سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اسکن های مغزی می توانند سطح هوشیاری را در بیماران کماتوز نشان دهند

طبق پژوهشی مشخص شد، معاینات بالینی اغلب علائم ظریف را در بیماران بیهوش نشان نمی دهند.

مطالعه ای جدید می گوید، اسکن های پیچیده مغز میتوانند قادر به تشخیص هوشیاری در بیمارانی که دچار آسیب شده اند و در بخش مراقبت های ویژه بیهوش هستند، باشند.

اسکن مغز

 

دستیار نویسنده این مطالعه، دکتر بریان ادلو گفت: “تشخیص به موقع و زود هنگام آگاهی و عملکرد مغز در بخش مراقبت های ویژه می تواند به خانواده ها اجازه دهد تصمیمات آگاهانه تری در مورد مراقبت از عزیزان خود اتخاذ کنند. وی با مرکز نوروتکنولوژی و نوروریکاوری مرکز بیمارستان عمومی ماساچوست همکاری میکند.”

” ادلو در نشست خبری در بیمارستان گفت: “همچنین، از آنجایی که بهبود زود هنگام آگاهی از نتایج بلندمدت بهتر است، این آزمایش ها می توانند به بیماران کمک کنند تا پس از مرخص شدن از ICU مراقبت های توانبخشی دریافت کنند.”

این مطالعه شامل ۱۶ بیمار مبتلا به آسیب شدید مغزی در ICU بود. محققان نتیجه گرفتند که تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی (fMRI) و الکتروانسفالوگرافی (EEG) میتوانند سطح هوشیاری بیمار که نمیتواند با معاینه نورولوژی بالینی استاندارد مشخص شود، را تشخیص دهند.

دلایل متعددی وجود دارند که چرا معاینه بالینی استاندارد ممکن است اشتباه نشان دهد که بیمار بدون هوشیاری است. نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند: ممکن است بیمار به علت خود آسیب مغزی یا داروهای آرامبخش، قادر به صحبت کردن، نوشتن یا حرکت نباشد، یا ممکن است پزشک به اشتباه حرکت ضعیف اما عمدی را به عنوان پاسخ واکنشی تلقی کند.

محققان پیشتر اعلام کرده اند که تا ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به آسیب مغزی هوشیار به اشتباه به عنوان بیماران فاقد هوشیاری طبقه بندی می شوند.

به گفته محققان، در حالیکه مطالعات قبلی از fMRI یا EEG برای تشخیص هوشیاری در بیماران مبتلا به آسیب مغزی که از بیمارستان ها به مراکز توانبخشی یا مراقبت های پرستاری منتقل شده اند، استفاده کردند. این اولین مطالعه ای است که در بیماران ICU انجام می شود.

ادلو، که استادیار علوم اعصاب در دانشکده پزشکی هاروارد نیز می باشد، گفت: “کارهای بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود که این تکنیک برای تشخیص هوشیاری در بیماران مبتلا به آسیب های شدید مغزی مفید است.”

وی گفت: “بر اساس این نتایج، تیم ما … در حال تلاش برای بهبود دقت این آزمایشات است و ما در حال برنامه ریزی یک مطالعه پیگیری بزرگ در آینده نزدیک هستیم.”

این مطالعه در ۲۰ ژوئیه در مجله Brain منتشر شد.

 

منابع

  • Massachusetts General Hospital, news release, July 20, 2017
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • il6.picdn
  • drwardbond

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

واژگان انگلیسی

واژگان انگلیسی رایج در پزشکی و درمان کشورمان!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *