایمان انتخابی نداشته باشید. اما در بیشتر موارد، می توانید انتخاب کنید. در مورد ویزیت های پیش از زایمان با پزشک صحبت کنید. (باید در سه ماه سوم هر دو هفته یکبار به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید.)

 

کمر درد

کمر درد

در هفته سی و دوم بارداری، وزن اضافی که حمل میکنید احتمالا موجب آسیب به بدن شما می شود. درد و ناراحتی ها در سه ماهه سوم قوی میشوند و ممکن است احساس خستگی و کوفتگی کنید.

همانطور که شکمتان بزرگ میشود، سعی کنید از موقعیت خود آگاهی داشته باشید. تغییرات موضعی (تغییراتی در نشستن و ایستادن) در دوران بارداری با برخی از تغییرات دردناک بارداری از قبیل گرفتگی های پا و کمر درد مرتبط هستند.

در این هفته ها کمر درد یک ناراحتی رایج است. تغییرات هورمونی و فیزیکی در سه ماهه آخر در درد کمر نقش دارند. با استفاده از کمپرس گرم یا سرد در ناحیه دردناک ممکن است بتوانید از شر درد کمر راحت شوید.

هیدراته ماندن ب

تکرر ادرار

تکرر ادرار احتمالا شما را ناراحت می کند و به بی خوابی شما منجر میشود. همانطور که رحم شما بزرگتر و بزرگتر می شود، به مثانه شما فشار وارد میکند که موجب میشود شما همیشه احساس کنید مجبور هستید به توالت بروید. این مسئله می تواند شما را آزار دهد، اما این یک نشانه طبیعی حاملگی در سه ماهه سوم است. بسیار مهم است که خوردن آب آشامیدنی را متوقف نکنید ، هیدراته ماندن به معنای سلامتی عمومی شما است و از دست رفتن آب بدن تنها باعث خستگی شما می شود.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

احتمالا هنوز هر هفته نیم کیلو وزن اضافه میکنید. شکم همیشه در حال رشد شما احتمالا باعث می شود موقعیت خوبی برای خواب راحت پیدا نکنید. همه این وزنی که حمل می کنید احتمالا به ناراحتی یا درد کمر شما نیز کمک می کند. درد کمر خود را با ماساژ یا بالش بارداری کنترل کنید.

افزایش وزن شما در هفته سی و دوم بارداری ممکن است ۱۲ تا ۱۵ کیلو، بیشتر یا کمتر باشد. انتظار می رود که قبل از تولد نوزاد، ۲٫۵ تا ۵ کیلو دیگر وزن اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که افزایش وزن توصیه شده برای اندازه خود را هدف قرار دهید. زنان با اندازه طبیعی باید برای افزایش وزن کلی ۱۲ تا ۱۶ کیلو را هدف قرار دهند؛ زنان دارای اضافه وزن باید فقط ۷ تا ۱۲ کیلو وزن اضافه کنند؛ و زنان کم وزن باید ۱۴ تا ۲۰ کیلو وزن اضافه کنند.

 

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • medaboutme
  • cdn2.momjunction
  • img.s-msn
  • mypregnancyplace
  • momdiscuss

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

نحوه آماد‌گی برای انجام ارزیابی توسط شبیه‌ساز ورزشی

موشن‌لب یا شبیه‌ساز ورزشی چیست؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

انجام عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *