سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تنگی کانال نخاع، از پیشگیری تا درمان!

تنگ شدن غیر عادی ستون فقرات ، تنگی کانال نخاع است و این عارضه معمولا قسمتهای متفاوتی از ستون فقرات را درگیر می کند . تنگی کانال نخاع مشکلی ست که باعث ایجاد نارسائی عصبی در آن قسمت می شود . معمولا بیشترین اعضایی که تحت تنگی کانال نخاع قرار می گیرند مهره های گردن و کمر می باشند . به گفته ی پزشکان مجله سلامتی راستینه ، تنگی کانال نخاع در مردان شیوع بیشتری دارد و معمولا پس از سن چهل سالگی خود را به فرد نشان خواهد داد .

 

ستون فقرات

چرا تنگی کانال نخاع روی می دهد ؟

ستون فقرات از مهره هایی تشکیل شده که روی هم قرار گرفته اند . حد واسط مهره ها ، دیسک قرار دارد . در میان مهره ها ، فضایی وجود دارد که از آن ، طناب نخاعی عبور می کند . برای اینکه قامت انسان حفظ شود ، عناصری وجود دارند که دست به دست هم می دهند تا قوام و ثبات ستون فقرات حفظ شود و اجازه حرکت به ما بدهد و همچنین موجب انحنا و انعطاف ستون فقرات می شود . تنگی کانال نخاع ، به دو شکل مادرزادی و اکتسابی است .

 

تنگی کانال نخاع مادرزادی

چرا بعضی مبتلایان تنگی کانال نخاع جوان هستند و برخی افراد پیر ؟

افرادی که در جوانی حتی ده تا دوازده سالگی دچار کمردرد می شوند مشکل آنها مادرزادی است و افرادی که در سن بالا مبتلا می شوند اکتسابی دارد . تنگی کانال نخاعی از آنجا ایجاد می شود که مساحت یا فضایی که در اختیار نخاع و عناصر عصبی قرار دارد ، کاهش پیدا کند .

 

 تنگی کانال نخاع

عوامل خطر تنگی کانال نخاع چیست ؟

هر عاملی که سبب شود ، عناصر تشکیل دهنده این کانال به هر علت ضخامت پیدا کند باعث خواهد شد فضای در دسترس نخاع کاهش پیدا کند . یکی از این عناصر ، جسم مهره است . جسم مهره به هر علتی ضخیم شود ، استخوان اضافه در آن ایجاد می شود که این مساله به ستون فقرات فشار وارد می کند .

دوری از ورزش و ضعف ستون فقرات موجب می شود ، بدن در برابر فشارهای عادی روزمره ناتوان باشد و به استخوان ها فشار وارد شود و لیگامان های جلو و عقب و کنار ستون فقرات نیز دچار ضخامت شوند . این مساله ، موجب تنگی کانال نخاع و عناصر عصبی کوچک می شود و بی تحرکی و ورزش نکردن در این زمینه بی تاثیر نخواهد بود .

 

تنگی کانال اکتسابی

آیا تنگی کانال نخاع با آرتروز ارتباط دارد ؟

با افزایش سن ، آرتروز هم به طور طبیعی اتفاق می افتد و باعث ایجاد استخوان اضافه می شود . با ورزش کردن و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات ، روند بیماری با سرعت ملایم خواهد بود . بیماری هایی که استخوان را درگیر می کند ، مانند پوکی استخوان باعث تنظیم بار غیر متعارف می شود . در نتیجه به ستون فقرات فشار وارد می کند . کسانی که زانوی پرانتزی دارند نیز از این گرفتاری در امان نیستند .

نکته : کمبود ویتامین D و کلسیم هم باعث می شود اتفاقات ذکر شده روند سریع تری داشته باشد .

از بیماری های سیستمیک ، بیماری دیابت در این زمینه نقش دارد . افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع گاه کمردرد خفیف و تدریجی دارند و به آن اهمیت نمی دهند . گاه به دنبال یک ضربه یا بلند کردن بار سنگین حمله های حاد به مشکل قلبی اضافه می شود و ممکن است فرد با نشانه های شدید به اورژانس مراجعه کند .

 

تشخیص تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می شود ؟

بر اساس علائم بالینی ، پزشک معایناتی انجام می دهد و در مواردی که صلاح بداند ام آر آی انجام می شود .گاهی علت درد ، مشکل عروقی است که با انجام سی تی اسکن و آزمایش های دیگر ، مشخص می شود و بر اساس میزان تنگی ایجاد شده ، اقدام به درمان می کنیم .

 

ورزش شنا

مجله سلامتی راستینه ، چه ورزش هایی را برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع توصیه می کند ؟

اگر روی عضلات ستون فقرات کار کنیم ، برای افراد مفید است . بهترین ورزش در این زمینه ورزش ویلیامز است . بعد از آن ، ورزش شنا بویژه کرال سینه و کرال پشت و همچنین آب درمانی در استخر ، باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می شود .

 

دراز و نشست

مجله سلامتی راستینه ، چه ورزش هایی را برای این افراد توصیه نمی کند ؟

ورزش هایی مانند دراز و نشست و ورزش هایی که فرد باید به حالت دمر بخوابد و ستون فقرات را حرکت بدهد ، خوب نیست چرا که دمر خوابیدن ، بدترین وضعیت برای ستون فقرات است . حتی توصیه می کنیم ، افرادی که عادت به دمر خوابیدن دارند آرام آرام این عادت را ترک کنند .

 

اضافه وزن و چاقی

برای پیشگیری از تنگی کانال نخاع چه توصیه ای دارید ؟

ورزش منظم روزانه ، پرهیز از اضافه وزن و چاقی ، ترک سیگار و عدم مصرف ماری جوانا و مشتقات آن ، به این دلیل که روند تنگی کانال نخاع را تشدید می کند .

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر افسون صدیقی (متخصص مغز و اعصاب)

منبع تصاویر 

  • inlandvalleymedcenter
  • abanak
  • hsnewsbeat
  • kinetesisspineandjoint
  • drmichelleleblanc
  • static1.preparadopravaler
  • fitnessformen
  • fthmb.tqn

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *