سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

خنده را جدی بگیرید!

این روزها هر طرف را که نگاه می کنی، مردمی را می بینی که غمگین اند، غصه دارند یا اگر هیچ کدام از اینها نباشد، عادت کرده اند خودشان به دنبال غم و غصه بگردند. انگار یادشان رفته ما ایرانی ها، بهانه های بزرگی برای شاد بودن و خندیدن نمی خواهیم و در فرهنگ مان ضرب المثلی نظیر خنده بر هر درد بی درمان دواست را داریم.

توصیه هایی برای شادی

توصیه هایی برای شادی

شاد بودن آنقدرها هم سخت نیست. فرهنگ باستانی ایرانیان بر اساس شاد بودن و شاد کردن پایه گذاری شده است تا انسان ها بتوانند قدرتمند تر و تندرست تر زندگی کنند.

روانشناسان مجله سلامتی راستینه توصیه هایی دارند تا به شما کمک کند شادتر زندگی کنید. از جمله:

 • از چیزهای بسیار ساده هم می توان لذت برد و شاد شد. دیدن یک منظره زیبا، یک فیلم قشنگ یا یک دوست خوب هم می تواند انسان را شاد کند.
 • بهترین حالت را در خودتان و در شرایط موجود پیدا کنید. هیچ کس همه چیز ندارد و هر کس در زندگی، اندوهی دارد که با شادی زندگی آمیخته است. هنر آن است که در شرایط سخت بخندیم.
 • شما نمی توانید همه را از خود خوشنود و خرسند سازید پس اجازه ندهید انتقاد ها شما را نگران کنند.
 • اجازه ندهید دیگران معیارهایتان را تعیین کنند، همواره خودتان باشید و به چیزی که نیستید تظاهر نکنید.
 • کارهای سودمندی که از انجام آنها لذت می برید را بیشتر و بیشتر کنید.
 • نفرت و حسادت را از خود دور کنید چرا که این دو، دشمن روح شما هستند. روح شما را اندوهگین می کنند و هیچ اتفاق خوشی هم برایتان نمی افتد.
 • علایق و دلبستگی های زیادی داشته باشید. اگر مسافرت دوست دارید و نمی توانید بروید، سینما را امتحان کنید. کتاب های جدید بخوانید. گاهی مطالعه ی کتاب های خوب برای این است که بتوانیم مشکلات زندگی را بهتر تحمل کنیم.
 • با همسر و فرزندانتان ورزش کنید، به پارک بروید و دقایقی از روز را به پیاده روی اختصاص دهید.
 • گذشته را در گذشته رها کنید و تنها از آن پند بگیرید و به خاطر داشته باشید در صورتی که مشکلی پیش آمد، همیشه به یافتن راه حل آن فکر کنیم نه به خود مشکل.

کاریکاتور

 • مُوردیلو (Mordillo) کاریکاتوریست بزرگ و پُرکار آرژانتینی میگوید: آنقدر در زندگی سرگرم و مشغول کارهای گوناگون بوده ام هرگز فرصتی برای غصه خوردن نداشته ام.

 

خندیدن و لاغری

آیا خندیدن به لاغری کمک می کند؟

از فواید دیگر خندیدن این است که سامانه ایمنی بدن را بهبود بخشیده و موجب دریافت سطح بالاتری از اکسیژن می شود. خنده همچنین، به دلیل ایجاد فعالیت فیزیکی، تمام بدن را تحت تاثیر قرار داده و عاملی برای سوختن کالری و کاهش وزن اضافی است.

بر اساس پژوهش های انجام شده، خنده از پیری زودرس هم جلوگیری می کند. بنابراین، دیدن فیلم ها یا خواندن کتاب های کمدی یا هر وسیله ای که سبب خندیدن شما در طول روز می شود، امری بسیار مفید برای حفظ سلامت است. همچنین افراد در هنگام خندیدن تنها به موضوع خنده دار فکر می کنند و به این شکل فکر خود را از سایر مسائل استرس زا دور نگه می دارند.

پژوهشگران آمریکایی معتقدند ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خندیدن تمام عیار می تواند به اندازه کالری موجود در یک تکه شکلات متوسط را بسوزاند. در تحقیق این دانشمندان، به گروهی از داوطلبان قسمت هایی از فیلم های کمدی را نمایش دادند و میزان کالری سوزانده شده توسط آنها اندازه گرفتند. نتایج نشان داد که خنده باعث ۲۰ درصد سوختن بیشتر کالری می شود و بر اساس محاسبه این دانشمندان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خندیدن در روز می تواند باعث سوزاندن ۵۰ کالری در روز و ۲ کیلوگرم کاهش وزن در سال شود.

 

دوای درد بی درمان

دوای درد بی درمان

شاید خنده، واقعا بهترین دارو باشد. خنده فشارهای زندگی روزمره را کاهش می دهد و باعث بالا رفتن کیفیت واکنش ها در محیط کار می شود.

بهترین دارو بر ضد استرس است و باعث کاهش هورمون های استرس زا در بدن شده و واکنش های بدن را به هنگام فشارهای عصبی تغییر می دهد.

نکته مهم: تنها در یک مورد است که دانشمندان در رابطه با خندیدن هشدار داده اند و آن در بیماران مبتلا به آسم است .

بر اساس نتایج یک پژوهش تازه، بیش از نیمی از کسانی که مبتلا به آسم هستند به دنبال خندیدن دچار حمله تنفسی می شوند. به گفته متخصصان دانشگاه نیویورک، خندیدن در این افراد می تواند یکی از محرک های آغاز حمله های آسمی باشد. به گفته دکتر گری، شروع حمله آسم با خنده ممکن است علامتی باشد که بیمار، نیاز به تنظیم مجدد داروهای ضد آسم خود دارد.

 

خنده مثل تاثیرگذار بر سلامت

آیا خنده مثل هر عامل تاثیرگذار بر سلامت، رشته علمی و تخصصی دارد؟

بررسی روانشناختی و تن شناختی خنده با اسم ژلاتولوژی (Gelatology) به مفهوم خنده شناسی معرفی می شود و پژوهشگران موضوع خنده یا ژلاتولوژیست ها هم می کوشند تا به ماهیت خنده پی برده و به این سوال که چرا انسان می خندد، پاسخی علمی دهند.

آنها در پژوهش های خود دریافته اند که مغز انسان چگونه یک لطیفه یا شوخی را می گیرد و خنده، چگونه می تواند واقعا به صورت بهترین داروها عمل کند. این محققان دریافته اند که بخش قدامی یا بیرونی قسمت خاکستری رنگ مغز، قسمتی است که یک موضوع خنده دار بر آن اثر می کند و واکنش خنده را به وجود می آورد. در این میان دانشمندی به نام رابرت پروواین از دانشگاه مریلند در بالتیمور آمریکا دریافته است که ما در هنگام گفت و گو های عادی به نسبت بیشتر می خندیم تا با شنیدن جوک و لطیفه که گهگاه پیش می آید. وی می گوید زن ها معمولا بیشتر از مردها می خندند چون مردها بیشتر به گفتن چیزهای خنده دار تمایل دارند.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • صدف کوه کن

منبع تصاویر 

 • mybigjesus
 • agedcarealternatives
 • cdn.shopify
 • natural-health-journals
 • wisembly
 • sayidy

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *