شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی آرتریت پسوریاتیک چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

آرتریت پسوریاتیک چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آنافزودن دیدگاه

آرتریت پسوریاتیک ، التهاب مفاصل کنار ضایعات پوستی و ناخنی پسوریازیس می باشد که با نشان هایی مانند درد، تورم، گرمی مفاصل مبتلا، ناخن های چاله دار و… همراه است. این بیماری بیشتر روی مفاصل انگشتان و مهره های کمری و گردن اثر می گذارد ولی ممکن است هر یک از مفاصل بدن مبتلا شوند. راستینه در این مقاله توضیحاتی در این زمینه می دهد.

 

آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک چیست؟

هنگامی که شما پسوریازیس دارید – بیماری ای که از لکه های ضخیمی از پوست قرمز، سفید و نقره ای ایجاد میشود که موجب خارش میشوند – می توانید دچار آرتریت پسوریاتیک یا ورم مفاصل پسوریاتیک نیز شده باشید. التهاب پوست ناشی از آشفتگی سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی بدن ممکن است مفاصل شما را نیز تهدید کند و موجب تورم و سفتی آنها شود. تشخیص زود هنگام می تواند آسیب را محدود کند یا از آن جلوگیری کند.

 

افراد مستعد آرتریت

چه کسانی دچار این مشکل می شوند؟

بسیاری از افرادی که دچار آرتریت (ورم مفاصل) پسوریاتیک میشوند قبلا پسوریازیس داشته اند. تنها حدود ۱۵٪ افراد بدون هیچ گونه سابقه مشکل پوستی دچار این مشکل میشوند. اگر شما پسوریازیس داشته اید و متوجه درد مفاصل، شدید به پزشک متخصص آرتریت مراجعه کنید. سه نفر از ده نفری که پسوریازیس دارند دچار ورم مفاصل پسوریاتیک میشوند.

 

علل آرتریت پسوریاتیک

علل آرتریت پسوریاتیک

ما نمی دانیم که دقیقا علت این بیماری چیست. این بیماری به احتمال زیاد در خانواده منتقل می شود. حدود چهل درصد از افراد با این شرایط در بستگان نزدیک خود کسی را دارند که دارای مشکلات مفصلی و یا پوست است. عفونت هایی مانند عفونت استرپتوکوکی گلو نیز ممکن است ارتباطی با پسوریازیس داشته باشند.

 

علائم آرتریت پسوریاتیک

علائم هشدار دهنده آرتریت پسوریاتیک

انگشتان دست و پای سفت، پف کرده و سوسیسی شکل، همراه با درد مفاصل و حساسیت به لمس شایع هستند. عود پسوریازیس و درد مفاصل می تواند در همان زمان و در همان محل رخ دهد، اما همیشه این طور نیست. شما ممکن است متوجه موارد زیر نیز شوید:

  • لکه های پوستی قرمز و خشک با پوسته های نقره ای -سفید
  • فرورفتگی های کوچک در ناخن ها
  • ناخن هایی که از پوست جدا شده اند
  • خستگی
  • قرمزی و درد چشم
  • درد پاشنه و کمر

 

اسپوندیلیت

شکل دیگری از آرتریت پسوریاتیک

یک شکل از ورم مفاصل پسوریاتیک می تواند مفاصل نزدیک ستون فقرات شما را متورم کند. این مشکل اسپوندیلیت نامیده میشود، و موجب کمر درد و گردن درد میشود. نوع دیگر باعث درد، حساسیت به لمس، یا تورم در محل تاندون متصل به استخوان ها مانند پاشنه میشود. همچنین می تواند دست ها، زانوها، لگن و قفسه سینه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

 

تشخیص آرتریت پسوریاتیک

تشخیص آرتریت پسوریاتیک

متخصص ورم مفاصل که روماتولوژیست نامیده میشود می تواند ورم مفاصل پسوریاتیک را تشخیص دهد و درمان آن را تجویز کند. آنها به مفاصل و پوست شما برای مشاهده هر گونه تورم، درد، و یا تغییرات ناخن نگاه میکنند. پزشک شما همچنین ممکن است اشعه ایکس، ام آر آی، سونوگرافی، و یا سی تی اسکن را به منظور بررسی آسیب مفاصل تجویز کند. نمونه های خون، مایع مفصلی، و پوست می توانند شکل های دیگر ورم مفاصل را رد کنند.

 

درمان آرتریت پسوریاتیک

درمان آرتریت پسوریاتیک

اگر آرتریت شما خفیف باشد، ممکن است تنها در هنگام درد مفاصل به دارو بدون نسخه با ایبوپروفن نیاز داشته باشید. تزریق کورتیکواستروئید به مفصل می تواند حرارت، تورم و درد را کاهش دهد. داروهای تجویزی به نام DMARD ها (داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری) علائم شدید را از بین می برند. آنها بدتر شدن ورم مفاصل پسوریاتیک را کاهش می دهند یا آن را متوقف میکنند و می توانند مشکلات پوستی را تسکین دهند. پزشک شما ممکن است چیزهای دیگری را برای درمان پسوریازیس نیز پیشنهاد دهد.

 

داروهای بیولوژیک

داروهای بیولوژیک

داروهای بیولوژیکی بخش های سیستم ایمنی بدن شما را مورد هدف قرار میدهند. آنها می توانند سرعت آسیب به مفاصل را کاهش دهند و علائم آن مانند درد مفاصل، تورم و پوسته پوسته شدن پوست را تسکین دهند. پزشک شما ممکن است در صورت عدم تاثیرگذاری داروهای دیگر، یک داروی بیولوژیکی برای شما تجویز کند.

 

کاهش درد

کاهش درد

گرما و سرما را برای تسکین درد امتحان کنید. حمام آب گرم بگیرید، دوش بگیرید، و یا از یک کیسه آب گرم برای آرام شدن درد عضلات و تسکین درد استفاده کنید. یک کیسه یخ یا سبزیجات منجمد پیچیده شده در یک حوله را برای بی حس شدن مفصل و کاهش تورم امتحان کنید.

 

ورزش

ورزش

درد و تورم زمانی که فعال نیستید بدتر و بدتر میشوند. شنا و راه رفتن در استخر تمرینات خوبی هستند که درد را تسکین میدهند و همچنین موجب قدرت و انعطاف پذیری میشوند. (فورا بعد از بیرون آمدن از استخر دوش بگیرید. در غیر اینصورت کلر، پوست شما را خشک می کند). اگر مطمئن نیستید که چگونه با خیال راحت تحرک داشته باشید، از درمانگر فیزیکی کمک بگیرید.

 

خستگی

خستگی

ورزش منظم می تواند انرژی شما را افزایش دهد و همچنین به شما کمک کند در شب،خواب بهتری داشته باشید و همینطور داروهای ضد درد، در داشتن خواب خوب شبانه به شما کمک می کند.

صبح دیرتر بیدار شوید و یا بعد از ظهر چرت بزنید. انرژی خود را برای چیزهایی که مهم تر هستند و یا شما بیشترین لذت را از آنها میبرید ذخیره کنید. درخواست از خانواده یا دوستان برای کمک کردن نیز گزینه خوبی است.

 

زندگی خوب

خوب زندگی کردن

حدود یک سوم از افراد مبتلا به ورم مفاصل پسوریاتیک شکل خفیفی از این بیماری را دارند که در طول زمان تغییر نمی کند. سایر افراد نیازمند درمان طولانی مدت برای علائم خود هستند. حتی ورم مفاصل پسوریاتیک شدید نمی تواند فرد را ناتوان سازد. بازیکن حرفه ای گلف، فیل مایکلسون (سخنگوی مواد مخدر اِنبرل) باور دارد که تشخیص به موقع و درمان خوب به او کمک کرد تا بر درد نزدیک به زمین گیر شدن غلبه کند و فعالیت خود را در بازی گلف ادامه دهد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

به کانال تلگرام بپیوندید

Join Our Telegram Channel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اخبار

ورزش برای مردان

اهمیت ورزش برای مردان در سنین میانسالی

بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

هفته سی و چهارم بارداری

اخبار

یوگا

یوگا به خواب بهتر در بیماران مبتلا به سرطان سینه کمک میکند.

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟علائم، تشخیص و درمان آن

سلامت زنان

آزمایش برای خانم ها

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند!

اطلاعات پزشکی

تشخیص تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

بارداری

هفته سی و سوم بارداری

هفته سی و سوم بارداری

اخبار

کنترل فشار خون

اهمیت کنترل جدی فشار خون

اطلاعات پزشکی

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا

تفاوت سرماخوردگی با آنفولانزا

نظرات کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *