سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

فواید قابل توجه نوشیدن کامبوجا!

فواید سلامتی کامبوجا شامل کمک به هضم، تسهیل سم زدایی، کاهش درد آرتریت و کاهش سطح کلسترول است. همچنین به تقویت حرکات روده و رهایی از زخم معده کمک می کند. کامبوجا غنی از آنتی اکسیدان است و دارای خواص ضد میکروبی می باشد و به درمان بیماری هایی همچون سرطان و دیابت کمک می کند و به طور مثبت به حفظ سلامت سلولی و سیستم دفاعی قوی بدن کمک می کند.

 

 کامبوجا

کامبوجا (کامبوچا) چیست؟

کامبوچا یک نوشیدنی پرطرفدار است که بوسیله تخمیر چای شیرین شده با ترکیب شیمیایی اسید استیک، باکتری و کشت مخمر خاص به دست می آید. این قارچ معجزه آسا از قرن ها پیش، از چین شمال شرقی منشاء گرفته است و به خاطر طعم منحصر به فرد و نشاط آور و طیف وسیعی از فواید دارویی آن، ارزشمند تلقی می شده است. این نوشیدنی در ادبیات باستان چین به عنوان “اکسیر سلامت جاودانه” شناخته شده است.
در حالی که گاهی اوقات به عنوان قارچ کامبوجا نامیده می شود، هیچ قارچی همراه با کامبوجا وجود ندارد. مخمر زنده موجود در نوشیدنی کامبوجا یک زندگی فعال دارد که حتی پس از انتقال آن به ظروفی که در آن نگهداری می شود، زنده است. کشت کامبوچا شامل مخمر های کاندیدا استلاتا، Zygosaccharomyces baili، Brettanomyces bruxellensis، Saccharomyces cerevisiae، Torulaspora delbrueckii و Schizosaccharomyces pombe می باشد.
بسته به انتخاب چای سیاه یا سبز طعم و مزه آن فرق دارد و طعم آن چیزی بین طعم سرکه سیب و شامپاین است. کامبوجا بعد از اینکه بخش مهمی از طب سنتی چینی باشد، در نهایت کلمه ای است که به روسیه، آلمان و اروپا رسیده است و به خاطر ویژگی های شگفت انگیز درمانی اش، اخیرا محبوبیت زیادی در سراسر جهان به دست آورده است.

 

چای کامبوجا

اطلاعات تغذیه ای کامبوجا

کامبوجا شامل طیفی از گونه های مخمر و باکتری همراه با پلی فنول ها، اسیدهای آمینه و اسیدهای ارگانیک است. پس از اتمام فرآیند تخمیر مورد نیاز، نوشیدنی کامبوجا به منبع مغذی نیرومندی با مواد معدنی مختلف بسیار زیاد، آنزیم های مفید متعدد، طیف وسیعی از ویتامین ها مانند ویتامین B1 (تیامین)، B2 (ریبوفلاوین)، B3 (نیاسین) B6، B9 (اسید فولیکویتامین C ٬ ویتامین B12  و بسیاری از مواد شیمیایی سالم مانند اسید گلوکونیک، اسید اگزالیک، اسید استیک، اسید گلوکورونیک، اسید اوسنیک، فروکتوز و اسید لاکتیک تبدیل میشود.

 

چای کامبوجا

فواید سلامتی کامبوجا

کامبوجا داراي خواص آنتی بیوتیکی است، از جمله باکتری های کشنده و باکتری استاتیک که در برابر انواع پاتوژن ها عمل می کند و برای اهداف درمانی در انسان و همچنین درمان های دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سم زدایی از بدن

کامبوجا دارای توانایی قابل توجهی برای سم زدایی بدن است. این نوشیدنی حاوی یک اسید گلوکورنیک سم زدا است که از طریق ورود به کبد به سموم متصل میشود و از طریق کلیه ها از بدن خارج می شود. این مسئله به کاهش بار بر روی پانکراس کمک می کند و کبد را سالم نگه می دارد. علاوه بر این، از آثار مضر آلودگی ناشی از محصولات نفتی همراه با پلاستیک، آفت کش ها، رزین ها و فلزات سنگین جلوگیری میکند.

 

عامل آنتی اکسیدانی

کامبوجا حاوی مقدار زیادی از اسید های ارگانیک مانند اسید گلوکورونیک و آنتی اکسیدان ها قوی است که به محافظت از بدن از آسیب اکسیداتیو کمک می کنند. آنتی اکسیدان های موجود در آن به دنبال رادیکال های آزاد اکسیژن می گردند و اثرات آن را خنثی می کنند و بدن را از بیماری ها و التهاب ها محافظت می کنند.

 

محافظت از کبد

محافظت از کبد

یکی دیگر از فواید کامبوجا، اثرات ان در محافظت از کبد است. تحقیق انجام شده در مورد کامبوجا نشان داده است که این چای به بازگرداندن سطوح گلوتاتیون کمک می کند و به طور قابل توجهی در کاهش سمیت پپتیک القا شده، موثر است. پژوهشی تطبیقی ​​که روی چای سیاه، چای کامبوجا و چای سیاه فرآوری شده با آنزیم، انجام شده است، اثربخشی و برتر بودن کامبوجا را در حفاظت از کبد دربرابر سمیت به خاطر قدرت آنتی اکسیدانی آن نسبت به دو نوع چای دیگر اثبات کرده است.

 

پیشگیری از سرطان

پیشگیری و درمان سرطان

کامبوجا به طرز شگفت انگیزی در جلوگیری از رشد سرطان موثر است. مطالعات نشان داده اند که اسید گلوکریک موجود در آن در جلوگیری از انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پانکراس و پستان بسیار موثر است. همانطور که قبلا ذکر شد، خاصیت سم زدایی کامبوجا نیز به طور قابل توجهی به پیشگیری و درمان سرطان های مختلف کمک می کند.

 

اثرات ضد میکروبی

چای کامبوجا دارای خواص ضد میکروبی است که میتواند در برابر انواع مختلف بیماری ها موثر باشد. مطالعه ای تحقیقی نشان داده است که کامبوجا علاوه بر اسید استیک، حاوی عناصر ضد میکروبی دیگر است که حتی در مقادیر خنثی pH در برابر طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها از جمله استافیلوکوک اورئوس، استافیلوکوک اپیدرم، Escherichia coli، Salmonella enteriditis، Pseudomonas aeruginosa، لیستریا مونوسیتوژن و هلیکوباکتر پیلوری از بدن محافظت میکنند.

 

کنترل دیابت

کنترل دیابت

کامبوجا به خاطر اثربخشی آن در درمان دیابت حائز اهمیت است. کامبوجا طبیعی یک عامل درمانی است که به سرکوب عوامل مرتبط با بیماری دیابتی کمک می کند. مطالعات تطبیقی ​​که شامل چای سیاه و کامبوجا بودند نشان دادند که کامبوجا در مقایسه با چای سیاه از نظر خواص سرکوبی و کمک به بازدارندگی افزایش سطح قند خون بهتر عمل میکند. افزون بر این، این مطالعه نشان داده است که چای کامبوجا تاثیر بیشتری در پانکراس افراد دیابتی دارد و با کاهش غلظت اوره و سایر فعالیت های نامطلوب در غشای پلاسما، از عملکرد کبد و کلیه افراد دیابتی محافظت میکند.

 

آرتروز

تسکین درد آرتروز

کامبوجا حاوی گلوکوزامین است که در پیشگیری و درمان انواع آرتروز مفید است. گلوکوزامین موجود در آن باعث تولید اسید هیالورونیک می شود که به حفظ ساختار غضروف کمک می کند و به تسکین درد همراه با آرتریت کمک می کند. اسید هیالورونیک به کاهش آسیب رادیکال های آزاد، روان کاری و انعطاف پذیری مفاصل با توانمند سازی بافت همبند برای رطوب اتصال کمک می کند.

 

حفظ سطح کلسترول

یکی دیگر از فواید فوق العاده کامبوجا حفظ سطح کلسترول سالم است. مطالعات انجام شده شواهد کیفی در خصوص خواص ضد لیپیدمی کامبوجا ارائه کرده اند که به کاهش جذب کلسترول LDL (کلسترول بد) و تری گلیسیرید ها و افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) در بدن کمک می کند.

 

معده درد

درمان زخم معده

کامبوجا به تسکین ناراحتی ناشی از زخم معده کمک می کند. مطالعه انجام شده در این زمینه نشان می دهد که آنتی اکسیدان ها و فنول های موجود در این نوشیدنی به حفظ محتوی موسین در بافت های معده و کاهش ترشح اسیدهای بیش از حد معده کمک می کنند. همچنین همین مطالعه حاکی از اثربخشی چای کامبوجا در بهبود زخم معده در مقایسه با داروی تجاری موجود یعنی امپرازول است.

 

بهبود سلامت سلولی

کامبوجا به حفظ سلامت سلولی، که برای عملکرد سالم بدن حیاتی است کمک میکند. مطالعه انجام شده روی چای آن، نشان دهنده اثرات محافظتی در برابر سمیت سلولی ایجاد شده و نتایج مثبت نسبت به عوامل مرتبط با کاهش سموم سلولی است.

 

یبوست

بهبود هضم

کامبوجا در سلامت روند هضم موثر است. کامبوجا با توجه به فرآیند تخمیر با کلنی زنده باکتری و مخمر، با کمک به حفظ سلامت روده و پیشگیری از اختلالات مختلف شکم از جمله یبوست مزمن و علائم اسهال، به عنوان پروبیوتیک عمل می کند. آنزیم های گوارش موجود در آن باعث افزایش اثرات اسید گلوکورونیک و کمک به تجزیه پروتئین ها و ساکارید ها می شوند، و باعث می شوند سیستم گوارش کارآمدتری داشته باشید.

 

تقویت ایمنی بدن

کامبوجا غنی از آنتی اکسیدان های متعدد است که سیستم ایمنی بدن را تقویت و سطح انرژی بدن را افزایش میدهد. خواص ضد التهابی و ضد ميكروبي کامبوجا به مبارزه با عفونت هاي باكتريايي و ويروسي مختلف کمک مي كند. مطالعه انجام شده در مورد کامبوجا تاییدی بر این واقعیت است که مصرف این نوشیدنی میتواند به تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

 

wiltexlimited

کاربرد های دیگر

به غیر از فواید سلامتی بسیار زیاد که در بالا ذکر شد، کشت کامبوجا میتواند برای تولید چرم مصنوعی استفاده شود.

 

چگونه نوشیدنی کامبوجا را تهیه کنید؟

کامبوجا با مخلوط کردن کلنی باکتری و مخمر به شکر و چای تهیه می شود که در پی تخمیر در شرایط مناسب و استریل است. مایع حاصل یک نوشیدنی سالم است که حاوی مقدار زیادی ویتامین، سرکه و بسیاری از مولفه های قدرتمند است.

 

سردرد

عوارض جانبی چای کامبوجا

اگرچه کامبوجا به عنوان یک شفا دهنده فوق العاده شناخته شده است، می تواند باعث واکنش های آلرژیک از جمله ناراحتی معده و سرگیجه نیز شود. دم کردن کامبوجا در شرایط غیر استریلی می تواند باعث آلودگی و فاسد شدن آن شود که می تواند بسیار مضر باشد.
قوری های سرامیکی برای دم کردن: استفاده از قوری های سرامیکی در طول فرآیند دم کشیدن چای کامبوجا می تواند خطر مسمومیت با سرب را افزایش دهد. چای کامبوجا، در هنگام دم کشیدن می تواند سرب را از پوشش لعاب استفاده شده در قوری های سرامیکی بشوید که موجب می شود استفاده از آن خوب نباشد.
سمیت دستگاه گوارش: یکی دیگر از عوارض جانبی چای کامبوجا، ناراحتی های دستگاه گوارش است که می تواند نشانه های تهوع، استفراغ، زردی و سردرد را ایجاد کند.
اسیدوز لاکتیک: مصرف چای کامبوجا ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد اسیدوز لاکتیک شود که می تواند منجر به شرایط وخیم دیگر شود.
در صورت بروز هر گونه علائم نامطلوب یا اورژانس پزشکی، برای جلوگیری از هر گونه شرایط خطرناک، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید. در نهایت، نوشیدنی کامبوجا دارای اثر احیا کنندگی است که به حفظ رنگ طبیعی مو کمک می کند، پوست را سفت و محکم نگه میدارد و احساس نیرو و سلامت کلی را بهبود می بخشد. کامبوجا شفا دهنده موثر زخم است، به کاهش اضطراب و استرس کمک میکند و ذهن را انرژی می بخشد. قبل از اینکه استفاده درمانی کامبوجا را در نظر بگیرید، همیشه توصیه می شود که برای شناخت بهتر اثرات آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

منابع

 • organicfacts

منبع تصاویر 

 • produto.mercadolivre
 • digitaltrends
 • pvsmemorialhospital
 • indianexpress
 • blog.gomedii
 • arthritis-foundation
 • Drinking tea at the stomach pain
 • medical-diagonosis.wonderhowto
 • wiltexlimited
 • menshealth

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

نحوه کاهش و جلوگیری از چروک‌های گردن

چگونه چین و چروک گردن برطرف می‌شود؟

پوست و مو

درمان تجمع رنگ‌دانه‌ها ( پیگمانتاسیون )

بهبود پیگمانتاسیون در خانه

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *