سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی عمل جراحی است که حالت بینی را تغییر می‌دهد. هدف از انجام رینوپلاستی می‌تواند تغییر شکل ظاهری بینی، بهبود تنفس و یا هردو باشد.
قسمت بالایی ساختمان بینی از استخوان است و قسمت پایینی کارتیلاژ. رینوپلاستی می‌تواند استخوان، کارتیلاژ، پوست و یا هر سه را تغییر دهد. حتماً پیش از انجام این عمل در مورد اینکه آیا مناسب شماست یا خیر با پزشک خود مشورت کنید.
در هنگام برنامه‌ریزی برای رینوپلاستی، پزشک جراح سایر اجزای صورت شما، پوست بینی و اینکه به چه نوع تغییری علاقه‌مند هستید را در نظر می‌گیرد. چنانچه صلاحیت انجام عمل را داشته باشید، پزشک در جهت انجام این عمل برنامه‌ریزی می‌کند.
در برخی مواقع، تمام عمل و یا بخشی از آن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

رینوپلاستی

هدف از این عمل چیست؟

رینوپلاستی اندازه، حالت و یا تناسب بینی شما را تغییر می‌دهد. این عمل می‌تواند در جهت رفع نقصی که از آسیب‌دیدگی ناشی شده انجام شود یا در جهت برطرف ساختن ایرادی مادرزادی و یا بهبودی مشکل تنفسی در فرد باشد.

 

خطرات

همچون هر عمل جراحی دیگری، رینوپلاستی نیز خطراتی دارد که عبارتند از:

 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • واکنشی ناسازگار نسبت به بیهوشی

سایر خطراتی که منحصراً به رینوپلاستی مرتبط هستند عبارتند از: (خطرات عمل تنها به این موارد محدود نمی‌شود.)

 • خلل در تنفس از طریق بینی
 • احساس بی‌حسی دائمی در درون و یا اطراف بینی
 • امکان نامتقارن به نظر رسیدن بینی
 • درد، رنگ‌رفتگی و یا ورم بینی که ممکن است ماندگاری طولانی داشته باشد.
 • زخم
 • بروز رخنه در پره‌های بینی
 • نیاز به انجام جراحی دیگر

در مورد امکان بروز این خطرات با پزشک خود صحبت کنید.

 

آزمایش خون

آماده شدن برای عمل جراحی

پیش از برنامه‌ریزی برای انجام رینوپلاستی بایستی با پزشک خود در مورد موارد حائز اهمیت صحبت کنید تا میزان رسیدن به نتیجه ایده‌آل تعیین شود. این مشورت به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • سابقه پزشکی. مهمترین سوالی که پزشک خواهد پرسید، انگیزه و هدف شما از انجام این عمل است. پزشک شما همچنین سوالاتی در خصوص سابقه پزشکی شما خواهد پرسید که شامل مواردی همچون سابقه انسداد بینی، جراحی‌های انجام شده و داروهای مصرفی است.
 • آزمایش جسمانی. پزشک شما دست به انجام آزمایش جسمانی کاملی خواهد زد که شامل تست‌های آزمایشگاهی همچون آزمایش خون می‌شود. پزشک شما همچنین به بررسی سایر اجزای صورت و درون و بیرون بینی شما خواهد پرداخت. آزمایش جسمانی به پزشک کمک می‌کند تا به تغییرات لازم پی ببرد و همچنین میزان تاثیر سایر خصوصیات فیزیکی همچون ضخامت پوست و یا قدرت کارتیلاژ انتهای بینی بر نتیجه به دست آمده را بسنجد. انجام آزمایش فیزیکی همچنین برای سنجش تاثیر رینوپلاستی بر روند تنفس نیز ضروری است.
 • عکسبرداری. شخصی در مطب دکتر از زوایای مختلف از بینی شما عکسبرداری می‌کند. پزشک از این تصاویر برای ارزیابی پیش و پس از عمل و بازبینی‌های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. از همه مهم‌تر اینکه این تصاویر، توصیف دقیق‌تری از هدف عمل را محقق می‌کنند.
 • بحث در خصوص انتظاراتی که شما دارید. باید با پزشک خود در خصوص انگیزه و انتظار خود صحبت کنید. پزشک به شما توضیح خواهد داد رینوپلاستی در انجام چه چیزهایی موفق و در انجام چه چیزهایی ناموفق و ناتوان است و همچنین به شما خواهد گفت که نتیجه عمل به چه شکل خواهد بود. کمی خجالت کشیدن در مورد صحبت از ظاهرتان امری طبیعی است اما صریح بودن در مورد هدفتان از انجام عمل نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تا دو هفته پیش و پس از عمل، از مصرف داروهایی که شامل آسپرین یا ایبوپروفن هستند (ادویل، مورتین IB و سایر داروها) خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. تنها امکان مصرف داروهایی وجود دارد که به وسیله پزشک تایید و یا تجویز شده‌اند.
چنانچه سیگاری هستید، سیگار نکشید. سیگار کشیدن مدت زمان رسیدن به بهبودی پس از عمل جراحی را افزایش می‌دهد و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد.

 

چه انتظاری می‌توانید داشته باشید

رینوپلاستی مجموعه‌ای از مراحل مشخص و معین نیست. هر عمل جراحی منحصر به فرد است و در جهت آناتومی خاص و با هدفی متفاوت انجام می‌شود.

 

انجام عمل رینوپلاستی

در طول عمل جراحی

در رینوپلاستی، بسته به میزان پیچیدگی عمل و صلاحدید پزشک جراح، از بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده می‌شود.

 • بیهوشی موضعی. این نوع بیهوشی بیشتر در مورد بیماران سرپایی به کار می‌رود و تنها به عضوی مشخص از بدن محدود می‌شود. پزشک شما دارویی بی‌حسی به بافت‌های بینی شما تزریق می‌کند. این دارو شما را گیج می‌کند اما در بیهوشی کامل فرو نمی‌برد.
 • بیهوشی عمومی. در این روش، دارو از طریق استنشاق و یا تزریق درون رگ دست، گردن و یا سینه، به فرد منتقل می‌شود. بیهوشی عمومی بر تمام بدن شما اثر می‌کند و باعث می‌شود در تمام طول مدت زمان عمل بیهوش باشید.

پس از عمل جراحی وارد اتاق ریکاوری می‌شوید. در آن جا پرستاران به هوش آمدن شما را زیر نظر خواهند داشت.

 

پس از عمل جراحی

پس از عمل جراحی

پس از اتمام عمل جراحی بایستی با سری که بالاتر از سطح سینه‌تان قرار دارد، روی تخت استراحت کنید تا میزان خون‌ریزی و ورم‌کردگی کاهش یابد. بینی شما ممکن است به واسطه ورم و یا به خاطر اسپلینتی که در طول عمل داخل بینی قرار می‌دهند، انبوه و گرفته شود.
برای پایین آوردن احتمال خونریزی و ورم، پزشک شما از شما خواهد خواست تا چند هفته پس از عمل، در انجام مواردی احتیاط کنید. این موارد عبارتند از:

 • از انجام فعالیت‌های شدیدی همچون ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 • تا زمانی که بینی‌تان باندپیچی شده است، به جای دوش از وان استفاده کنید.
 • میوه و سبزیجاتی با فیبر بالا مصرف کنید تا از یبوست جلوگیری کرده باشید. یبوست منجر به تقلا در فرد می‌شود و به ناحیه مورد جراحی مواقع شده فشار وارد می‌کند.
 • از اعمال حالات شدید چهره همچون خندیدن و لبخند زدن پرهیز کنید.
 • دندان‌های خود را به آرامی مسواک کنید تا حرکت لب بالایی خود را محدود کرده باشید.
 • دست کم تا ۴ هفته پس از عمل جراحی، عینکی روی بینی خود قرار ندهید تا فشاری بر آن وارد نشود.
 • تا دو یا سه هفته پس از عمل جراحی، ورم و کبودی موقتیِ پلک چشم امری طبیعی است. خوابیدن ورم بینی مدت زمان بیشتری می‌طلبد. محدود کردن مصرف سدیم می‌تواند به برطرف شده هرچه سریع‌تر ورم بینی کمک کند. به هیچ عنوان پس از عمل جراحی، یخ یا کمپرس یخ روی بینی خود قرار ندهید.
 • چه دست به عمل جراحی بزنید و چه نزنید، بینی شما در طول عمرتان تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که رسیدن به تشخیصی قطعی که فرد چه زمانی به “نتیجه نهایی” دست پیدا می‌کند امری مشکل است. هرچند که اغلب ورم‌های بینی طی مدت زمان یک سال پس از عمل جراحی به طور کامل از بین می‌روند.

 

نتیجه به دست آمده از عمل

نتیجه به دست آمده از عمل

اعمال تغییراتی بسیار ظریف بر ساختار بینی (که اغلب میلی‌متری هستند) می‌تواند تاثیر بسزایی بر ظاهر بینی شما داشته باشد. در اغلب موارد، یک پزشک متخصص می‌تواند به نتیجه برسد که به رضایت شما و شخص پزشک منجر شود. اما در مواردی دیگر، اعمال تغییرات اندک کافی نیست و ممکن است تصمیم بگیرید تا برای تغییرات بیشتر، دست به عمل جراحی بعدی بزنید. چنانچه چنین اتفاقی رخ دهد، بایستی به مدت یک سال برای عمل بعدی منتظر بمانید چرا که در طول این مدت، بینی شما می‌تواند تغییراتی داشته باشد.

 

رینوپلاستی

سوالات متداول

آیا رینوپلاستی عملی ساده است؟

خیر. رینوپلاستی عملی پیچیده است و این پیچیدگی به عوامل مختلفی بازمی‌گردد. بینی حالتی سه بعدی دارد که در مرکز صورت واقع شده است. تغییرات اعمال شده در طول رینوپلاستی اغلب بسیار جزئی هستند اما می‌توانند تغییری اساسی در چگونه به نظر رسیدن و کارکرد بینی ایجاد کنند. از آنجا که تغییرات جزئی هستند، حاشیه خطر و اشتباه نیز کمتر است.

آیا باید در بیمارستان بستری شوم؟

تقریباً تمام افراد در همان روز پس از عمل جراحی می‌توانند از بیمارستان مرخص شوند. در موارد نادری، چنانچه دچار حالت تهوع و یا مشکلات دیگری باشید، ممکن است یک شب ماندن در بیمارستان ضروری باشد.

دوره نقاهت چه مدت زمان می‌برد؟

برنامه‌ریزی کنید تا به مدت یک هفته از رفتن به محل کار یا مدرسه پرهیز کنید. طی هفته اول روز به روز احساس بهبودی بیشتری خواهید داشت. افراد معمولاً پس از گذشت یک هفته از عمل، احساس می‌کنند دوباره خودشان هستند.

آیا خطری وجود دارد؟

هر عمل جراحی با خطر همراه است. خوشبختانه خطرات رینوپلاستی اندک و عوارض آن بسیار نادر است. پزشک شما پیش از عمل در مورد مزایا و عواقب عمل با جزئیات صحبت خواهد کرد.

آیا بیمه عمل رینوپلاستی را پوشش می‌دهد؟

این عمل گاهی تحت پوشش بیمه قرار دارد اما به طور کلی چنین اتفاقی به سیاست بیمه بستگی دارد. پیش از اقدام برای عمل، مطب به شما کمک می‌کند تا نامه‌ای از سوی اداره بیمه دریافت کنید. البته که این نامه تضمینی بر تحت پوشش‌ بودن عمل نیست. گاهی بیمه تنها بخشی از هزینه‌های جراحی بینی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

هزینه عمل رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه این عمل به موارد بسیاری بستگی دارد؛ مواردی همچون میزان پیچیدگی عمل، مهارت و تجربه پزشک جراح و موقعیت جغرافیایی.

آیا عمل رینوپلاستی دردناک است؟

برای بسیاری از افراد خیر. یک روز پس از عمل جراحی، بسیاری از افراد به دردی که داشته‌اند، از ۱۰ نمره، نمره‌ای بین صفر تا ۴ داده‌اند.

تا چه مدت کبودی روی بینی وجود خواهد داشت؟

کبودی امری نادر است. چنانچه کبودی جزئی داشته باشید، معمولاً تا یک هفته یا کمی بیشتر برطرف می‌شود.

 

”منابع”

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

زیبایی

از بین رفتن حجم لب‌ها

با نازکی لب‌ چه کنیم؟

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *