مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی تنگی کانال نخاع، از پیشگیری تا درمان!

تنگی کانال نخاع، از پیشگیری تا درمان!افزودن دیدگاه

تنگ شدن غیر عادی ستون فقرات ، تنگی کانال نخاع است و این عارضه معمولا قسمتهای متفاوتی از ستون فقرات را درگیر می کند . تنگی کانال نخاع مشکلی ست که باعث ایجاد نارسائی عصبی در آن قسمت می شود . معمولا بیشترین اعضایی که تحت تنگی کانال نخاع قرار می گیرند مهره های گردن و کمر می باشند . به گفته ی پزشکان مجله سلامتی راستینه ، تنگی کانال نخاع در مردان شیوع بیشتری دارد و معمولا پس از سن چهل سالگی خود را به فرد نشان خواهد داد .

 

ستون فقرات

چرا تنگی کانال نخاع روی می دهد ؟

ستون فقرات از مهره هایی تشکیل شده که روی هم قرار گرفته اند . حد واسط مهره ها ، دیسک قرار دارد . در میان مهره ها ، فضایی وجود دارد که از آن ، طناب نخاعی عبور می کند . برای اینکه قامت انسان حفظ شود ، عناصری وجود دارند که دست به دست هم می دهند تا قوام و ثبات ستون فقرات حفظ شود و اجازه حرکت به ما بدهد و همچنین موجب انحنا و انعطاف ستون فقرات می شود . تنگی کانال نخاع ، به دو شکل مادرزادی و اکتسابی است .

 

تنگی کانال نخاع مادرزادی

چرا بعضی مبتلایان تنگی کانال نخاع جوان هستند و برخی افراد پیر ؟

افرادی که در جوانی حتی ده تا دوازده سالگی دچار کمردرد می شوند مشکل آنها مادرزادی است و افرادی که در سن بالا مبتلا می شوند اکتسابی دارد . تنگی کانال نخاعی از آنجا ایجاد می شود که مساحت یا فضایی که در اختیار نخاع و عناصر عصبی قرار دارد ، کاهش پیدا کند .

 

 تنگی کانال نخاع

عوامل خطر تنگی کانال نخاع چیست ؟

هر عاملی که سبب شود ، عناصر تشکیل دهنده این کانال به هر علت ضخامت پیدا کند باعث خواهد شد فضای در دسترس نخاع کاهش پیدا کند . یکی از این عناصر ، جسم مهره است . جسم مهره به هر علتی ضخیم شود ، استخوان اضافه در آن ایجاد می شود که این مساله به ستون فقرات فشار وارد می کند .

دوری از ورزش و ضعف ستون فقرات موجب می شود ، بدن در برابر فشارهای عادی روزمره ناتوان باشد و به استخوان ها فشار وارد شود و لیگامان های جلو و عقب و کنار ستون فقرات نیز دچار ضخامت شوند . این مساله ، موجب تنگی کانال نخاع و عناصر عصبی کوچک می شود و بی تحرکی و ورزش نکردن در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود .

 

تنگی کانال اکتسابی

آیا تنگی کانال نخاع با آرتروز ارتباط دارد ؟

با افزایش سن ، آرتروز هم به طور طبیعی اتفاق می افتد و باعث ایجاد استخوان اضافه می شود . با ورزش کردن و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات ، روند بیماری با سرعت ملایم خواهد بود . بیماری هایی که استخوان را درگیر می کند ، مانند پوکی استخوان باعث تنظیم بار غیر متعارف می شود . در نتیجه به ستون فقرات فشار وارد می کند . کسانی که زانوی پرانتزی دارند نیز از این گرفتاری در امان نیستند .

نکته : کمبود ویتامین D و کلسیم هم باعث می شود اتفاقات ذکر شده روند سریع تری داشته باشد .

از بیماری های سیستمیک ، بیماری دیابت در این زمینه نقش دارد . افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع گاه کمردرد خفیف و تدریجی دارند و به آن اهمیت نمی دهند . گاه به دنبال یک ضربه یا بلند کردن بار سنگین حمله های حاد به مشکل قلبی اضافه می شود و ممکن است فرد با نشانه های شدید به اورژانس مراجعه کند .

 

تشخیص تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می شود ؟

بر اساس علائم بالینی ، پزشک معایناتی انجام می دهد و در مواردی که صلاح بداند ام آر آی انجام می شود .گاهی علت درد ، مشکل عروقی است که با انجام سی تی اسکن و آزمایش های دیگر ، مشخص می شود و بر اساس میزان تنگی ایجاد شده ، اقدام به درمان می کنیم .

 

ورزش شنا

مجله سلامتی راستینه ، چه ورزش هایی را برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع توصیه می کند ؟

اگر روی عضلات ستون فقرات کار کنیم ، برای افراد مفید است . بهترین ورزش در این زمینه ورزش ویلیامز است . بعد از آن ، ورزش شنا بویژه کرال سینه و کرال پشت و همچنین آب درمانی در استخر ، باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می شود .

 

دراز و نشست

مجله سلامتی راستینه ، چه ورزش هایی را برای این افراد توصیه نمی کند ؟

ورزش هایی مانند دراز و نشست و ورزش هایی که فرد باید به حالت دمر بخوابد و ستون فقرات را حرکت بدهد ، خوب نیست چرا که دمر خوابیدن ، بدترین وضعیت برای ستون فقرات است . حتی توصیه می کنیم ، افرادی که عادت به دمر خوابیدن دارند آرام آرام این عادت را ترک کنند .

 

اضافه وزن و چاقی

برای پیشگیری از تنگی کانال نخاع چه توصیه ای دارید ؟

ورزش منظم روزانه ، پرهیز از اضافه وزن و چاقی ، ترک سیگار و عدم مصرف ماری جوانا و مشتقات آن ، به این دلیل که روند تنگی کانال نخاع را تشدید می کند .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

فواید شگفت انگیز نوشیدن چای برای سلامتی که شما نمی دانستید!

تغذیه و سلامتی

دیابت

۵ مورد از بهترین سوپرفودها، برای درمان دیابت که باید مصرف کنید!

تغذیه و سلامتی

موز

از موز چه می دانید؟ خواص موز برای سلامتی

تغذیه و سلامتی

صبحانه ایده آل

ویژگی های یک صبحانه ایده آل

تغذیه و سلامتی

زردچوبه

زردچوبه چیست؟‌ آشنایی با خواص زردچوبه

اخبار

اعتیاد به شیرینی

تنقلات شیرین چطور مغز شما را تحت کنترل در می آورند و باعث می شوند به آنها معتاد شوید؟

اطلاعات پزشکی

تشخیص کبد چرب

کبد چرب در کودکان

اطلاعات دارویی

کُلرلا و دیابت

چگونه جلبک، حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد!

تغذیه و تناسب اندام

سرکه سیب

سرکه سیب چیست؟‌ خواص سرکه سیب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *