سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

زنان باردار معتاد، هپاتیت C را به نوزادان‌شان منتقل کنند!

تعداد زنان بارداری که به ویروس هپاتیت سی (HCV) مبتلا هستند، تقریبا دو برابر شده است. این به نوبه‌ی خود می‌تواند تعداد نوزادانی که با این عفونت خطرناک متولد می‌شوند را افزایش دهد.

زنان باردار معتاد

برطبق گزارش جدیدی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مصرف گسترده‌ی مواد مخدر تزریقی باعث افزایش سریع میزان ابتلا به عفونت هپاتیت C در میان جوانان شده است. این پیامدی از اپیدمی اُپیوئید در ایالات‌متحده است، چون بیشتر مردم پس از معتاد شدن به داروهای مسکن نسخه‌ای به مخدرهای تزریقی روی می‌آورند.

CDC می‌گوید که امروزه اکثر افراد از طریق استفاده‌ی مشترک از سرنگ‌ها یا سایر تجهیزات تزریقی مواد مخدر به هپیاتیت C مبتلا می‌شوند.

CDC می‌گوید این بدان معناست که نوزادان بیشتری در داخل رحم مادر در معرض این ویروس مضر کبدی قرار دارند. انتقال این ویروس از مادر به نوزاد در حدود ۶ درصد از موارد اتفاق می‌افتد.

دکتر ماریسل پیلاپیل، متخصص داخلی و متخصص اطفال در مرکز پزشکی کودکان کودکان در نیوهید پارک نیویورک می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که باید به مادران در مورد خطر انتقال هپاتیت C به نوزادان، آموزش‌های لازم داده شود.» پیلاپیل در این مطالعه شرکت نداشت.

او اضافه می‌کند که این آموزش باید زنان را با عوامل خطر ابتلا به هپاتیت C آشنا سازد تا بتوانند در وهله‌ی اول از آلوده شدن خودشان جلوگیری کنند.

این تیم تحقیقاتی به رهبری ترزا واتز از دانشکده‌ی پرستاری دانشگاه ویسکانسین – مدیسون می‌گوید که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند با انجام آزمایشات غربالگری هپاتیت C روی زنانی که در سنین باروری هستند و درمان افراد مبتلا به این عفونت از نوزادان محافظت کنند.

واتز و همکارانش می‌خواستند ببینند که آیا زنان باردار و نوزادان‌شان برای هپاتیت C مورد آزمایش قرار می‌گرفتند یا نه. آنها اطلاعات مربوط به سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ از برنامه‌ی بیمه‌ی درمانی ویسکانسین را تجزیه‌و‌تحلیل کردند.

محققان دریافتند که در مقابل یافته‌های ملی، نسبت زنان باردار مبتلا به هپاتیت C در طول آن زمان ۹۳ درصد افزایش یافت.

نرخ تولد برای مادران مبتلا به ویروس هپاتیت C از ۲٫۷ درصد به بیش از ۵ درصد رسید.

نوزادان متولد شده

اما بر طبق این مطالعه فقط یک سوم از نوزادان متولد شده از مادران آلوده، تحت آزمایش قرار گرفتند و این ویروس در ۴ درصد از آنها تشخیص داده شد.

پیلاپیل می‌گوید: «من از میزان پایین غربالگری نوزادان متولدشده از مادران مبتلا به هپاتیت C شوکه شدم.» او اضافه می‌کند که باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا متخصصان زنان قبل از زایمان، وضعیت هپاتیت C مادران باردار را بررسی کنند.

نویسندگان مطالعه نیز همین نظر را دارند. آنها می‌گویند: «باتوجه به اینکه میزان ابتلا به عفونت HCV (هپاتیت c) در میان زنان جوان در سنین باروری در سطح ملی در حال افزایش است، اقدامات لازم برای غربالگری زنان باردار برای HCV و بررسی نوزادان متولدشده از ماردان آلوده به HCV باید بهبود یابد.»

توصیه‌های آنها: تمام زنان بارداری که فاکتورهای خطر هپاتیت را دارند، مورد آزمایش قرار دهید و روی نوزادان متولدشده از مادران آلوده، نظارت بهتری داشته باشید.

این گزارش می‌گوید که نشانه‌های عفونت هپاتیت C معمولا در نوزادان به آرامی ظاهر می شوند. در حالی که ممکن است برخی از موارد خفیف باشند اما بقیه می‌توانند شدیدتر بوده و حتی به پیوند کبد نیاز پیدا کنند.

این یافته‌ها در ۲۷ اکتبر در گزارش هفتگی CDC در مورد شیوع مرض و مرگ‌و‌میر ارائه شد.

مقاله مرتبط : آشنایی با مسمومیت بارداری و عوامل آن

 

منابع

  • Oct. 27, 2017, U.S. Centers for Disease Control and Infection, Morbidity and Mortality Weekly Report
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • assets.greenrushdaily
  • chelsiegarzalaw

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

اگزما در نوزادان

اگزما در نوزادان

رپورتاژ آگهی

تاثیر مصرف مواد بر قلب

ریپورتاژ: اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های قلبی عروقی

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

اکستازی

مواد مخدر خیابانی: شناخت حقایق و خطرات آنها

اطلاعات دارویی

تادالافیل

موارد استفاده و عوارض تادالافیل

سلامت کودکان

حمام کردن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد

اطلاعات پزشکی

تشخیص لیکن پلان

لیکن پلان چیست؟ علائم، تشخیص، درمان و خطرات آن

اطلاعات دارویی

ال کارنیتین

موارد استفاده و عوارض ال کارنیتین

اخبار

اگر مادر آرتریت روماتوئید داشته باشد، ممکن است کودک نیز به آن دچار شود!

اخبار

عوارض مصرف نوشابه در زنان باردار

عوارض مصرف نوشابه در زنان باردار

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *